• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Afrika’daki değişimde Türkiye daha aktif olmalı

19 Ağustos 2023
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

 

Afrika’daki askeri darbeler dalgası ve yaşanan iç savaşlardan kaynaklı sorunlar, kıtadaki emperyalist ülke ve onların oluşturduğu güç odaklarının nüfuz mücadelesinin jeopolitik ve çıkar politikalarının yansımalarıdır.

Çünkü, Afrika kıtasında yaşanan siyasi istikrarsızlık, ekonomik çıkmazlar ve kaos, bölgenin enerji ve maden zenginliklerini sömüren emperyalist ülkelerin işine yaramaktadır.

Afrika kıtasının tarih boyu açlık, sefalet, işgal ve iç savaşlar ile gerginlik içinde bir hayat sürmesi işte bu sebeplerdendir.

Afrika halk ve elitleri arasında, özellikle de Fransa’nın egemenliğine ve istenmeyen mirasına karşı çıkan askeri elitler arasında, Fransa karşıtı bilincin her geçen gün artmakta olması o nefrete dönüşen kâbusun bir sonucudur.

2020’den bu yana, Fransız başta olmak üzere Batı karşıtlığı Nijer, Mali, Burkina Faso ve Gine’de işbirlikçi yönetimlere karşı gerçekleşen askeri darbeler, bu eğilimlerin en açık örnekleridir.

Afrikalıların asırlardır süren Batılı emperyalistlerin sömürgeciliğinden kurtuluş için başlattıkları isyan, aslında bir “İmdat” çığlığıdır.

Çünkü Fransızlar başta olmak üzere Batılı emperyalist ülkeler bu bölgelerdeki askeri güçlerini kullanarak hem kültürel, siyasi ve inanç değişimini yok ettiler, hem de direnenler üzerinde soykırıma varan toplu katliamlar gerçekleştirmekten çekinmemişlerdir.

TÜRKİYE’NİN AFRİKA VİZYONU

Afrika’dan yükselen “İmdat” çığlığını duyan ve merhamet elini uzatan, sömürü değil, ortak paylaşım ve karşılıklı çıkarlara dayalı ilişkiler kuran, ülkelerin başında ise Türkiye gelmektedir.

İç siyasetin yanında dünya gündemini de yakından takip eden Başkan R. Tayyip Erdoğan’ın öncülüğündeki Türkiye’nin ‘Afrika vizyonu’, kolonyalizm ve neo-kolonyalizm karşıtı insani değerler ilkeli, ekonomik, siyasi ve kültürel temellere dayalı, eşit ve adil işbirliği amaçlı, karşılıklı çıkarların korunması şartıyla ve de birlikte kazanma odaklı olması, Afrika kıtasındaki ülkelerinde kısa zamanda kabul görmüş oldu.

“Afrikalıların sorunlarını Afrikalılar çözmeli” görüşünden hareketle ülkelerin içişlerine karışmama prensibini savunan Türkiye, aynı zamanda bölgede hiçbir ayırım yapmadan insani yardım ulaştırma ve insanlığın yararına hizmetlere yönelmesi Afrikalıların takdirini kazanmıştır. 

Başkan Erdoğan’ın bu görüş ve girişimleri, Afrika kıtasına yönelik bakışın yüzeysel olmadığını, gelişmelerin yakından takip edildiğini ortaya koymaktadır.

Afrika’dayaşanan gelişmeler karşısında Türkiye, bu kıtaya yönelik açılım politikası izleyerek son yıllarda Afrika kıtasında en fazla varlık gösteren ülkeler arasında yerini aldı. Gelecek dönemde de ekonomik ve ticari ilişkilerin artarak devam etmesi hem ticaret hacmini artıracak hem de bölge ülkeleriyle Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel bağların geliştirilerek güçlenmesini beraberinde getirecektir.

Türkiye’nin Afrika ülkelerine 2003 yılında 2,1 milyar dolar olan ihracatı, 2021 yılında 21,2 milyar dolara, bu yılın ocak-ağustos döneminde ise 20 milyar dolara yükselmesi bunun en bariz örneğidir.

Türkiye’nin 48 Afrika ülkesi ile Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması, 32 ülke ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması, 16 ülke ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ve 5 Afrika ülkesi (Fas, Tunus, Mısır, Morityus, Sudan) ile Serbest Ticaret Anlaşması bulunuyor.

Son zamanlarda Afrika’da Fransızlar ve Batılı sömürgeci ülkelere yönelik devam eden karşı politik girişimler, Çin ve Rusya’nın bölgede aktifleşerek fırsatları değerlendirmeye yöneldikleri dikkat çekmektedir.

Batılılardan boşalan alanlara Çin ve Rusya gibi yeni sömürgeci ülkeler yerine Türkiye yer almalı.

Bu gerçekten hareketle Batı tahakkümünden kurtulmaya çalışan Afrika’da gelişmeler yönünde Çin ve Rusya ile de karşı karşıya gelmeden Türkiye bölgede geç kalmadan yeni hamleler gerçekleştirmek üzere daha aktif olması gerekmektedir.

Çünkü hem Türkiye bu potansiyele sahiptir hem de Afrika buna hazırdır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

bir

Aynen inşALLAH
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23