• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Afrika çıkarması kimleri neden rahatsız etti!

23 Ekim 2021


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Afrika kıtası özellikle son yıllarda Avrupa Birliği (AB), ABD, Çin ve Rusya gibi emperyalist ülkelerin rekabet alanına dönüştü.

Türkiye ise böyle bir zamanda ‘Afrika Açılımı’nı başlatarak, önemli politik hamleleriyle ilişkilerini geliştirmesi gerçekten takdire şayandır.

2005 yılında başlayan “Afrika Açılımı” ile hem Türkiye’deki Afrika algısı, hem de Afrika ülkelerindeki Türkiye algısı değişti. 

Türkiye’nin ekonomik kazanımlarının yanı sıra kültürel ve siyasi kazanımlarda elde ettiği Afrika’da Türkiye en güçlü aktörlerden biri konumuna geldi. 

Başkan  Sn. Erdoğan’ın “sömürü değil, birlikte kazanmak ve paylaşmak” politikası sayesinde Türkiye’nin gerçekleştirdiği Afrika açılımını ve iki taraflı kazanımlar elde etmesini sağladı.

Bugüne kadar 28 farklı Afrika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştiren Başkan Erdoğan’ın son olarak Angola, Togo ve Nijerya’dan oluşan  4 günlük turu Batılı sömürmecileri olduğu kadar içimizden onların değirmenine su taşıyan içimizdeki işbirlikçi çevreleri de rahatsız etmiş.

Afrikalılar, Batılı sömürgecilerin yanında Rusya ve Çin gibi emperyalist ülkeler yerine Türkiye’yi tercih etmeye başlamaları Fransa başta olmak üzere Batılı sömürmecileri telaşlandırdı.

Fransa, “Türkiye Afrika’da tam bir güç politikası sergiliyor” ifadesiyle Başkan Sn. Erdoğan’ın Afrika ziyaretinden duyulan rahatsızlığı itiraf etmiş oldu.

Fransız basınının yakından takip ettiği programla ilgili Le Monde gazetesi, “Erdoğan, Afrika’daki nüfuzunu genişletmek istiyor” başlığıyla endişelerini sıraladı.

*

Batılı sömürmecilerin telaş ve rahatsızlıklarını anlıyorum, ancak başta CHP olmak üzere bazı kalemşörler ile muhalefet kanadından gelen “Ne işimiz var Libya’da, Afganistan’da, Suriye’de?” gibi çıkışların bir benzeri, şimdi de Afrika için kullanılarak eleştirilerde bulunmalarına bir anlam veremiyor ve soruyorum.

“Yoksa siz, Fransızlar başta olmak üzere işbirlikçiliğini yaptığınız Batılı emperyalistler telaşlandıkları için mi rahatsız oldunuz?”

Başkan Sn. Erdoğan’ın Afrika’ya gerçekleştirdiği ziyareti “Mesela bu ziyaretlerin amacı nedir? Davet edilmiş! Ülkede gırtlağa kadar ekonomik kriz var. Afrika turuna çıkılıyor. Kimin parasıyla? Halkın. O uçağın 3 Afrika ülkesini turlamasının bedeli devlete kaç lira? Üstüne diğer masrafları koyun” sözleriyle eleştiren malum cephenin borazanı Halk TV sunucusu Şirin Payzın adlı gazeteci müsveddesine cahilliğini anlaması için sadece bir hatırlatma yapmak istiyorum. 

Türkiye’nin Afrika ticaret hacmi 2003’de 5.4 milyar dolar iken, 2020 yılı sonu itibarıyla 25.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Afrika ülkeleriyle karşılıklı ziyaretler kapsamında yapılan anlaşmalarla devam eden ticaret ilişkileri sayesinde ticaret hacmi her geçen gün artmaktadır.

Şimdi gelelim son Afrika ziyaretine…

Bu ziyarette Petrol-Gaz, Madencilik ve Enerji alanları başta olmak üzere Başkan Sn. Erdoğan ve Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammed Buhari huzurunda iki ülke arasında 7 anlaşmaya imza atıldı. 

Lome Büyükelçiliğimiz 1 Nisan 2021 itibariyle faaliyettedir.  Bu ziyarette yıl sonuna kadar Togo Ankara  Büyükelçiliğinin açılması, Togo ile siyasi, ekonomik, ticari ve askerî alanlarda iş birliğinin geliştirilmesi kararlaştırıldı. 

Basın toplantısı öncesinde Başkan Sn. Erdoğan ve Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe’nin huzurunda iki ülke arasındaki anlaşmalar imzalandı.

Angola Cumhuriyeti ziyaretinde ise iki ülke arasında, hava ulaştırma, yatırımların karşılıklı teşviki, hidrokarbon ve madencilik alanlarında iş birliği, yenilenebilir enerji, vize muafiyetleri alanında Ankara’da imzalanan anlaşmalar yeniden değerlendirildi.

Türkiye’den SİHA almayı hedefleyen Afrika ülkeleriyle bu konuda görüşmeler bu ziyaret kapsamında ele alındı. 

Kısacası bu ziyaret: siyasi, insani, ekonomi ve kültür ayaklarını içerecek şekilde, ikili, bölgesel, kıtasal ve küresel olmak üzere dört boyutta yürütülen Türkiye’nin Afrika politikasının bir devamı niteliğindedir.

Türkiye adına onur verici bu gelişmelerden ancak Türkiye düşmanları dış güçler veya onların işbirlikçileri olanlar rahatsız olabilir.

Belli merkezlerden yönlendirilen ve o merkezlerden aldıkları talimatlarla hareket eden işbirlikçi siyasiler ve kalemşörler bu gerçekleri bilsinler diye hatırlatmış oldum.

Dilerim bu gerçekleri öğrenir hatalarından dönerler…

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Can

Tamam hos da afganlilar yetmiyor mu simdi vize kaldirip afrika dan gelin daveti neyin nesi oluyor. Angola ya seyahat etmeye can atan kac Türk var? yani basi AB ABD ye vize halen kaldirtamadilar niye? Gürcúler bile AB ye vizesiz dolasiyorken.
 • Yanıtla

Ömer

Hiç unutmam rahmetli Özal döneminde Güney Afrika ile ticaret için anlaşmıştı . Bizim içinizdekiler ayağa kalktı vay efendim ambargo varmış niye uymamış Türkiye’ . Özal dediki yahu ambargo var da uyan yok ki bizden başka . Ambargoyu uygulayan abd ve batı ticaretinin yapıyor kimse bir şey demiyor . Şimdi aynı Türkiye’nin Afrika’da ne işi var diyen oraları yamyam gören bir zihniyet var . Türkiye engellenmek isteniyor esas olan bu .
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23