• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Gelibolu Mevlevihanesi

28 Eylül 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Gönül medeniyetinin kurucu ve ihya edenleri buyururlar ki:

“Bir şehre varınca varsa yaşayanıyla birlikte, o şehir halkının gönlünü imar etmiş olan ulu kişilerin kabirlerini ziyaret edin”.

Gelibolu’ya vardığımız gün önce devletimizin-vatanımızın tapusu olan şehitlerimize Fatiha gönderip, yazdıkları eserleriyle bütün bir İslam âleminde tanınan-bilinen-okunan Mehmedi Bican ile Ahmedi Bican kardeşlerin kabirlerini ziyaret ederek ruhaniyetlerine Fatiha okuyalım istedik.

Bu ziyarete giderken aklımıza dünyadaki Mevlevihanelerin en büyüğü olan Gelibolu Mevlevihane’si düştü. Ziyarete oradan başlayalım istedik.

Mevlevihaneler topraklarımızın vatan edilmesi ve muhafazasında çok büyük hizmetler ifa etmiştir. Devletin gönüllü kaleleridir. Kısaca Mevlevihaneler hakkında bilgi verelim:

Mevlana Celaleddin Rumi Hz.lerinin oğlu Sultan Veled tarafından kurulan Mevlevihaneler; Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar zamanında devletimizin geniş topraklarında açılarak (bugüne kadar varlığı bilinen 41 adettir) 700 yıldan beri dili, dini, ırkı, cinsi, mezhebi, meşrebi, mektebi farklı milyonlarca insanın kalplerini fethetmiştir.
       Kaynağını Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Şerif’ten alan Mevlana’nın öğretileriyle faaliyette olan Mevlevihaneler; bir ahlak, fazilet ve edep mektebi olarak vazife görmüştür.

Şimdi de Gelibolu Mevlevihane’si hakkında bilgiler aktaralım:

Bosna’dan Suriye’ye kadar geniş Osmanlı coğrafyasının hemen her şehrinde Mevlevihaneler bulunmaktadır. Bunların en büyüğü Gelibolu Mevlevihane’sidir.

Gelibolu’nun Hamzakoy adıyla bilinen semtinde büyükçe bir arazi içerisinde kurulan Mevlevihane’den bugün geriye kalan semahanenin bulunduğu bina ayaktadır ama iç ve çevre düzenlemesiyle birlikte yıkılan cami ve diğer müştemilatı yok edilmiştir.

Camisinin ve mezarlarının hangi siyasi zihniyet tarafından darp edilip, harap hale getirildiğini yazmaya gerek var mı bilmem. Geçelim.

Kayıtlarda Mevlevihane’nin banisinin ve ilk postnişinin, yeniçeri ağalarından Kara Hasan Ağa’nın oğlu Ağazâde Mehmed Hakiki Dede’dir. Aynı zamanda divan şairidir.

Ağazade Mehmed Hakiki Dede ayrıca Beşiktaş Mevlevihane’sinin de postnişinidir. Bu hususta şöyle bir bilgi verilmektedir:

Devrin Kaptan-ı Deryası Ohrili Hüseyin Paşa, Akdeniz seferinden dönerken Gelibolu Mevlevihane’sine uğrayıp kerametleriyle meşhur olan Şeyh Ağazâde Mehmed Dede’ye intisap eder.

Hüseyin Paşa veziriazam olduktan sonra (Mart 1621) Beşiktaş Mevlevihane’sini yaptırıp, Mehmed Dede’den ilk postnişin olmasını ister, böylece her iki Mevlevihane’nin meşihatını birlikte yürütür.

Bu arada Evliya Çelebi de Ağazâde Mehmed Dede’nin ders ve sohbetlerinde bulunduğunu ve elini öptüğünü yazmaktadır.

Gelibolu Mevlevihane’siyle III. Selim, II. Mahmud, Sultan Abdülmecid, maddi-manevi ilgilenir. Mevlevihane esas tamir ve bakımı ise II. Abdülhamid zamanında görür.

Ezcümle:

Mevlevihane Vakıflar Genel Müdürlüğünün acil ilgisini beklemektedir.

Geniş bir arazi üzerinde öksüz yapı gibi duran Mevlevihane; bir mescid, zengin bir kütüphane, altmış odalı harem dairesi, büyükçe yemekhanesi (fakir fukaraya yemek dağıtılırmış) bir han ve bir mektebe sahipmiş vesselam.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23