• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ayhan Demir
Ayhan Demir
TÜM YAZILARI

Arnavutluk seçimini yaptı

28 Temmuz 2021
A


Ayhan Demir İletişim: [email protected]

Arnavutluk, etki alanı, yüzölçümünün ve nüfusunun kat kat üzerinde olan bir Balkan ülkesidir. Tiran’daki her gelişme, Priştina’dan Roma’ya; Preşova’dan Atina’ya; Üsküp’ten New York’a; İstanbul’dan Brüksel’e uzanan geniş bir coğrafyada dikkatle takip edilir.

Bu ülkenin, FETÖ tarafından, önemli bir merkez haline getirildiği bilgisini de ilave edelim. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişimine karışan bazı isimlerin, halen bu ülkede saklandıklarını ve bu ülkedeki FETÖ yapılanmasının gün geçtikçe güçlenmekte olduğunu hatırlatalım.

Bütün bunları alt alta toplayınca, “Arnavutluk’ta neler oluyor?” sorusu oldukça önemli bir hale geliyor. 

Ekonomik sorunlarla boğuşan Arnavutluk’ta, yolsuzluk, rüşvet ve kolay yoldan zengin olma gayretleri oldukça yaygın. Gelir dağılımındaki uçurumun doğal bir yansıması olarak, caddelerde çok lüks ve eski otomobilleri yan yana görebiliyorsunuz.

Arnavutluk’un siyasal yapısı, en az ekonomisi kadar, hassas ve kırılgan. Ülkede, komünist rejimin yıkıldığı 1991 yılından beri, birbirinin rakibi olan iki büyük parti var: Sosyalist Parti-PS ve Demokrat Parti-PD.

2005 yılından itibaren sekiz yıl boyunca iktidarda bulunan Demokrat Parti ile 2013 yılından beri iktidar koltuğunu elinde tutan Sosyalist Parti arasındaki siyasi rekabet zaman zaman can yakma, hatta kan akıtma seviyesine kadar varabiliyor. 

Mesela, Kasım 2009’da Sosyalist Parti Milletvekillerinin başlattığı eylemler, yıllarca devam eden, muhalefet protestolarına dönüştü. 21 Ocak 2011’deki protestolarda, 4 kişi öldü ve 150 kişi yaralandı. 

Aynı şekilde, Sosyalist Parti’ye iktidar yolunu açan Haziran 2013’deki seçimlerde 1 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.

Gelelim son genel seçime…

Arnavutluk’ta 25 Nisan’da düzenlenen, onuncu genel seçimin nihai sonuçları ise geçtiğimiz günlerde açıklandı. 

Bu seçimde, iktidardaki Sosyalist Parti ve muhalefette yer alan Sosyalist Bütünleşme Hareketi-LSİ ve Sosyal Demokrat Parti-PSD’nin de arasında yer aldığı, 10 siyasi parti ve 5 bağımsız aday tek başına yarıştı.

Ana muhalefet konumundaki Demokratik Parti ise beraberindeki 13 parti ile birlikte, Demokratik Parti - Değişim İttifakı adı altında sandığa gitti. Shpetim Idrizi liderliğindeki Adalet, Birlik ve Bütünleşme Partisi-PDIU da bu koalisyonda yer aldı. Bu seçimin bir diğer koalisyonu ise Halk Birliği İttifakı-Göç-Umut Saati ve Muhafazakârlar-ABEOK oldu.

“Geleceğimiz Arnavutluk” sloganıyla halkın huzuruna çıkan Sosyalist Parti’nin seçim programında; sağlıktan altyapı hizmetlerine, turizmden eğitime, deprem konutlarının inşa edilmesinden salgın ile mücadeleye varıncaya kadar birçok konu yer aldı. 

Sosyalist Parti’nin seçim vaatlerinden bazıları: 2014 yılından bu yana Avrupa Birliği adayı olan ve müzakerelerin başlamasını bekleyen Arnavutluk’un Avrupa ile entegrasyon sürecini hızlandırmak adına, sektörel reformların devam ettirilmesi oldu.

“Arnavutluk kazanıyor” sloganıyla genel seçime giden ana muhalefet partisi Demokrat Partisi-PD ise ekonominin ayağa kaldırılması, işsizliğin azaltılması, gençlerin Arnavutluk’a geri döndürülmesinin sağlanması, AB entegrasyonun sağlanması ve altyapı ile eğitimin iyileştirilmesi vurgusu yaptı.

Merkezi Seçim Komisyonu-KQZ tarafından yapılan açıklamaya göre; Sosyalist Parti, 140 sandalyeli mecliste, 74 sandalye kazandı. Böylelikle: Edi Rama, arka arkaya üçüncü kez sandıktan zaferle çıkmayı başardı.

Lulzim Basha’nın lideri olduğu Demokratik Parti öncülüğündeki ittifak ise 59 milletvekilliği elde etti. Buna ilaveten, Cumhurbaşkanı İlir Meta’nın kurucusu olduğu ve eşi Monika Kryemadhi tarafından yönetilen Sosyalist Bütünleşme Hareketi-LSİ 4 ve Skender Gjinushi liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti-PSD 3 milletvekili çıkardı. 

Bu seçim sonuçları üzerinde birçok değerlendirme yapılabilir, yapacağız. Ancak hepsinden önce şunu söylemeliyiz: Sosyalist Parti lideri Edi Rama ile Demokrat Parti lideri Lulzim Basha arasındaki rekabet oldukça eskiye dayanıyor. 

Başbakan Edi Rama, 2000-2011 yılları arasında, tam on bir sene Tiran Belediye Başkanlığı yaptı. Bu sürenin son altı yılında, parti genel başkanlığını da yürüttü. 

Edi Rama, üç dönem yürüttüğü, Tiran Belediye Başkanlığını 2011 yılında PD adayı Lulzim Basha’ya kaptırdı. Fakat iki yıl sonra Başbakan oldu. 

Dönemin Başbakanı ve PD Genel Başkanı Sali Berisha, Edi Rama’ya karşısında, kaybedince istifa etti. Yerine Lulzim Basha geldi. Böylece Rama ve Basha, bir kez daha karşı karşıya geldi.

Edi Rama, bir sonraki Başbakanlık yarışını da kazandı. Üstelik tek başına hükümet kurabilecek bir sayıyla. Böylece: 2011 yılında Edi Rama’nın tüm hesaplarını altüst eden Lulzim Basha, 2017 yılında aynı akıbeti kendisi yaşadı. Basha, bu yenilgi sonrası, Demokrat Parti’deki görevlerini askıya aldı. Ancak bir süre sonra geri geldi.

Edi Rama, son seçimde, bir kez daha Lulzim Basha’yı geride bıraktı. Bu neticenin iki temel sebebi var: Lulzim Başa, donanımlı ve yakışıklı olsa da Berişha’dan devraldığı koltuğu dolduramadı. Buna karşılık Edi Rama, her şehre bir meydan yaptırmak gibi, küçük siyasi hamleler ile halkın gönlünü kazandı. 

Edi Rama’ya bu seçimi asıl kazandıran ise Türkiye’nin destekleriyle inşa edilen Türkiye-Arnavutluk Fier Dostluk Hastanesi ve  TOKİ tarafından inşa edilen 522 deprem konutu oldu. Bir başka ifadeyle: Türkiye, Arnavutluk’u destekledi. Ancak bunun siyasi kaymağını Edi Rama yedi, yiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AKINCI.

Sayin yazar, cok hakklisiniz, soylediniz daha kotusu var, malesef Arnavutluk FETO teroristlerin baskalesidir. Arnavutluk basbakani sozde secimleri kazandi, o bir Soros usagidir, ama ve mualefet baskani sororcudur. Turk yoneticiler/idareciler/devlet adamlari Arnavutluk hic tanimazlar, Arnavutlugun hastalari tipki Kirgizistandir, FETO&Soros&CIA, yolsuzluk/yoksuzluk, kucuk ve fakir ulkeler, kenarda oturan ve sinir uclarar yakin, sozde "elitler" hepsi azinliklar/gayrumuslim, vatan hainler, rusfetciler, hirsizlar, bati perverler ve turk dusmanlari, hemen hemem hepsini ya Soroscu p.ler ya FETOcu p.ler onlar ugrasmak hic bir faydasi yok tam tersi. Simdi Turkiye de Arnavutlukla ugrasan en buyuk stratejist "bilim adam" danisman Demir, o makedon bir gocmendir, ne Arnavutluk bilir nede arnavut milletin anlar boyle adamlarla yerde saymak devam!

İsmet Kocabey

Arnavutluk gerçekten feto üssü mü? Peki o zaman Edi Rama bizim dostumuz mu düşmanımız mı?
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23