Cari açık sıfırlanırken, haçlı uşakları özür diler mi?

12 Haziran 2019 Çarşamba

 

“Patlıcan, biber” diyorlardı..

“Soğan, patates” diyorlardı..

Kanatlı hayvan üreticileri iflas etmişti.. İflas etmeyenler de, konkordato ilan etmişti..

2018 yılının Ekim ayında verdikleri habere göre, bir aylık yumurta stoku kalmıştı..

Bir ay sonra, yani 2018 Kasım’ında, bilemediniz Aralık’ında.. Artık piyasada yumurta bulmak mümkün olmayacaktı..

Her evde tüketilen, zorunlu beslenme ürünlerinin en başında gelen yumurta, tarih olacaktı..

Döviz başını almış gidiyor, 31 Mart seçimleri hemen öncesinde veya sonrasında, dolar 10 TL’yi aşacaktı..

Siyasi iktidar sürekli yalanlasa da.. 31 Mart’ın hemen ertesi günü, IMF’nin kapısı çalınacaktı..

Ahancacık işte şuracığa yazıyordu, ekonomi profesörleri..

1 Nisan sabahında, IMF ile yapılan anlaşma deklare edilecekti..

Cari açık tablosunu, artık sürdürme imkanı yoktu..

15 yıldır hazır para yeme alışkanlığı, gelmiş duvara toslamıştı.. Gavurun parası ile kalkınma, her daim devam edemezdi..

Her gün “Bittik, bitiyoruz” ile geçirdik günlerimizi..

 Artık sokaktaki vatandaş bile ezbere konuşuyor: “Bu ne ya, domatesi bile ithal ediyoruz. İthal edemezsek, domates bile yiyemeyeceğiz.”

Bugün itibari ile, geldik mi 12 Haziran 2019’a..

Bu tartışmaların başlamasının üzerinden, nerede ise bir yıl geçti..

Geldiğimiz gün itibari ile..

Bu kadar yalana, bu kadar iftiraya rağmen, iddialı şekilde söylenenlerin hangisi gerçekleşti?

Beyaz et üreticilerinin iflası mı doğru çıktı?

Yumurta bulamayacağımız mı?

Bu vesile ile öğrendik..

Yumurta üreticileri, aslında yoğun şekilde ihracat yapıyorlarmış.

Bu bilgiyi alan uyanıklar, üreticilere ihracat tatlı geldiği için. Tüm üretimleri ihracata yönlendirecekleri varsayımı ile.. Bize önceden “Yumurta bulamayacaksınız, 1 aylık stok kaldı” müjdesi(!) vermişler..

Ama..

Irak’a yapılan ihracatta, bazı sorunlar çıkınca..

Şimdi iç piyasada, yumurta fiyatları yarı yarıya inivermiş..

Yanlış okumuyorsunuz..

Cumhuriyet’in, Sözcü’nün, 6 ay önce yaptığı haberlerde iddia ettikleri, “Bir ay içinde yumurta stokları sona erecek” mavalları boş çıktığı gibi..

Yumurta fiyatları bir de..

Yarı oranında ucuzladı..

Patlıcan, biber?

“Ucuzladı” demeyelim..

Şişkin fiyatı normale döndü..

Patates ve soğan, hakeza..

Hemen her gün, manşetlerden yapılan algıların tamamı, boşa çıktı..

“Bu bir operasyon” dediğimizde söylediklerimiz, büyük oranda doğru çıktı..

Operasyonu çektiler..

Başaramadılar..

Son ümit olarak, 31 Mart seçimlerinde % 40’lara indirmeyi hedefledikleri AK Parti-MHP ittifakının, çöküş sahnesini izlemeye hazırlanırlarken..

Ertesi günü IMF ile uyanıp, 10 TL’lik dolar ile son vuruşu yapmayı düşlerlerken..

Ne IMF’nin geldiğini..

Ne de doların yeniden yükselişle,  7’lere, 8’lere tırmandığını gördük..

Bu kadar çok iç düşmanımıza rağmen..

Bu kadar dış düşmana rağmen..

Söylenilenlerin büyük kısmı gerçekleşmedi..

Dönemsel olarak gerçekleştirebildikleri de, uzun vadede normaline döndü..

Şimdi artık..

Bir sene önce tepemizde boza pişirenlerin..

“Yapısal reform şart azizim.. Boşver dış güçleri falan.. Senin ithalatın ne, ihracatın ne? Bu cari açık ile, neyin iddiasında bulunuyorsun? Üretimin bu halde iken, ihracatını nasıl artıracaksın? Yeni yeni fabrikalar açmadan, ithalatı nasıl azaltacaksın? Sonunda da cari açığı nasıl kapatacaksın? Cari açığı kapatamayınca, aradaki farkın sana, dövizde fiyat yükselişi olarak dönmesini nasıl önleyeceksin? Zor azizim zor.. İyi günler bitti.. Bundan sonra, her gelen rakam, daha kötüyü.. Daha kötüyü.. Daha kötüyü verecek.. Enflasyon daha kötü, daha kötü, daha kötü olacak” diyenlerin..

Şimdi yüzlerinde küçücük bir utanma izi görebiliyor musunuz?

“Milyarlarca dolarlık cari açık olan bir ülkede, mümkün değil; döviz fiyatlarının durmayacağını.. Enflasyonun düşmeyeceğini, üretim ile ilgili hiçbir adım atılmadığı için de, bu verilerin daha iyiye kesinlikle gitmeyeceğini” iddia edenler..

Şimdi cari açığın nerede ise sıfırlanmaya doğru gittiği.. Döviz fiyatlarının küçük küçük kafa kaldırmalar sonrasında, yeniden durgunlaştığını, enflasyonun 24’lerden 18’lere indiği ve inme seyrinin devam ettiği.. Nüfus artışı ile birlikte değerlendirdiğinizde, üretimin arttığını..

Domates ihracatının, meyve sebze ihracatının rekor üstüne rekor kırdığı son dönemde yaşanılanları malum “her şeyden şikayetçi olanlar” nasıl yorumluyorlar?

“Azizim.. Dolar fiyatı yükseldikten sonra.. TL değeri ucuzladıktan sonra. Tabii ki ihracat artar. Bunda şaşılacak ne var?”

Hani şöyle olsa..

İhracatımız dolar cinsinden değil de..

TL cinsinden artar..

Biz de deriz ki..

Ürün ve miktar bazında aynı ihracatı yapsanız bile..

Döviz cinsinden satış yaptığınız için..

Onu TL’ye çevirdiğinizde.. 

İhracatınız artmış olur..

Ama ihracatımız, döviz cinsinden artıyor..

Hem de..

Hammaddelerin de bulunduğu ithalatın azaldığı bir dönemde, ihracat artıyor..

Yani..

Dün de ihracatımız 10 ton domatesti.. 

Bugün de 10 ton domates. 

Ama döviz değerindeki değişiklik sebebi ile, ihracatımız artmış olmuyor..

Hem ürün çeşitliliği artıyor. Hem miktar artıyor..

Zorunlu olarak da, yurda giren döviz artıyor..

Aynı zaman diliminde, bir de ithalat azalınca..

“Cari açık” iniyor..

Yerli görünüp, Amerikancılık yapanları da.. Hafakanlar basıyor..

Solcu görünüp, Batılı kapitalistlerin değirmenine su taşıyanları da bir telaş alıyor..

“Dolar için ‘10 TL olacak’ dedik.. Tutturamadık” diyorlar.

“31 Mart’ın ertesi günü için, ‘IMF ile anlaşma yapılacak’ dedik.. Tutturamadık” diyorlar..

“Yumurta stokları için ‘Bir aylık kaldı’ dedik. 6 ay geçti.. Ne yumurtanın kendisinde sıkıntı var. Ne de fiyatında.. Tam aksine, fiyatları yarıya indi, yine tutturamadık” diyorlar..

Ama şu andan sonra da olsa, “Biz bu millete ihanet ettik. Amerikancılık yaptık. Haçlı uşaklığı yaptık. Özür dileriz” demiyorlar.. Diyemiyorlar!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • güncegünce12 gün önce
  Kalemine diline sağlık. ALİ bey özür dilemek erdemdir bunlarda o yüz varmı bile bile yine algı operasyonu yaparlar patates soğan pahalıydıda onları kullananların bir kısmı çevremde evinde yemek yapmayı yumurta haşlamayıbırak restorantlarda yediler yemeklerini elbetteki herkes istediği gibi yer ama artık yemeyin bizi ucuz hesaplarla Ramazanda eve yetişemedikbirgün iftarı Ankara Anadolu bulvarı üzerinde yda ların orda bir restoranta oturalım dedik yer yok efendim 3 güne kadar her yer rezerve diğerine gittik ordada 7 gün rezarvasyon yapılmış çok şaşırdık.Orda sayısı belirsiz bilen vardır.Bayram tatili bitti deniz tatil hazırlığında insanlar.Heşeyden faydalananlar Devleti eleştirmiyormu o zorumuza gidiyor.Bile bile lades yaparlar.ALİbey eline yüreğine sağlık ALLAH yardımcınız olsun
 • fatih alanfatih alan12 gün önce
  HAYLAZ..haylazlık yapma. yazarı vegazeteyitakp etmiyorsan, kafadan sallama eleştiri yapma.. Aile hukuk konusunda,yazar ve akit gazetesi ölümüne iktidarı eleştiriyor.. ders kitapları konusunda eleştiriyorlar..gay,lezbiyenlerle ilgili politikalardaeleştiriyorlar
 • RECEP ÇETİNERRECEP ÇETİNER12 gün önce
  Cari açık konusunda erken sevinme, sonra bir tarafın açıkta kalır. İnşaallah diyelim ama benim de inanasım gelmiyor. Ekim, kasım aylarından itibaren yine soğan-patates muhabbetine dönmeyiz inşaallah.
 • 12 gün önce
  -
 • O.UralO.Ural12 gün önce
  Tebrikler Ali bey kaleminize sağlık sizin veya bizim prof bildiğimiz bu proflar kim 500 milyon ister yarışmaproğramında daha 3 cü soruda elenen çok bilmiş hiç bilmemis kibir budalası prof tayfasıdır iyileri ayrı tutuyorum bunların tek profluğu İslâm ve müslüman kesime çok ustaca saldırı yapan imânsızlık doktarasını gavur ülkelerinde yapan prof lakaplı okumuş eşeklerdir bunlar inkarcı ve imânsız olduklarından dolayı bunların hiç bir laflarının ve tezlerinin kıymeti harbiyesi yoktur bunlar İslâm düşmanı prof buzuntularıdır ve bunlarda utanma ar ,edep,hayâ yoktur hiç bir tanesi ben bu sözleri bu suçlamaları yaptım ama hepsi boş çıktı deyip dediklerini tekzip Edip özür dilemişlermidirözrü bırak hiç utanmadan sıkılmadan toplum içine nasıl çıkarlar nasıl olacak adamlarda edep ,ar,hayâperdesi yok da ondan .nokta
 • 12 gün önce
 • Kadir Kadir 12 gün önce
  Daralan iç Pazar yani halkın alım gücünün düşmesi ithalatı düşürür üretici de mallarını dışarı satmaya yönelir ihracat artar basit aklımla anladığım budur, yumurta konusu ise 38 kuruş olan yumurta üretimi Irak’a satış yapamayınca iç Pazar’a 20 kuruşa yani zararına bırakıyor şuan eldeki fazla üretim iç piyasaya veriliyor ama bir kaç ay sonra tavukları kesip sattıkları zaman yumurta stoku azalır fiyatlar yine çıkar, bu arada kanat fiyatı 17 tl den 27 tl çıkmış böyle bir yükseliş normal mi? Ali beye göre herşey mükemmel kendisinin tuzu kuru asgari maaşlı biri 2 çocuğunu nasıl geçindirir bir araştırsın belki ne kadar zor olduğunu anlar, ülke de iyi şeyler elbette var ama gariban daha fakir oldu bunu yaşayanlar görüyor.
 • Niçin diyemiyorlar !?Niçin diyemiyorlar !?12 gün önce
  "Ama şu andan sonra da olsa, “Biz bu millete ihanet ettik. Amerikancılık yaptık. Haçlı uşaklığı yaptık. Özür dileriz” demiyorlar.. Diyemiyorlar" Niçin diyemiyorlar !? Gayet basit Ali abi....hala devam ediyorlar !
 • AhmetAhmet12 gün önce
  selimA MÜKEMMEL BİR TESPİT
 • SelimASelimA12 gün önce
  Hastamız sağlıksız beslenir, aşırı kilo alır ve bu nedenle de kanser olur, son evreye gelir ölmek üzeredir ve hızla kilo vermiş ip gibi olmuştur. Doktor der ki en azından kilolarından kurtuldun.
 • ahmetahmet13 gün önce
  TCMB rezervleri nereye düştü yazda öğrenelim faizler ne yazda öğrenelim,
 • 13 gün önce
 • kayserilikayserili13 gün önce
  ulkemizin kazanimlarini begenmiyen koca gobekliler bu ulke icin ne yapmislar acaba? hepsinde son model araba hepsinde son model kiyafetler ama bir turlu bu guzel hukumeti hep kusurlu buluyorlar. Allah korusun bir gun Chp isbasina gelirse acliktan agizlari kokacak. bunlarda hafiza yokmu? AKP doneminden onceki acligi sefaleti ne cabuk unutmuslar? Allah kahretsi bu hainleri.
 • 13 gün önce
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 13 gün önce
  Sayin yazar, sizin gibi 2 yazar daha olsa, Türkiye uzay caginda olurdu.Biz bu müslümanligimizla asri-saadeti tekrar yakalariz.Elhamdürillah, Türkiye de ekonomi cok güclüdür,BUNU cekemeyen ic hainler vardir.Ak partimizle nurlu ufuklara dogru yol aliyoruz.6 Ay icinde de yerli arabamizi üretir yollarda süreriz.En kisa zamanda da uzay arastirma ve gelistirme istasyonumuzu kurariz.Bir yil icinde de ilk uzay roketimizle uzayda yerimizi aliriz.
 • sukrusukru13 gün önce
  Sayın Hüseyin ay,Diyorsunuz,ki hammadde ithal edemeyecek kadar borcumuz olduğu için cari açık düştü.Peki ozaman nasıl oluyorda geçen ay tüm zamanların ihracat rekorları kırılıyor.Millet açız diye bağırıyor ama ne hikmetse elindeki tlf,en az 3000 TL,üstelik iki yada üç yılda bir yeniliyor.Akşam eve her gidişimde sokağa girince çift taraflı park etmiş araçlardan park edecek yer bulamıyorum ve millet aç aç diye basıyorum kalayı.
 • hayrihayri13 gün önce
  Fabrikalar kapanır,dışardan mal alamazsan cari açık olmaz.Hatta cari fazla veririz.
 • merte yanıt yazana yanıtmerte yanıt yazana yanıt13 gün önce
  Merti tanımam bilmem ama bence senin tohum sınır dışından yani tam ithal bence.
 • gercekgercek13 gün önce
  cari acikta hangi SIFIRLANMADAN bahsediyorsunuz?Milletin AKLIYLA oynamayin.Hersey allak bullak, piyasalar alt-üst olmus.7 TL=1€ olmus, siz utanmadan cikmis cari SIFIRDAN bahsediyorsunuz.Allah AKIL-Fikir versin
 • Nihal->mert destekNihal->mert destek13 gün önce
  mert rumuzlu yorumcuyu destekliyorum takip ettiğim kadarıyla her zamanki düşüncelerine,yorumlarına katılıyorum.....
 • VeliVeli13 gün önce
  Zonguldakta bir göçük olsa hemen ruhsatsız maden ocağı deniyor. Merak ediyoruz ruhsatlı maden ocağı varmı.
 • mehemt kalemmehemt kalem13 gün önce
  Ben anlamakda gerçekden zorluk çekiyorum ya valla bak çari açığın sıfırlandıını söyleyenler bunun nedenini söylemiyorlar bile piyasada yaprak kımıldamıyor yaprak, milletin yediği bir tavuk vardı bunun bile yanına yaklaşılmıyor artık yakında onuda ithal ederiz, ama biz hala özür bekliyoruz valla süper tarafsız medyaya her geçen gün inancım artıyor
 • Mert e yanıtMert e yanıt13 gün önce
  Mert kardeş, senin tohum da hibrit sanırım öyle hissettim.
 • ŞanlıurfaŞanlıurfa13 gün önce
  10 kg Salça 2018/Haziran 46,00 TL2019/Haziran 101,00 TLAk Partinin oyların neden düşüyor bunu bir araştır. Öz Eleştiriye kapalı değil mi.
 • Kaya toprakKaya toprak13 gün önce
  yumurta fiyatlari yariya indi diyorsunuz. Neden indigini söylemiyorsunuz. Acaba Irak bizden aldigi yumurtayi durdurdu ve normalde Irak'a sattigimiz yumurtalar Turkiye ic pazarinda satilmaya baslandigi icin olmasin.
 • AbdulmuddalibbAbdulmuddalibb13 gün önce
  Birak kirmizi eti beyaz et bile yiyemiyoruz muhterem.. dunyadan haberin yok
 • mertmert13 gün önce
  Anadolu denilen bu mübarek topraklar nice kahramanlar yetiştirdiği gibi aynı zamanda nitelikli vatan hainleri de yetiştiriyor. Tohum bozuk olunca tarla ne yapsın. Aziz Müslüman Türk milleti olarak reis in arkasında durmak yok yola devam.
 • SeyfiSeyfi13 gün önce
  Patlıcan soğan bugün gene çok artacak olursa millet gene isyan eder ses çıkartır ve hükümet te her ülkede olduğu gibi telaş yapar ve durumu düzeltmeye çalışır lakin bahçeli gibi düşünenler vatanı bir tek onlar sevdiğini koruduğunu düşünüp o durumun arkasına alıp pişkince tuzu kuru bir şekilde ses çıkaranlar haindir der lakin kameralar gidince kıs kıs güler ve baklavası nı bademini yemeye devam eder yani kısaca halk şikayet te eder teşekkür de
 • KocasolakKocasolak13 gün önce
  Allah razı olsun, hepsi dopru. Ak partimiz birde İSRAF önleme, madde, madde bir torba yasası çıkartsa. Kötümü olur? Zeytinburnu bekediyasi önüne, her bir harfi 1.2 metre boyunda 80 cm. eninde, 20 cm.kalınlığında üç boyutlu 21 adet GALVANİZLİ DEMİRDEN harf dikerek zeytinburnu belediyesi yazdırmıştı b.b. Murat aydın. Bu kaç paraya mal edildi? Belediye binasına bir tabela taksak kaça mal olurdu?Hocam büyük şehirlerde muhtarlar BOŞ masraf, belediyelerde personel, zabıta satısı AŞIRI fazla. Dükkan önü ve kaldırımları İŞGALİ önleyemeyen zabıtaya BOŞA maaş.Semt pazarcılarından HARAÇ (makbuzsuz)toplayan MAFYA ya engel olamayan zabıtaya BOŞ maaş. M. Vekillerinin cep tlf. Harç ve yolluklarını önlesek. Makam aracı ve giderleri dahil bütün İSRAFI önleme yasası çıkartsak.Milletimiz bizi bir 17 yıl daha başında taşır. Bizi iç ve dış düşmana karşı KIRILGAN yapan, ÖNLEMEK istenmeyen israflarımız. Bize ancak BİZ yardım edebiliriz, düşman vurmakla tükenmez, düşman GÜÇ ile tükenir. Biz chp hdp fetö ip pkk, abd israil ab çin rusya gibileri alt etmek için LAF değil, İCRAAT yapmalıyız. Sırf tüsiad üyelerinin döviz borçları (çoğunluğu dışardaki kendi paraları) yüzünden, faiz arttırıp döviz düşürmek YANLIŞ. Faizin düşük, Dövizin yüksek olması MİLLİ menfaatimizdir. Çin ve hindistan bu uygulama ile dünyanın üretim üssü oldular. Bizde M. Bankası patronların işgali altında, hükümet apzını açsa, faiz lobisi ÖZERKLİK vurgusu ile YAYGARAYI basıyor. Döviz ne kadar yükselirse yükselsin faiz artırarak düşürmek YANLIŞ.
 • Kömür KarasıKömür Karası13 gün önce
  İnsanların gözünün içine baka baka yalan söylemekte S. Soyluyu geçtiniz neredeyse! Siz hangi ”cennette" yaşıyorsunuz bilmem ama bizim Türkiye'de durum hiç de iç açıcı değil. Açız aç!
 • Koç cesaretiKoç cesareti13 gün önce
  Sizin gösterdiğiniz cesareti,hükümet gösterebilir mi?KOÇLARA HAKİKATEN BU ÜLKEDE KİMSE DOKUNAMAZ MI?ULUSLARARASİ DOKUNULMAMAZLIKLARI MI VAR?BU KONUDA BİR YAZINIZI BEKLİYORUZ SN YAZAR..
 • Siz BitmezsinizSiz Bitmezsiniz13 gün önce
  Millet bitti. Maaşın yarısını faturalar, kalan yarısını gıda götürüyor. Cari açıkmış duble yolmuş din iman kimsenin umurunda değil. Az daha sıkıştırırlarsa intiharı değil, intikamı düşünür, en yakın ak seçmenin gırtlağına çökerim. Akıllı olun!
 • Ahmet Ahmet 13 gün önce
  Yazar Ali bey önce sen git vatandaşlara bi sor bakalım kaç kişi bu ülkede geçinebiliyor ondan sonra yazıları gözden geçir vatandaşın önüne öyle çık.
 • ÖzkanÖzkan13 gün önce
  Sn yazar; müteahhit' e bir arsa verdik, ekonomik krizden dolayı malzemelerin fahiş artışı ve daireleri satamayışı adamı batırdı. Gecikme yaşanınca teslim edemediği daireler için kira ödemesini dahi yapamadı. İnsanlar ev alma konusunda tereddüt gösteriyor. Hep "ülkenin durumu kötü, bekleyelim bakalım ne olacak" diyor. Bizde mağdur olduk. Eskiden düğünlerde en yakın akrabaya çeyrek altın takardık, şimdi gram altınla tanıştık ama yine alamıyoruz. Eskiden emekli olan aldığı para ile ev alırdı şimdi rüyasında bile göremiyor. Yapılan havalimanını övüyorlar ama kaç yaşına geldim uçağa hiç binmedim. Arabam da yok. Yatırımlara karşı değiliz ama yavaş yavaş yapılsa milleti boğmasa daha iyi olmaz mıydı? Bizim sırtımıza o kadar vergi yükleyip, o vergileri vakıflara,saraylara, yandaşların vergilerine af getirerekneden bizleri nefes alamaz hale getiriyorlar? Biz niye tatile, ayda bir kere yemeğe, sinemaya, vb. gidemeyip hep ay sonunu nasıl getireceğiz endişesi ile geçirerek psikolojik yıpranmalar yaşıyoruz? Günah değilmi bu zulümler!Neden halkın sorunlarına çözüm bulunmuyor? Sosyal devlet nerede? Neden vergilerimiz çarçur ediliyor?Artık halkı sağmal inek olarak görmekten vazgeçsinler!!! Seçim kazanmak halka hizmet aşkı için değil, ranttı kapmak için isteniliyor.
 • turgayturgay13 gün önce
  Irak’a yapılan ihracatta, bazı sorunlar çıkınca.. (burası çok önemli?)
 • hercaihercai13 gün önce
  kadir, mehmete cevabin cok guzel. Ama, boyleleri kendilerini de inkar eder, hem okurlar hem gozyasi dokerler!
 • karslıkarslı13 gün önce
  Sayın karahasanoğlubunlarıyazıçizenlercumhurıyetinyüz yıldır semirenkemiren bu milletin kanıemenadları aydın olansülüklerdir..İnşallah RABBİMbunlarınsömüren nesillerinin sonunugetirecektir.. Allahımıza havale ediyoruz buhainleri..BU ekonomi her zaman iyi olmuşturnankorlerebirşey anlatamazsı ulaevlerinizdeki seksenlikdedeleriniznenelerinizbile maaş alıyornankörler..yoksa onlara bilesahipçıkmayacaksınızbe nankörler.Neçabuk unuttunuzkuyruklardasüründüğünüzgünleribenankörler..
 • aliagaaliaga13 gün önce
  beyne bak. cari açığın sıfırlanmasının ülkeye ne katkısı var?dolar 6 lira olduğundan ihracatımız yüksek görünütor olmasın? sendeki akıl kuştan biile azmış
 • KubilayKubilay13 gün önce
  TR nin ic ve dış borç toplamını doviz cinsinden yazın da rahatlayalım:)Kırmızı et yiyebilmek için Kurban bayramını bekliyoruz.. Domates biber fiyatları yalan mıydı muhterem.. Hepsi gerçekti! Siz iflah olmaz bir AKP yandaşı olarak gercekleri söyleyenlere düşman gözüyle bakıyorsunuz...
 • hizipsavarhizipsavar13 gün önce
  kanun ve yasalar karşısında lafa geldimi her kes ve her kesim eşittir. peki ülkenin arkasından çevirmediği iş kalmayan her türlü yazmadık yalan dolan iftira kalmayanlar aman kim ne der diye kanun önündne kayırırsan olacağı budur. haber yazan kaynağını ve doğrıluğunu ispat edemiyorsa bedelini ödeyecek arkadaş. hainlere uçak veren otel açan doları sabitleyip alanlar hesabını verecek. işter atölyesi olsun isterfabrikası.
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem13 gün önce
  İhracatithalatın üstüne çıkmadığı sürece sen bir hiçsin.Bunu niçin kabul etmiyorsunuz anlayamıyorum?Örnek 10 yıl önce 10 ton elma ihracat yaparken , şimdi de 10 ton elma ihracat yapıyorsanız , 10 ton muz alırken şimdi 20 ton alıyorsanız bu gelişmişlik midir?Gelirimiz giderimizden fazla olmadığı sürece nasıl gelişmişlik olabilir?Ailemizden örnek.Aylık ücretiniz 5.000,- TL. iken her ay 6.000.- TL.harcarsanız başka bir gelirinize takviyeniz yoksa siz ne kadar rahat olabilirsiniz?
 • ahmedahmed13 gün önce
  "Hazine ve Maliye Bakanlığı, düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 7 milyar 445 milyon lira borçlandı.Bakanlık, bugün yaptığı ilk ihalede 12 ay (364 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi.İhalede basit ve bileşik faiz yüzde 24,45 oldu."YEMİŞİM CARİ AÇIĞINI. BU NE,BU? BUNDAN BAHSET SAYIN KARAHASANOĞLU.
 • ELBRUZELBRUZ13 gün önce
  Sarayin ve yalakalarinin ekonomisi iyi olabilir ama millet perişan ve bıtik halde.Bunu dahi goremeyecek kadar halktan kopuk yaşıyorsunuz işte. Varsa yoksa goygoyculuk. 17 senede memleketin geldigi durum bu.Boşa geçen tam 17 sene.Birde utanmadan yumurta ucuzlamisda patates ucuzlamisda edebiyatı yapiyorsunuzya ayıptır günahtır.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz13 gün önce
  Ali Bey;Üç beş muhalif medya,güçsüz bir anamuhalefet var.17 yıldır mevcut iktidar bu ülkeye hizmet ediyor.Sosyo ekonomik krizler ülkemizden eksilmiyor.Ülkede gidişat fevkalade güzelmiş gibi sitemkar yazı yazıyorsunuz.Yumurta üreticilerinin vefalı,cefakar gayretleri olmamış olsa bizim insanımız nerdeyse aç kalacaktı.Bir ara bir koli yunurta 20 liraya yükseldi.Buna rağmen 2 yumurta kırdın mı karnını doyurabilirsin.Allah yumurta üreticilerine zeval vermesin.Bütün ümidimiz tavukların kıçına kaldı.Sadece yumurtayla ev ekonomisi yürümüyor ki?Dövizlerdeki yükseliş trendi durdu.Hatta dövizde gerileme oldu.Bayram mı etmeli,yoksa,tekrar yükselme trendine girmemesi için tedbir mi almalı?İsraf harcamalarında bir gerileme var mı?Yok.Kimselerde haçlı uşaklığı yapacak mecal kalmadı.17 yıldır mevcut iktidarlar ülkeyi yönetti.Amerikancılık yapanlar elbette olacaktır.Yönetimde tek ses hakim.Her türlü güç iktidarın tekelinde.Sorun çözme mevkiinde olanların şikayet etme hakları olabilir mi?Cari açığın sıfırlanmasının fiyatlara nasıl yansıdığını hep beraber göreceğiz.Tarım girdi fiyatları,yem fiyatlarındaki artıştan siz haberdar mısınız?Döviz fiyatları şimdi düşüşteyse,hava muhalefeti gibi bir durum olur,döviz fiyatları tavan yapar,cari açığımız kırılmış yer kabuğundan fışkıran petrol misali tavan yapıverir.Ekonomimiz yoğun bakımlık olmuş ve stabil dönemdeyiz.Siz bu dönemdeki iyiliğe bence fazla güvenmeyin.
 • FeritFerit13 gün önce
  Tavuk geçen yıl kaç liraydı bu yıl kaç lira
 • a.da.d13 gün önce
  Sn. YazarSen ne kadar doğruları yazsan da anlamak istemeyen anlamaz.Kafirler ve onlara çanak tutanlar için yaşasın cehennem.Ulan bunlar hiç mi vatanını ve dinini savunmazlar.
 • Hüseyin AYHüseyin AY13 gün önce
  Ha biz şimdi 2018 den 2019 a dolar nereden nereye geldi.akaryakıt fiyatları peki körmüyüz kardeşim.Başarı bumu şimdi.Cari açık mı artık hammadde ithal edemeyecek kadar borcumuz olduğu için düştü...
 • EmeklEmekl13 gün önce
  Habire merkez bankası borcun üZerine borç katıyor tahvil satarak borçlanarak borç ödemeye çalışıyor borç aynı 500 milyar TL ödediğimiz yıllık faizini siz hesaplayın
 • tekirdagtekirdag13 gün önce
  "sen benim istediğim teröristi vermiyorsan bundan sonra bu fakir görevde olduğu zaman sen bu teröristi alamazsın" demişti birileri. al papazı ver papazı diyordu birileri hatırlayan var mı, papazı verdik mi ? verdik, amerika bize ne verdi. doları biraz düşürdü. ticareti biraz rahatlattı vizeyi tekrar alınabilir hale getirdi.rahip brunson serbest mi serbest. geçen hafta dolar yüksekti trump tehdit etmişti gene serkan gölge'yi bırakacaksın. hukuken suçlu adam trump istedi diye hukuk falan yok sayıldı serkan gölge serbest kaldı. dolar düştü, ticaret hacmi tekrar rahatladı.evet soğan, evet patetes, evet yapılan başarı ekonomizin gelişmesi değil köleliğimizin, pazarlıkçılığımızın, piyonculuğumuzun gelişmesi... dini imanı sadece biz biliriz, biz doğruyuz deyip, akpli olmayanları vatan haini,dinsiz görenler bunu görmezden gelmeye devam edecekler.
 • KamilKamil13 gün önce
  haçlı uşakları kim acaba dün Binali yıldırım patrik bartholomeusu tebrik etti ekümenik diye hitab etti. Bunu imamoğlu yazsa ne olurdu düşünemiyorum ortalığı yıkardınız, kallavi bir yazı döşenirdin bu köşeye
 • samimsamim13 gün önce
  azizim bana koyan gezi kafalıların yorumları değil sıkıntı bizim tarafında bu leşlerin dilini yavaş yavaş kullanmaya başlamalarıalgıya esir olmaları
 • turhanturhan13 gün önce
  katar 30 milyar dolar getiriyordu nerde kaldı
 • EKOLL EKOLL 13 gün önce
  Zavalli ülkem ne çok düşmanın var. Bizden görünen içeridekiler dışarıdakilerden kat be kat çok. Herkes ekonomi uzmanı herkes siyasetçi herkes ilim bilim adamı.Vay ki ne vay. Şu boş adamları uzaya deşarj edebilsek Türkiye uçacak.
 • Erdem34Erdem3413 gün önce
  Ali bey sevgi pitirciklari sizi okudukları kadar ,inanın cumhuriyeti okumuyordur.Siz doğruyu yazınca deliriyorlar.Fetoculer de hemen çamur atma kampanyası yapıyorlar.Durmayin sizyazın.Kuduran kudursun, daha beter olsun lar..
 • turhanturhan13 gün önce
 • SelamSelam13 gün önce
  İthalat azaldığı için cari açık düştü, bu da yatırımların azalması demek, bu da işsizliğin artması demek. Bu işi bilen, ülkesini seven insanları bunun için hafakanlar basıyor, ancak ekonomiden anlamayanlar uçuyoruz zannediyor. Size göre hava hoş, ekmek elden su gölden. Bu ülkede ilk defa devlet karneyle soğan, patates sattı, unuttun mu? Bunu haçlı uşakları mı yaptı a be şaşkın:))
 • serdar61serdar6113 gün önce
  NE İYİ OLDU DA SEN BU YAZIYI YAZMA GEREĞİ DUYDUN..TABİ SİZLER EVET SİZLERİ KAST EDEREK KONUŞUYORUM SIRTINI YASLA SİYASETE ONLAR ZATEN ŞAAŞALI YAŞAMDAN LÜKS YAŞAMADAN KENDİLERİNİ ALAMIYORLAR..SÜREKLİ FAKİR CENNETE EN ÖNDE GİDECEK DİYENLERİN HEPSİ ŞAAŞALI YAŞAMDALAR..BİZ HALK OLARAK NEYİ İYİ GÖRDÜK BİDE BUNU ANLATSANA..İNGİLTEREDE FAİZLİ PARALAR KİMLERDEN ALINDI..İŞSİZLİK SİGORTASI FONU NEDEN İLK DEFA AÇIK VERDİ..GİDER GELİRDEN FAZLA OLDU..MERKEZ BANKASINDA VATANDAŞIN KEFEN PARASINDAN KAÇ LİRA ÇEKİLDİ..BİRDE MÜSLÜMANIM DİYE GEÇİNECEKSİNİZ YAZIKLAR OLSUN..
 • kadirkadir13 gün önce
  yormumcu mehmet içi boş yazıları yıllardır niye okuyup duruyorsun.
 • Mustafa Mustafa 13 gün önce
  İsraf önleme kamunun kullanımına yerli arabayı bir an önce mecbur edilirse başlar. ATAK HELİKOPTERİNİN MOTORUNU BİZ ÜRETİLİRSE ZİRVEYE ULAŞIR israf önleme
 • mehmetmehmet13 gün önce
  ayıptır yahu ayıp! cari açık düştüyse başarıdan değil döviz yükseldi ithalat azaldı. böylece cari açık dengelendi. nasıl olsa inananlar var di mi yazdıklarınıza. hayır ekonominin iyiye gittiğine dair bir gösterge mi var ki bol keseden sallıyosun? sırf laf sokacam, ne yazarmış bee derdirtecen diye kendine bir üslup takınmışssın yıllardır aynı içi boş yazıları yazıyosun. değişmiyorsun da be
 • Zekeriya GÖKÇE Zekeriya GÖKÇE 13 gün önce
  Ben özür dilerim Dolar bir Türk lirası olacak bir liranın altına düşecek dediğim için.Hesap edemedim(batının köpeklerini)pkkpydfetö ,ve onun çapulcularını geziyi, mit krizini, 17 25 aralığı, 15 Temmuz’u... zannettim ki Türkiye büyüdükçe güçlendikçe herkes vatan millet sevdası alıp başını gidecek.Her şey çok güzel olacak . Ama köpekler boş durmadı. Yanaşacak bir kapı ve azıcık ananasa( kemiğe) sattılar . Köpekleri hiç sevmem hatta korkarım onlardan...
 • DRDR13 gün önce
  KULLANDIĞIN DİLE BAK.ŞEKLİNE BAK,ŞEMALİNE BAK.SAVUNDUKLARININ YAŞANTISINA BAK,2002 DEN BERİORTADOĞUNUN HALİNE BAK,AMERİKA VE RUSYA İLE MÜTTEFİK OLANIN KİME OLDUĞUNA BAK..KADROLAŞMAYA MEDYA İLE ALGI ABLUKA DEVLETİ HERŞEYİ İLE SİYASETTE ÇIKAR İÇİN KULLANMALARA SALTANATA BAK.LAN SİZ İNSANMISINIZ???
 • Muammer Muammer 13 gün önce
  İyi güzelde bunların amacı iç piyasayı pahalandırmaktı faizleri yükselttiler Acımasız ahlaksız para Babaları insanlarımızı soyup paralarıda Mason babaları nereye isterse oraya götürüyorlar seçim kavgası bahane Kese doldurup gavur babalarını beslemek şahane.
 • ALİALİ13 gün önce
  BİNALİ YILDIRIM'A AÇIK ÇAĞRI:BİNALİ BEY DÜN RUM PATRİĞİNE EKÜMENİK DEDİNİZ TWİTTER'DA. SONRA SİLSENİZ BİLE BUNUN NE BÜYÜK BİR HATA OLDUĞUNUN FARKINDA MISINIZ? TÜRKİYE'NİN BUGÜNE KADAR SÖYLEDİĞİ HERŞEYE TERS. YUNAN İDDİALARINA DESTEK VERİR VE RUM PONTUS'A KADAR GİDER BU HATA. SİZ Kİ BAŞBAKANLIK YAPMIŞ BİR KİŞİSİNİZ. ÇIKIN LÜTFEN ÖZÜR DİLEYİN. BİR HATA YAPTIM DEYİN.

Günün Özeti