Böyle diyor şair: “Bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı?”

31 Mayıs 2019 Cuma

 

İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un, itikadi açıdan biraz tartışmalı mısralarıdır:

“Yâ Râb, bu uğursuz gecenin yok mu sabâhı? 

Mahşerde mi bîçârelerin, yoksa felâhı!

Nûr istiyoruz... Sen bize yangın veriyorsun! 

‘Yandık! ‘diyoruz... Boğmaya kan gönderiyorsun!”

İmtihan dünyasındayız..

İmtihan dünyasında, bizi yaratanın, “gecenin sabahına çıkarmama” hakkı da vardır..

“Biçarelerin felahını, mahşere bırakma” yetkisi de vardır..

Bizler “nûr” istediğimizde.. İmtihanı nasıl vereceğimizi bize de göstermek için “yangın” vermeye de hakkı vardır..

“Yandık” dediğimizde..

Sabrımızı ölçmek için, imtihanı tam verip vermediğimizi hem test etmek, hem de bizi de buna şahit tutmak için “boğmaya kan göndermeye” de yetkisi vardır..

Yüce yaratıcının bunların hepsini yapmaya yetkisi vardır..

Bizim ise, bunu sorgulama hakkımız yoktur..

Benim samimi kanaatim budur.

İnancımın da bunu emrettiğine inanırım..

Mehmet Akif Ersoy da yazmış olsa..

Bu mısraların bir “fotoğraf çekme” yönünü kabul etsem de..

Bir isyan gibi algılanmasının, inancımızı tehlikeye düşüreceğini düşünüyorum.. 

Bu kısa notu düştükten sonra..

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yargı reformuna bakalım mı?

Bakalım..

Başlıklar neler?

Başlığa çıkan yenilikler, kimin talebi?

O talep sahipleri, kimin adamları?

Buyrun birlikte değerlendirelim..

Bu ülkede yıllardır dinleriz, “Önüne gelen hakim oluyor. Yoldan geçenler doktor oluyor. Bu kadar üniversiteye gerek yok. Hukuk fakültelerinin yarısını hemen kapatmak gerekir.. Tıp fakültelerinde eğitim eksikliği var, onların da çoğunu kapatmak gerekir. Kontenjanlarını da azaltmak gerekir..”

Kıskançlığa bakın..

Kendileri eski sistemle hukuk fakültesine girmişler, bitirmişler. Tıp fakültelerine girmişler, bitirmişler..

O dönemin eğitiminden çok daha öte bir eğitim bugün veriliyor iken..

Bir-iki istisnai kötü örneği önümüze koyup..

“Ah azizim. Nerde bizim bitirdiğimiz fakülte.. Ortaokul seviyesindeki fakültelerden mezun olup, avukat olarak karşımıza çıkıyorlar” edebiyatı yapılıyor..

Avukatlık yapabilmek için, baroların kontrolünde sınav yapılmasını dayattılar..

Başarılı olamadılar..

Şimdi..

Yeni yargı reformu ile.. 

Hedeflerine ulaşıyorlar..

Reform olarak bize sunulan dünkü değişikliklerin hemen büyük çoğunluğu, baroların talepleri..

Şu an AK Parti iktidarına kök söktüren baroların istekleri hayata geçiyor..

“Yeşil pasaport..” mu dersiniz..

“Hukuk fakültelerinin 5 yıla çıkarılması” mı dersiniz..

“Hukuk fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması” mı dersiniz..

Hatta..

Üniversite imtihanında ilk 190 binlik baremden öğrenci alınması kuralı değiştirilip, “ilk 100 bine girme şartı” getiriliyor..

Hani hukuk fakültelerini kapatsalar..

Bugünkü baroları yönetenler daha çok memnun olacaklar!

Bütün pasta..

Şu anki, başörtü yasakçısı baro yönetimine, onları seçen avukatlara kalacak..

Başörtü yasağı söz konusu olduğunda..

“Bu ülkenin kanunları var kardeşim. Kanuna uyacaksın. Uymuyorsan, gidip evinde oturacaksın” diyecekler..

Mini etek söz konusu olduğunda ise..

“Avukatın kıyafetine kim karışabilir? Kim bu yetkiyi kendisinde görüyor? Avukatın kıyafetine karışan hakimi, bugün akşama kadar görevden alacaksınız, yoksa..”  diye tehditler savuracaklar.

Sizin anlayacağınız..

Şımarıklık diz boyu..

“Ülkeyi ben yönetirim” kafası tam gaz ileri...

İşte onun için diyorum ki, Mehmet Akif’in mısralarını itikadi açıdan tartışmalı buluyorum ama..

Nasıl olsa benim itirazım yüce yaratıcıya değil.

Ben o mısraları, siyasi iktidara yönelterek söyleyeyim...

Biz, “Nûr istiyoruz..” diyoruz.. 

Eski dönemlerin yanlışları düzeltilip, askeri vesayetin bir avuç uzantısının despotluğuna son verilmesini istiyoruz..

Zina yasasının tekrar getirilmesini.. 

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılmasını.. 

Erkek mi, kadın mı belirsiz tiplerin, çocukların ahlakını bozacak şekilde, “Namus mu, o da ne ayol” pankartları eşliğinde sokaklarda boy göstermelerinin önlenmesini istiyoruz.. 

Evlilik amacı ile; rızaya dayalı, ailelerin onayı ile ve hatta yıllara sari birliktelik sonucu çocukların da doğduğu dini evliliklerin geçerli kabul edilmesini, en azından tarafların cezai takibata maruz bırakılmamalarını istiyoruz..

Siyasi iktidar..

Bize yangın veriyor..

Zaten avukatlar arasında sayısal olarak çok sınırlı bir miktara sahip muhafazakar avukatları, daha da düşük oranlara taşıyacak şekilde engellemeler getiriliyor.. 

Kontenjan.. 

5 yıllık fakülte süresi.. 

Yeni yeni sınavlar..

Mehmet Akif gibi, yaşanılanları kabullenemiyoruz, “Yandık” diyoruz..

Siyasi iktidar, muhafazakar insanları boğmaya kan gönderiyor..

Ne yapıyor?

Boşanma davalarından kartilyonlar kazanan avukatları memnun etmek için.. “Vergide indirimler geliyor” açıklaması yapıyor..

“Avukatların aile içine burunlarını sokması sebebi ile boşanmalar arttı. Taraflar avukatların yönlendirmeleri ile artık sulh olmuyor, mahkemeye düşenler artık mümkün değil barışmıyorlar” diyoruz..

Sadece boşanma davalarından bile kazanılan katrilyonları masaya yatıracaklarına..

Siyasi iktidar, “Vekalet ücretinin KDV oranını indirmeyi planlıyoruz” diyor..

“Aileler yanıyor iken.. Siyasi iktidar durumu düzelteceğine, üzerine bir de aileleri boğmaya kan gönderiyor” diyoruz..

Yanılmıyoruz.. 

“Kira ve eser başta olmak üzere belirli değerin üzerindeki bazı sözleşmelerin bağış ve ölüme bağlı işlem gibi tek taraflı tasarrufların avukat yardımıyla hazırlanması zorunlu olacaktır” deniliyor..

49 ilin baro yönetimi, İstanbul seçimlerinde açıktan açığa, AK Parti düşmanlığı için, açıklamalar yapıyorlar, bir yargı organı olan YSK’yı yerden yere vuruyorlar..

Sırf Tayyip Erdoğan devrilsin diye.. Sırf AK Partili birisi seçimi kazanmasın diye.. Tüm Türkiye genelinden avukatları ayaklandırıp, İstanbul’da her sandık başına, olay çıkartacak (Çünkü başka bir izahı yok. İstanbul dışında ikamet eden avukatın, sandığın başına gelmesi bile kanuna aykırıdır, kavga sebebidir) skandal faaliyetlere imza atıyorlar..

5 yıl önce, Tayyip Erdoğan’ın yüzüne bakarak, küstahça ders vermeye kalkan Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu, ellerini çatlatırcasına alkışlatacak uygulamaları reform olarak açıklıyoruz..

Ne diyelim?

Allah sonumuzu hayreylesin.. 

Kadir geceniz, hayırlara vesile olsun, inşallah..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Adalet Adalet 14 gün önce
  İstanbul,ankara ,izmir baroları acaba gerçekten bulunduklari illerde avukatları temsil ediyor mu? Asıl sorulması gereken soru bu.Yoksa muhalefet siyaseti yapmak için her günyeni bir malzeme arayışı içindeler.Şimdiye kadar bir tane mesleki sorun için ürettikleri çözüm önerileri var mı.Partilerin sözcülüğünü yapmaktanavukatların sorunlarına vakit bulamıyorlar.Birde anadolu barolarının web sayfalarına bakın sadece mesleki meseleler ve çözüm önerilerini göreceksiniz. Şimdi soruyorum acaba gercekten avukatları hangi barolar temsil ediyor.
 • Hidayet Hidayet 15 gün önce
  Yıllarca insanların dini duygularını sömürdünüz bırakın sizden daha akıllıca daha mantıklı biri çıktı sizin elinizden din faktörünü alıyor bütün korkunuz bu bizde müslümanız ancak sizin gibi dini kendi çıkarlarımız için kullanmıyoruz.
 • Kâmil OSMANOGLUKâmil OSMANOGLU15 gün önce
  Bu işin çözümü böyle olmamalı.Hukuk mezunlarına avukat olmaları için eksta sınav önerenler yarın, aranmayan öğretmenlerde olduğu gibi aleyhte de kullanacaklardır.Hukuk mezunu fazla ise,üniversite kontenjanını % 20,25 oranında, yada fazlalık oranında azaltirsaniz4 yıl içinde sayı oturacaktir.Mezun edip sınav kapılarında bekletmek ve birilerinin kullanımına terketmek yerine ,kontenjan azaltımı ile çözüm bulunur.
 • İntertiumİntertium15 gün önce
  Günaydın uynindda balığa gidelim sayın yazar noldu amigolik bittimigenelde eleştiri dozunuz yetersiz ama olsun doğruyu konuştunuz .Bakın ahali CHP tehlikesi sebebiyle ak Parti'ye oy veriyorsunuz bunu ak parti anlamiyormu anlıyor tabi CHP ve Ak Parti bir birinin zıt ikisidir ve artinin eksiği çektiği gibi birbirini besliyorlar. CHP niye iktidar olamıyor yıllar önce Baykal'ın dediğini hatırlayın .... İktidar ateşten gömlek bırakın gerek yok biz mecliste olsun yeter basimiza iş almayalım gene her yerde biz varız... CHP gizli iktidar ak parti vitrin en azından şimdi öyle bakın ucakti saraydi adamın gücünü lüks ve şatafatlı kirmislar kefenimizi giymisiz haziriz artık hikaye Bize Hz.Omer r.a gibi ekmeğe zeytin yağı Banip yiyen kanaat getiren lider lazım onunda karlara gomduk. Yeni parti alternatif parti istermi reis istemezAbdullah Gül Ali Babacan lafı geçtikçe Sarıgül görmüş Baykal'a dönüyor adam . ABD baskıları entrikaları iyice arttı bir yandan savaşçı ruh çökertildi sam amca Türkiye'ye girecek bir ihtimal aba üstünden sopa gösteriyor neyse uzun lafın kısası CHP ve ak parti anlasmış bence türk İslam mücadelesi ruhuna Fatiha bizde oy veriyoruz Ak Parti'ye CHP kazanmasin diye çorap başımıza örülmüş . Ama böyle söyleyerek ümitsizlik asilamayalim elbett İslam nurunu tamamlayacak ama ne zaman Allah bilir
 • nasırnasır15 gün önce
  Yorumlara bakınca okurların tamamına yakının Alman nazileri olduğunu düşündüm. Önüne gelen herkese Ramazan bayramı arefsinde Kadir gecesinin gölgesinde sanki savaşa gidiyormuş ve karşılarındaki haçlı ordusuymuş gibi öfkelenmiş, hakaretler galiz küfürler yağdırıyor. Sorsanız elhamdülillah müslümanım der. Burada yorumları kontrolden geçirenlerde kişilerin onuruna namusuna kasteden seviyesiz ve ahlaksız yorumları rahatlıkla yayınlıyor. Allahım sen dinini münafıkların , ahlaksızların şerrinden koru, muhafaza et.
 • AliAli16 gün önce
  Beş yil sureyi mantikli buluyorum. Son senede branşlaşmaya yonelmeli. Dunya çapinda dil bilen, ticari,bilişim donanimli av.gormek istiyoruz. İki yil av.yaptiktan sonra mv.olup koşe kapmak için çirpinan gürúh olmamali. İktisad,işletme gibi ek bilgilerle donanmali. Taninmiş av.dosyalarini yuzdelerle takip eden, arşivlerde ellerinde tozlu dosyalar, adli personele sekreterlik yapan gençler çoğaldi. İmam hatibe gelince 20 yil onceki idealist okuyan, dunya ile ilgilenen gençler yok. Metin esas buna seviniyor, vizyonsuz yiginlar.
 • zaferzafer16 gün önce
  bazı yorumcular bilhassa "bravo, kaleminize sağlık" diye söze başlayıp "iyi de ak parti de şunları şunları yapmadı mı" diyenlerin çoğu ALGI için uğraşıyor. Kinlerini ustalıkla kıvıra kıvıra kusmaya çalışıyorlar. bizden görünen bu münafıkları bizim kesim çok şükür feraseti ile basireti ile çok iyitanır. Bunlar "marul aplaların, bilhassa temal başkanın hatta pontus ekremin"gönüllüleri.
 • MehmetMehmet16 gün önce
  Dinin siyasete alet edildigini soyleyip laiklik mi savunmaya calisiyorsunuz? Maksadinizi asmis olabilir misiniz?Tovbe tovbe
 • İRFANİRFAN16 gün önce
  Hatırlıyor musun Ali bey tiyatroya sinemaya giden çocuklar artı puan alsın dendiğinde o zaman camiye giden de alsın demiştin. İşte sonucu bu. Yoksa hukuk fakültesine girmek zorlaşınca sadece muhafazakarlar niye etkilesin? Muhafazakarlar daha kötü eğitim aldığı için İHL’lerin başarı oranları yerlerde süründüğü için olabilir mi? Yoksa o çocuklar da diğerleri kadar zeki eminim. Ama eğitim sisteminiz bir halta benzemediği için beceriksiz mesleksiz yığınlar oluştu. O çocuklar sizlerin yüzüne tükürse yeridir. Kendi pis siyasi oyunlarınıza alet ettiniz tertemiz pırıl pırıl çocukları. İmam hatipler bizim arka bahçemizdir dediğiniz gün o çocukların hayatlarını kararttınız. Kalkmış bir de Mehmet Akif’in inancını sorguluyorsun utanmadan. Önce sen yediğin kul hakkına bak.
 • ŞERİFŞERİF16 gün önce
  Hukuk fakültesine girmek zorlaşınca sadece muhafazakarlar niye etkilesin? Muhafazakarlar daha kötü eğitim aldığı için İHL’lerin başarı oranları yerlerde süründüğü için olabilir mi? Yoksa o çocuklar da diğerleri kadar zeki eminim. Ama eğitim sisteminiz bir halta benzemediği için beceriksiz mesleksiz yığınlar oluştu. O çocuklar sizlerin yüzüne tükürse yeridir. Kendi pis siyasi oyunlarınıza alet ettiniz tertemiz pırıl pırıl çocukları. İmam hatipler bizim arka bahçemizdir dediğiniz gün o çocukların hayatlarını kararttınız. Kalkmış bir de Mehmet Akif’in inancını sorguluyorsun utanmadan. Önce sen yediğin kul hakkına bak.
 • KEMALKEMAL16 gün önce
  Ali bey hukuk fakültesine girmek zorlaşınca sadece muhafazakarlar niye etkilesin? Muhafazakarlar daha kötü eğitim aldığı için İHL’lerin başarı oranları yerlerde süründüğü için olabilir mi? Yoksa o çocuklar da diğerleri kadar zeki eminim. Ama eğitim sisteminiz bir halta benzemediği için beceriksiz mesleksiz yığınlar oluştu. O çocuklar sizlerin yüzüne tükürse yeridir. Kendi pis siyasi oyunlarınıza alet ettiniz tertemiz pırıl pırıl çocukları. İmam hatipler bizim arka bahçemizdir dediğiniz gün o çocukların hayatlarını kararttınız. Kalkmış bir de Mehmet Akif’in inancını sorguluyorsun utanmadan. Önce sen yediğin kul hakkına bak.
 • Dadaş 25Dadaş 2516 gün önce
  Yerinde bir tesbit ama ne yazıkki bu gün oy verdigimiz Parti bunu öncelliyor. Allah akıl ve Hidayet versin.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer16 gün önce
  Amin Kardeşim..Bil mukabele.
 • mutmainęmutmainę16 gün önce
  Almanyada mühendislikler 3 yıl, haydi KOPYALA YAPIŞTIR yapalım, ne oldu ! 3 yıl olmaz mı? Neyi eksik bizim üniversitelerin!Bizde Gereksiz dersler mi var? Lafa gelince zırlayanlar 3 yıla artistlik yapar, çirkeflik yapar...
 • Çarpınıp duran İslâmÇarpınıp duran İslâm16 gün önce
  Eğer Yunan , manşet çakıyor “İstanbul kurtuldu”diyorsa, kardeşin Saadet senin mahvına çalışıyor, düşmanın PKK İstanbul’a inmiş sandıklara gözünü dikmişse etrafımız sarıldı demektir. O zaman Akif’in diliyle haykıralım Mevla duysun duamızı sesimizi:Bunaldı milletin âfâkı, bir sabâh ister.İnâyetinle halâs et ki, dalga dalga zalâmİçinde kaynamasın, çarpınıp duran İslâm!
 • Rafet keRafet ke16 gün önce
  Yazar efendi.etin fiyatı temel gıdanın fiyatları kontrolsüz bir sekilde sürekli artıyor gübrenin tarım ilaclarının fiyatlarını denetleyen yok çıkmış hukümet kendine tuzak kuranlara ulüfe dagıtıyor..
 • raşitraşit16 gün önce
  Peki terör olayına doğrudan veya dolaylı yönden bulaşmış avukatlara da yeşil pasaport varmı?. Onlar her olaydan sonra ahim'e veya yabancı vakıf enstitü düşünce kuruluşlarına giderse ne olacak?.
 • nafiz gunsa nafiz gunsa16 gün önce
  ali beybu yeni sistemde gazetecilere tabii sen gibi mert olan gazetecilere cok is dusuyor insafi elden birakmadan millet adına icraatları işte böyle çok sıkı takip etmelisiniz
 • Gokhan GunesGokhan Gunes16 gün önce
  Kontenjanin azaltilmasi, egitim suresinin uzamasi, meslege giris kistaslarinin zorlasmasi neden sizi bu kadar rahatsiz ediyor anlamadim. Imamhatip mezunu yiginlarin bunlari yerine getiremeyecegini mi dusunuyorsunuz? Yazik, imamhatipler cogaldikca egitim kalitesi yukselecek sanmistik. Madem egitim kalitesi yukselmiyor mesleklerin kalitesini dusuk tutalim diyorsunuz resmen.
 • KaraKara16 gün önce
  Hukuk fakültesi 5 yil oldu Allahim ne kadar aptalca bi uygulma ya zaten teoriden baska bir sey verilmiyor 4 bile cok bide bes yil oldu sirf barolar istiyor diye ulan mal ak parti o barolar sana kufur eder sadece zirnik oy vermzeler gene onlarin dedigini yaptin malsin ak parti salaksin vizyonsuzsuz bi gidinde baskalari gelsin chp gelmesin ama sizde gidin artik ya biktik sizin is bilmezliginizden ahmakliginizdan ne egede adalarida yunana kaptirdiniz yok ya bu parti den hic bi umudum yok artik
 • MustafaMustafa16 gün önce
  Mükemmel bir yazı. nedense hep Allah düşmanları, İslam millet düşmanları kazaniyor, ama İbrahim Hakkı gibi diyoruz ki mevlam neyler neylerse güzel eyler sonra pencereden bakıyoruz içine girmiyoruz çünkü biliyoruz ki Rabbimiz nurunu tamamlayacak selam ve dua ile
 • IDRIS ESENIDRIS ESEN16 gün önce
  Hem Akif'in şiiri, hem de İktidarın çok yanlış icraatları konularındaki hassasiyetlerinize aynen katılıyorum. Zeval başlamıştır durdurmak ne mümkün!
 • Ziya Ziya 16 gün önce
  Ya sabıııır
 • atcatc16 gün önce
  Babamın çiftliği" gitti "babamın üniversitesi" geldiKırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı’nın kızı “Araştırma görevlisi “olmak için 3 sınava girdi ve kazanamadı. Ancak babasının üniversitesinde ikinci oldu. SAYIN YAZAR BU HABER İÇİN İSLAM DİNİ NE DİYOR SİZ HESBINIZI MAHŞERE BIRAKIYORSUNUZ DİĞERLERİ MAHKEMEYE DÜŞÜNCENİZİ AÇIKLARSANIZ SEVİNİRİM
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR16 gün önce
  Çok güçlü bir vizyon ortaya çıktı. Bir türlü oturtulamayan reformların tartışması devam ederken, böyle büyük ve ileri bir adım şahsen beni şaşırttı ve gururlandırdı.Bu defa işin doğru tarafından tutulduğu net olarak görülüyor.Bu inancı hissetmek bile çok çok önemli bir şey. AV. YAŞAR BAŞ...YENİ AKİT.
 • ömerömer16 gün önce
  Ya Reis sen bu barolara adam başı özel uçak versen 30 yaşında emekli maaşı bağlasan yine de değişmezler.Yargı reformu dediğiniz avukat sayısını azaltıp milleti bunlara daha muhtaç etmek mi...Akepe dağılma korkusu yaşıyor...yakında kronik hale gelir...
 • A.SARIA.SARI16 gün önce
  Alttaki yorumumun en sonundaki cümle yanlış anlaşılmasın, demek istiyorum ki; bu gidişle Ak Parti iktidarı diye bişey kalmıyacak, vatandaşın gözü açık artık, reisin alkış tufanı estiren konuşmaları da bir yere kadar .... iktidar el değiştirirse muhtemelen CHP zulümleriyle karşılaşacak mütedeyyin müslüman halkımız.. elbet bu günleri aratacaklar, lakin arayacağımız bu günler öyle herkesin %90 memnun olduğu günlermiş gibi algılanmasın. CHP zulmü devam eder bir süre sonra alternatif parti dediğim parti iktidara gelir işler düzelir. Geçen bu ara zaman içersinde ekonomiden tutun, maddi manevi bütün olumsuzluklar yaşanır, hakkaten bu sefer beka sorunu ortaya çıkabilir vs.. bu durumlar için yangın yeri benzetmesi yaptım. Yoksa yakın geçmiş zamanda yapılan vandallıkları özendirme çağırma gibi bir niyetim yok. Sn Başkanım (Reis), biz hala niçin dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz, biz neden hala ÖTV denen vergiler ödüyoruz, biz neden hala TRT payı ödüyoruz faturalarda, bakın kaç yıldır tek başınıza iktidardasınız ve şu an anayasayı değiştirecek gücünüz var, neden biz hala batılı devletlerin medeni kanunları denen medeniyetsiz, adaletsiz, Türk/Müslüman halkın örf adetleriyle bağdaşmayan kanunlarla idare ediliyoruz. Neden İstanbul sözleşmesi ışığı altında ilerliyoruz, neden feminist odakların baskılarına boyu eğiyoruz. Yok mu adaletsiz uygulamaları çözecek hukuki düzenlemeleri yapacak bir kadronuz. Yahu koalisyonlar dönemini yaşarken anlıyorduk da bir arpa boyu adım adıp ilerliyemiyorduk, şimdi sizi engelleyen ne var. Bizi mi kandırıyorsunuz yoksa, ipin ucu birilerinin elinde de siz hala iktidar mı olamadınız. Hani bu ülkeye başkanlık sistemi geldiğinde her alanda Türkiye uçuşa geçecekti. Kandırdınız mı bizi?
 • abdullah abdullah 17 gün önce
  Bazı haklı eleştirilerden yanlış sonuca ulaşmışsınız. Malesef elimizdeki kadro bu. Hükümet Eczanelerde ve Muhasebicilerde düzenleme yaptı. Şehirlerde her üç bin kişiye bir eczane düşüyorsa yeni eczane açılabilir. Muhasebicinin mesleğe başlayabilmesi için staj başlangıcı ve staj sonu sınavı var. Mevcut durumda sınavsız mesleğe kabul edilen bir tek Avukatlık kaldı. Zannettiğiniz gibi Avukatların geliri çok yüksek değil. Patron ve İşçi Avukatlar var. Çok küçük bir azınlık Avukatın maddi durumu çok iyi. Geneli orta seviye veya gelir durumu kötü durumda. Siz konuşan tabiri caizse godoman din ve maneviyat karşıtı üç beş Avukatın beyanıyla yorum yapmışsınız. Daha fazla irdeleyip yorum yapsanız, isabetli bir yorum yapabilirdiniz.
 • Ak sevdalı Ak sevdalı 17 gün önce
  Ali bey iş. Çığrından çıktı Reyisin etrafı acayip sarıldı saranda etrafında çok ama çok hayin var biri bunları durdurmalı yoksa biz dordururuz saygı ve sevgiyle selamlıyorum
 • Ak sevdalı Ak sevdalı 17 gün önce
  Ali bey iş. Çığrından çıktı Reyisin etrafı acayip sarıldı saranda etrafında çok ama çok hayin var biri bunları durdurmalı yoksa biz dordururuz saygı ve sevgiyle selamlıyorum
 • Ak sevdalı Ak sevdalı 17 gün önce
  Ali bey iş. Çığrından çıktı Reyisin etrafı acayip sarıldı saranda etrafında çok ama çok hayin var biri bunları durdurmalı yoksa biz dordururuz saygı ve sevgiyle selamlıyorum
 • han lihan li17 gün önce
  venezüeladaki galado ekremyoutube vb kanallara mağdurum edebiyatı haiz film çektirmiş.yok zarfın içindeki 4 oy kullanılmış da sıkıntı şaibe sandık kurulundaymış vb.
 • zekizeki17 gün önce
  Galiba işin sonuna doğru geliyoruz.Adalete ulaşamadık. Yazar da tam isabet yaptı.Ya sabır..
 • Sn. Gakkoş........aSn. Gakkoş........a17 gün önce
  Yorumcu gakkoş......................un sürekli yazdığı yorum; "Eğer Düşmanın Seni Övüyorsa Sende Bir Puştluk Var Demektir."
 • AbdulAbdul17 gün önce
  Reiz iyi de çevresi...
 • HASANHASAN17 gün önce
  ÇETELERE MAFYAYADOLANDIRICILARA İLİŞKİN REFORMDA BİR ŞEY VARMI,HAPİSHANEYEGİDENYOLUNASIL TIKARIZ İCRA DOSYALARINI NASIL AZALTILACAĞIREFORM KAPSAMINDA ACABA ALİBEY.
 • A.SARIA.SARI17 gün önce
  Yazık ki ne yazık... AKP'nin gittiği yanlış yollar daha ne kadar artacak. Vatandaşın beklentilerine çare olamayan iktidar kendilerinin karşıtı olan bir avuç oda, STK güruhunun isteklerine " emredersiniz" deyip yasa çıkarıyor, kanun hükmünde kararname imzalıyor... Yahu vatandaş sizden ne bekliyor bilmiyorsunuz, yangından kurtarın bizi diye feryat eden süresiz nafaka mağdurlarına sırtınızı dönebildiğiniz kadar dönüyorsunuzi bir kaç günde düzeltilebilecekken 6284 denen zulüm yasası, uzattıkça uzatıyorsunuz çözmekten kaçıyorsunuz. Asgari ücretliden memurdan daha maaşları ceplerine girmeden gelir vergisini kesiyorsunuz da holding sahiplerinin, godaman iş adamlarının kaçırdıkları vergileri af ediyorsunuz. Gelir düzeyi düşük vatandaş da sizden vergi indirimi bekliyor, vergi dilimini artırmanızı bekliyor neden duymuyorsunuz görmüyorsunuz. Yanlış üstüne yanlış daha nereye kadar. Adınızın en önünde ADALET var sonra KALKINMA.... Bu ülke adaletiyle mi kalkınmasıyla mı gurur duyuyor acaba, yoksa .... Aşağıdaki bir yorumcunuz yazdığı gibi; siz iktidardaki en başta reis ve bakanlar, sonra hiç bir işe yaramayan eyy milletvekilleri ! sanıyor musunuz ki aldığınız oylar sizin yaptığınız hayırlı ve güzel icraatlerinizin karşılığı? Hiç öyle sanmayın, bu ülkede CHP var diye o oyları alıyorsunuz. Size alternatif bir parti elbet çıkar, o zaman beka sorunu diye diye vatandaşa ettiğiniz eziyetleri, haksızlıkları bu millet biraz daha çeker-yaşar sonra bir anda siz nasıl iktidar olduysanız o alternatif parti de iktidar olur. Ben düne kadar en koyu Ak Parti savunucusu ve oy vereni idim. Bu sözümü VALLAHİ diyerek kanıtlamak istiyorum. Ancak benim gibi bir çok insan tanıyorum, artık yeter diyor. Kendine gel ey Ak Parti yahut bu ülkenin bir süreliğine yangın yerine çevrilmesine şahit ol.
 • EmrklEmrkl17 gün önce
  Avrupa’da baroların elbette sesi çıkmaz diğer kuruluşlarında Çünkü orda demokrasi var bizde ne var şu milletin son 17 yıldabaşına gelenlere bak cemaatci sağın darbesi bile binlerce yaralı 200 üzerinde şehitle bitti bugün kötü yönetim zihniyetiyle birbirine kinlenmiş milyonlar üretildi yalanla kes yapıştır kopyala yöntemleri marifetiyle insanlar karalandı Ocak’lar söndürüldü memleket değerleri yağmalandı bunların hepsi dindar namaz kılan oruç tutan fetö cemaat ve destekçilerimarifetiyle gerçekleştirildive bu memleket her yönüyle bitirilip bir kıvılcımla emperyalist güçlerine pişirilmek üzere hal böyleyken hala gerek medya gerek siyasiler Akdeniz’deki 200 savaş gemisi 2 uçak gemisi 300 yakın savaş uçağını Ege’de 100 savaş gemisi 150 bin Yunan askeri onlara destek için gelen abd yi Suriye’de 20 abd üssündeki abd güçlerini 60 bin kişilik pyd i Irak’ta Peşmerge’yi abd pkk hala görmezlikten gelenler bu toplumu birleştirmek yerine neyin peşindeler
 • Suat KılıçSuat Kılıç17 gün önce
  Aklıma,Eba Müslim-i Horasani nin o meşhur sözü geldi.' zararlarından emin oldukları için dostlarını uzak tuttular. kendilerine bağlamak ve kazanmak içinde düşmanlarını yakınlaştırdılar. Yakınlaştırılan düşmanlar dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. herkes düşman safında birleşince yıkılmaları muktedir oldu.'Çevresindekilere söylüyorum Reisi aldatmayın.İnşallah yanlıştan dönülür diye ümit ediyorum.
 • RECEP ARİFRECEP ARİF17 gün önce
  ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİMDERDİMİZ VAR GÜNDEM OLSUNSakalımıza. Örtümüze, birçok ibadeti rahat yapmamıza serbestlik geldi. Büyük kazanç Tamam. Hani biz Müslümanız ya!*Giyim sektöründe Müslümanın yetişen çocuklarına uygun giyim üretilmiyor.*18 yaşını dolduran özgür… Yoldan çıkana ana baba müdahale ederse zalim… Tayt üstü eşarp tesettür!*Ahlaksız kadına koca müdahale ederse zalim.*Nikâhsız yaşam serbest.*Sokaklarda sarıl seviş kutsala hakaret et özgürlük…*Adil ücret dağılımı için hep pansuman tedbirleri. -Kârı koca çalışana Kreş yardımı- yaşlıya maaş, ana baba bakana 1300TL…şuna teşvik buna teşvik… Ama 25 yıl çalışan alın teri akıtan emekliye 1200 TL. Asgari ücret 2000TL.Emekli bunu da hak etmiyor. -eski yeni emekli farkı uçurum… Eskiye yeniye farklı piyasan mı var.(Aynı süre aynı işyerinde de çalışsa) emeklide maaş yarı yarıya düşmesi adalet mi? * Devlet sırtında ayrıcalıklı sınıf üretiliyor… Vekil oldun, ölene kadar ayrıcalıklar. Kamuda arpalıklar çok… Yaşasın padişahlık… Vekil sayısı azalacağına artıyor. Bunların çocuklarınındı hayatı kurtulsun sektörü…*Dar gelirli babanın bir evladı kamuya işe alınmaz. Ama çocuğunu sokağa atanlara yaptırım yok. Çocuklarında sınavsız işi kadrosu hazır… Çalışmadan emekli olan çok…* ERKEKLER İŞSİZ KADINLAR İŞ ALANININ HER YERİNDE AHLAK MANVİYAT YOZLAŞMASI VAR.İŞTE ERKEKLERE ÖNCELİK VERİLMELİ.BOŞANMALAR ARTTI..EVLENEN ERKEĞE EN AZ YARIM ASGARİ ÜCRET AİLE YARDIMI VERİLMELİ. 25 YIL ARALIKSIZ EVLİ KALABİLEN EV HANIMINA ÖLENE DEK MAAŞ BAĞLANMALI.*Besmele ile başlar lider büyük kazanç. Âmâ yasalar aynı yönetmelikler aynı öz kimliğe has düzenleme hala yok. Çocuk istismarı sapıklık ana baba kesen çok. İDAM HALA YOK.*EHLİYET LİYAKAT, AHLAK MANEVİYAT DİLDE İCRAATA SIFIR EŞ DOST yakın…atananı sık sık denetlemek yok..SECDESİZ ARSIZ HIRSIZ MAKAMLARDA TUTULUYOR BİZDEN..*BAĞIMSIZSAK AYASOFYA NEDEN ZİNCİRLİ?DAHA YAZSAK ÇOKTA..NERDESİN EY MUHAFAZAR İKTİDAR!
 • Engin DemirEngin Demir17 gün önce
  Bunlara söven ve döven yaranıyo
 • ORHAN İNANORHAN İNAN17 gün önce
  İKTİDARLAR İCRAATLARINDA ADİL VE TUTARLI OLMALI..ANCAK BUNU YAPAR İKEN ,BİRİLERİNİ SEVİNDİRME VE GÖNLÜNÜ ALMA OPERASYONLARINA DA GİRİLMEMELİ,ASLİ TABANININ SANA NE İÇİN OY VERDİĞİNİ İYİ DÜŞÜNMELİ..SON YAPILAN HUKUK REFORMU AÇIKLAMALARINI, BİRİLERİNİN ŞİDDETLE VE SEVİNÇLE KARŞILAMALARI,NELER OLUYOR ACABA?SORUSUNU ,HUKUKTAN HİÇ ANLAMAYAN İNSANDA DA OLUŞTURUYOR.BAKALIM MEVLAM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER..BU MİLLETİN DEĞERLERİNE VE O DEĞERLERE SAHİP ÇIKAN İNSANLARINA SIRT ÇEVİRMEK ,SONU ZİLLET İLE BİTEN BİR HÜSRANA YOL AÇAR..ELLERİNİZE SAĞLIK..YAZMAYA DEVAM,MEYDAN HİÇ BOŞ KALMAMALI .ÇÜNKÜ,BİRİLERİ ŞİDDETLİ ABANIYOR VE TAZYİKTE BULUNUYOR GİBİ..İSLAM ALEMİNİN MÜBAREK KADİR GECESİNİ VE MÜBAREK CUMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.
 • NejlaNejla17 gün önce
  Eee boşuna dememişler"beş dakkada değişir bütün işler" , ucu biraz size dokundu mu basarsınız feryadı, geçmiş olsun
 • .cazim .cazim 17 gün önce
  Eyvah ki ne eyvah, ne yaptın sen reis
 • HicranHicran17 gün önce
  Hayret!!! Sizin bile tepenizin tasını attırdıklarına göre!!!
 • ODTÜ deki olayı hatırlayınODTÜ deki olayı hatırlayın17 gün önce
  Menderes in kurduğu ödtü yü devrim merkezi sanan gafil ahmak solaklar ve azılı thko tikko dhkpc li militanlar kazan dairesinden bozmaüç beş kişilik mescide tıkıştırdıkları öğrenciler namazı dışarda kıldı diye "çivili sopalarla" linç edildien acı tarafı sağcı bir iki avukat vardı o şikayette. Ama aynı kişiler solcu militan olsa bırak bşr bir iki avukatıaynı mini etek kurgusu gibi yüz avukat adliyeye hucum edip barikatlar kurup gövde gösterisi yapıyor. Halimiz işte bu ali ihsan bey.....
 • Bayram ali Korkmaz Bayram ali Korkmaz 17 gün önce
  Noktası, virgülüne kadar katılıyoruz .iktidara yalakalık yapmayıp, doğru bildiklerini açıkca söyleyen Ali bey’i tebrik ediyoruz Muhaliflerinizin ayaklarına kırmızı halı serseniz sizi desteklemezler.Kanunlar çıkacağı zaman konunun uzmanı her görüş sahibi ile istişare edilmelidir. Yanlışı eleştirmemiz doğrusunu bulmaya yardım içindir.Adam küme düşen takımından vaz geçmiyor, bizce hatalı kararlar alınıyor diye cumhur ittifakını desteklemekten vaz geçmeyiz, zira biz siyasete beka sorunu olarak bakanlardanız. Önceliğimiz şahıslar değil devlettin bekasıdır.
 • ÜstazÜstaz17 gün önce
  Üstadım hâlâ muktedir olamadığımızın emaresidir bu.Rabbim Reisimize yardım etsin, etrafına doğru karar almasına yardım edecekleri, sebepleriyle halkeylesin. Elin Barosu bizi destekliyor sa? Fatih Çıtlağın deyimiyle SIKINTI
 • ErdemErdem17 gün önce
  Dicle kenarında bir kuzuyu kurt kapsa hesabı kimden sorulur... Ne hale geldik Ya Rab. Kurda kuzu yu elleri ile veriyorlar.Allah hem idarecilerehem halkımıza basiret versin.Sonumuz hayır olsun
 • HakanHakan17 gün önce
  Valla erdoğan bizim cenahtan iyice biz erdogani statükoya karsi dik durdugu icin sevmistik ama göruyoruzki o da boyun egmis bu bu gidisle akparti 2023 te dibi görur alternatif yeniden refah partisidir
 • AnlayanaAnlayana17 gün önce
  Ağlayalımmı gülelimmi,sevinelimmi üzülelimmi, Bakın Abdullah Gülün hataları Ahmet Davutoğlunun hataları ,Ali babacan'ın hataları Tayyip Erdoğan'ın hataları vardır olacaktır.Hataları var diye bir birlerine düşman oldular hani müslümandık, hani iman her şeyin üstünde, hani müslüman müslümanla 3 günden fazla küs durmayacaktı, Tayyip Erddğan ile kardeşi Abdullah Gül nerdeyse yıllardır küsler.Partiye bir bakın o kurulduğunda kadrolara bir bakın nasıl topluma hitap ediyorlardı, ülke nasılda güzel yönetiliyordu, hayırlı hizmetler yapılıyordu ne zaman Ce Ha Pe zihniyetli bakanlar milletvekilleri teşkilat yöneticileri partiyi ele geçirdi işte sonuç bu bundan sonra hayır beklemeyin,Fetö ihanetine bu insanları bulaştıranlarda bu kadrolar hatırlayın 2006-2010 yıları arasını iki kardeş gibiydi.insanlar bunlara inandıkları için bulaştılar bu pisliklere şimdi bu insanlar terörüst ama üst takım siyasetçiler değil.Şimdi fetöcü pislikler ne yapıyor biliyormusunuz bu masum insanları sürekli isim vermek suretiyle ihbar ediyorlar, şimdiki yargı ne yapıyor biliyormusun bu insanlara terörüst muamelesi yapıyorlar , nerdeyse aynı camide namaz kılmışsınız , fetöcümüsünüzdiye soruyorlar soruyorlarda soruyorlar Allahım akıl fikir versin bu hükümete Adalet bakanına tamda oturmuş seyrediyor ve Yargı reformu diye getirdiği tüm maddeler aslında göreceksiniz şu Aileyi parçalama yasası gibi olacak bunlar uzayda yaşıyorlar galiba Cehape nin bu zihniyetin kabül ettiğini biz reddediyoruz .Sonra küskünler şunlar bunlar niye oy kaybediyoruz yok kaybetmedik kazandık yine yüksek aldık Allah şahit şu Ce ha pe tehlikesi olmasın bu günkü ak Partiye zınnık vermeyiz bunu iyi bilin oy alıyorsunuz ama sizin iyi işler yaptığınız için diye değil. Ce ha penin şerrinde uzak kalmak için ama siz bunu bile anlamıyorsunuz yazıklar olsun yazıklar olsun yazıklar olsun.
 • MehmetMehmet17 gün önce
  Ben diyorum her zaman zaten bu ülkeyi AK Parti yönetmiyor bu ülkeyi CHP yönetiyor
 • hercaihercai17 gün önce
  Feyzioglu ...iktidarin bunlara boyle davranmasi da hic hos degil bu arada. Erdogan'i severim ama o da yanlis yonlendiriliyor. Ak Parti Fetoculardan temizlenmemis demekki hala! Avrupada Barolarin hic sesi cikmaz, bizimkiler devleti yonetiyor sanki!
 • abdulmetinabdulmetin17 gün önce
  Toplumun beklentileri ne yönde, iktidarın icraları hangi yönde? Allah akıl fikir versin diyelim.. Kaldı ki onları ne etsen ne yapsan memnun edemezsin, oburdurlar bir türlü doymazlar, asalaktırlar bir türlü bırakmazlar, Tabipler-Barolar-Mimarlar v.s. örgütler hep vatan millet düşmanlığı yaparak yollarına devam etmektedirler bu aşikar bir durumken iktidarın onlara nema sağlaması ne kadar doğru?
 • erhan0678 erhan067817 gün önce
  ya reis Allah aşkına yanına artık adam gibi danışmanlar al. seni seviyoruz ama yanındakileri sevmiyoruz bize de acı yaw. seni savunacaz diye kırk takla atmaktan bıktık onların yanlışı seni hedef alıyor bunu da duymayacan duyurmayacaklar ama gene de biz ikaz görevimizi yapalım. iyiki Mahşer var. oradan değil buradan korkuyorum.
 • HaytaHayta17 gün önce
  Ve sn yazar dünkü yazınız hakkaniyetli ve gerçekten doğruydu dünkü yorumlarımızda var Avrupa'da bile ahlak değerlerini yazmıştık VS yahu şimdi oldumu bu dünkü yazının üstüne ters köşe olur gibi e hacı İslam anlayışı ve uygulamaları siyasilere bırakılmamalı
 • mehmetmehmet17 gün önce
  Hocam çok güzel bir yazı yazmışsınız.
 • Isvicre Isvicre 17 gün önce
  Ben zaten ak partinin UETD burda tanitim.3 yildir kendimi imanimi kurtarmaya atatim.Kadir gecen mūbarek olsun Tūrkiyem.
 • OgedayOgeday17 gün önce
  Seni AKP de memnun edemiyorsa kim edecek kardesim... Sen ancak Afganistan Islam Cumhuriyetinde mutlu olabilirsin.. Oraya yerleş! Fesubanallah!
 • SelimSelim17 gün önce
  AKP bu kafa ile fazla gitmez. Oy verenler vesayet rejimini bitirsin, ülkeye adam gibi adalet hukuk gelsin ve ekonomi düzgün olsun diye oy verdi. Ama gel görki yukarda yazdıklamrımın HİÇ bir tanesi düzelmedi hatta daha da kötüye gidiyor. Ve düzeleceği de yok. Aynı vesayet rejimi kalıntısı odalar, STK lar ülkeyi istediği gibi yönlendiriyor. Adalet desen afrika kıtasında bile daha iyi adalet sistemi vardır o derece. Yazık rezil ettiniz ülkeyi. Resmen para baronlarına sattınız.
 • Haylaz Haylaz 17 gün önce
  Sn kılıçdaroğlu hımmm bak biz olmazsak Tayyip olur dedi ve istediği dayatmaya yaptı parti tabanına şimdide Erdoğan sizler için aynısını yapıyor nasılsa İslami kesim oy garanti öbür tarafa da bir sepet atayım misali yani sn yazar daha geçen yazmıştım siyasilere kalırsa iş daha çok oy uğruna rezalet görürüz diye nafaka belası düzeltme VS birçok şey derken başa gelene bak daha dur bir golde sn bahçeliye gelir daha onunda
 • Abdullah Abdullah 17 gün önce
  Yarın da nasıl olması gerektiğini yazarsanız daha iyi anlaşır Hasan bey. Ama dünkü yazınız tam bir tokat gibiydi iktidarda nasibini almalı.
 • kibarcikkibarcik17 gün önce
  hşakıkaten ne dıyecek ınsandını baz aldım 692019msp İPAA .K. dogru sanayı bakanı şirket kur tam 50yıl oldu ortada kagıttan baska bır şey yok eyyy oguz denen şevket denen ve şürekanız allah cc layıgınızı tez gunlerde nankorlugunuzuve benzerıdavranıslrınızın karsılıgını versın veselam
 • MARDİNLİMARDİNLİ17 gün önce
  STRATEJİK PROGRAMIN AÇIKLANDIĞI MEKANDAYDIM. HERKESİN ALKIŞ TUTTUĞU AÇIKLAMALARA BEN DUDAK BÜKÜYORDUM AMA BEN Mİ HATALIYIM DİYE DÜŞÜNMEKTEN DE KENDİMİ ALAMIYORDUM. YAZINIZI OKUYUNCA RAHATLADIM. YAZARIMIZ MERHUM MEHMET AKİF ERSOY'A BU KADİR GECESİ HÜRMETİNE MAĞFİRET DİLİYORUM.
 • turgayturgay17 gün önce
  aynen şu an ki eğitim kalitesi kesinlikle tartışılmaz sayın hocam. yine turnayı gözünden vurmuşsunuz ellerinize sağllık
 • Ramazan ÇelikRamazan Çelik17 gün önce
  Tüm AKİT camiasına sesleniyorum; Bu işte bir yanlışlık var. Bu yanlışın önüne de sadece siz geçebilirsiniz. Mazlum ve mağdurlar perişan olurken , 13 bin tl maaşla işe başlayan 75 yaşındaki BÜLENT ARINÇ, " Bu konudaki çalışmalar devam ediyor" demekten başka bir icraatı olmayan eski bakanları banka yönetimine getirmek dünya gözüyle izah edilemez. ALLAH yardımcımız olsun. Sayın CUMHURBAŞKANIMIZI UYARMAK SİZİN GÖREVİNİZ. Hepimiz biliyoruz ki davamız islam, davamız vatanımız, davamız ümmet, davamız tüm müslüman coğrafya.Yapılan yanlışlar davada gedikler açıyor. Derdim çok ammaaaa......zehiri içimize akıtıyoruz.
 • Kul hakkı yemeyin yedirmeyin Kul hakkı yemeyin yedirmeyin 17 gün önce
  Aç Arslan’a muhabbet daha ziyade iştihasını celbeder. Barolar istediklerini aldıktan sonra müsbet tavrını sürdürür mü?
 • ZeynepZeynep17 gün önce
  Allah razi olsun. Gerçekten adalet kurumuna zerre kadar güvenmiyorum. İktidarın sınıfta kaldığı önemli alanlardan biri. Heralde bu konularda danışman olanlar aynı çizgide değil. Ancak şu açıkki biz halk olarak müstehak olduğumuz şeyleri yaşıyoruz. Düşününki bir avuç arsız organı dışarda gezmek istiyor. Müslüman olduğunu söyleyen bile kalkıp kimsenin giydiğine karışamazsınız diyor. Sorungiydiginde değil. Asıl giymeyip bize teşhir ettiği için kiziyoruz. Allah bu arsızlar yüzünden bize azap etmesin. Hepimize hidayet etsin.
 • Cinci hocaCinci hoca17 gün önce
  Akpkk bu ülkedeyken gerçek vatansever chp liler oynanan tiyatrolara çok şahit olurlar seç seç al
 • DermanDerman17 gün önce
  Hayirli cumalar hayirli kadir gecesitum inanlara islam alemine hayirlar getirsin.Rabbim hakkimizda hayirlisini versin.ser gordugunde hayir dusunelim.benim hocam soyle derdi ,bir gurup var on kisi ,biri asidokuzu zaten uslu zararsiz ben o asi olani ikna etmrye calisirim demisti.rakip olan yaptiklarinda,basarili deyilse.kendinden olanlari uzse.dunyada bir tek ben kalsam yinede taviz vermemdemesi gerekirken dis mihraklara, firsat vermek istemiye bilir.senin istedigin gibi olmuyorsa elden ne gelir.burda Allahin emirlerinden,cok beserin isttekk ve menmuniyeti soz konusu varken uzulmek niye.oguz hakseveriduydunuz ,insaniin yuzune soyluyemediigini Allahu teala gercek yuzunu gosterdi .tibki diger insanlari da Allahu teala gercek kisiliklerini belli etsin insallah gayibi Allah billir Allah sevdiklerini sevdirir ,oy icin seviyor gorunmek niye.
 • Mesut SarpMesut Sarp17 gün önce
  Hırsızlık. yolsuzluk özelde ve kamu kuruluşlarında, yalancılık, zina, faizciliğin ve hukuksuzluğun kol gezdiği bir ülkenin bireyleri ülkesini müslüman bir ülke olarak tanımlasada Allah(C.C.) en iyi şekliyle o toplumu görüyor işitiyor ve tanıyor.O topluluk Nûr da istese,oraya yangının gelmesi pek muhtemel. Ey tüketim süslümanları, bunca münafıklar siyasette ve basında kol gezerken zannediyormuyuz ki bize bet, bereket ve Allahın Rahmeti hepten karşılıksız sunulacak idi !
 • İsmail cetinİsmail cetin17 gün önce
  Rabbim su cuma ve kadir gecesi hürmetine reisi yaniltanlara insaf ve şuur versin.Hele hele şu Feyzioğlu nu görünce insan bu işte bir samimiyet olmadığını hemen anliyor
 • İstanbulİstanbul17 gün önce
  CHP onu yaptı bunu yapıyor edebiyatını bırakın. Ak Parti ne zamandan ve neden oy kaybı yapıyor. Bunun en iyi cevabı halkın arasında dolaşın onlar söyler. 1.Berat ın gelişi milattır. Bu şahıs görevden alınsın % 1 oy artacaktır.
 • Mustafa egeMustafa ege17 gün önce
  Bu uğursuz gece yüz yıllardır İslamı çıkarlarına alet eden toplulukları karanlık yapıyor. Milyonların imanına mal oldunuz yok fetö derken, yok siyasal İslam derken yok menzil derken... İslam birdir... Müslümanlar tek bir cemaattir. Başka cemaatlere, tarikatlare ve mezheplere ihtiyaç yoktur. Ümmetin ihtilafında hayır aradınız... Müşrikleri alkışladınız. Şimdi de yok mu bu uğursuz gecenin sabahı ha? Yok kardeşim yok. Bu uğursuz gecenin sabahı ahirette çok daha uğursuz bir karanlık ve zillet olacak. Toparlanın artık. Milleti düşünün. Bilim, üretim, eğitim, sanat, demokrasi, adil gelir dağılımı, kalkınma ve refah deyin. Dini rahat bırakın, yok Allahın size ihtiyacı.
 • MülayimMülayim17 gün önce
  ineğin gamsızı kasabın bıçağını yalarmış...bülent arıncın cb yüksek iştişare heyetine getirilmesi..apo ile yeniden başlatılan görüşmeler...mazlumların sesin kulak tıkanması..dua ile istenen belaya mı gidiyoruz? kaçtığımızı sandığımız şeye mi koşuyoruz?RABBİM İNSANLARA FERASET VERSİN
 • İbrahim akİbrahim ak17 gün önce
  Kesinlikle haklı eleştiri
 • temel çeküçtemel çeküç17 gün önce
  Kendi valilerini yetiştirmek için ankarada üniversite yokken mülkiye mektebini açan nasıl girildigini kimsenin bilmedigi bu okulda kendi yakınlarınınçocuklarını okutanbir yönetim böyle bir fırsat yakalarsa neler olacagını düşünün ak parti mülakat çıkardı bu sayede işe kimlerin alındıgını biliyoruz teşkilatlar laçka eniştem chp li ama olsun çocugunu işe alırım kim karışabilir hergün yeni reisler türüyor eger bunlar hayata geçerse ak partili olanlarçocuklarını hukuk ve siyasal bilgilere göndermesinler bir mogoltay gelir evet der il ilçe teşkilatlarımla istişare ettim 3000 kadroyu partime verdim kime verecektim ondan sonrada istediginiz kadar seçim kazanın ülkeyi bir avuç azınlıkyönetmeye devam eder bizden söylemesi metin feyzioglu sizi destekliyorsa kendinizi yeniden gözden geçirin
 • ZaferZafer17 gün önce
  Bu kemalist solcu yalakalığı ak parti yi bitirdi sen şimdi bunları yapıyorsun yine sana iyi demezler yine sana zırnık oy vermezler ne diyelim hayırlısı bu da gösteriyor ki yeni oluşumlara ihtiyaç var gerçi onun sonuda ak parti gibi olur müslümanlar da bu zihniyet gevşeklik ve batıl aşkı oldukça
 • YakındırYakındır17 gün önce
  Gecenin en karanlık dönemindeyiz, şafak yakın. Bu karanlık dönem çok uzun sürdü ama millet hainleri tek tek tanıdı. Bu diktadan kurtulduğumuz gün hesap günü olacaktır.
 • Uğur?Uğur?17 gün önce
  Akif o şiiri yazarken salaktı, ama salaklığını ikide bir gündeme getirmeyelim; iyi tarafları da vardı onun sonuçta.
 • bah burakııım,bah burakııım,17 gün önce
  Burak sabret, günün birinde chp iktidara gelir sen de bulursun kafayı, ama 2080' lerde falan, bekleycen yağni..
 • Ayşe Ayşe 17 gün önce
  Haklısın kardeşim chpkk ne derse aile yi yıkım bakanı onu yaptı dindar nesil için şiir okuyan sayın erdoğanartık kimlerle birlikte fazıl say gibi islam düşmanı bur rezil in konserine gidip alkışlıyor vah ki ne vah küskünler iste biz oluyoruz vallahi fakirligi isterim amma ahlaksız rezil madya dizilerini aileyivdarmadagin eden bu semirmus düzeni reddediyorum
 • SeymenSeymen17 gün önce
  Ben Merhumun çok bunalmış olup Hazreti Allah(c.c.) ımıza nazlanarak yakardığını okuyor ve anlıyorum. Geceniz mübarek olsun!
 • MücahitMücahit17 gün önce
  Bana sorarsanız bu yaşadığımız cumhuriyet tarihimizde ikinci bir Sülo’nun çobanlıktan masonluğa dönüşmesi vak’asıdır. (İnşallah yanılıyorumdur.)
 • Mehmet muhdi akkoyunMehmet muhdi akkoyun17 gün önce
  Tamamıyla katılıyorum.Bazen reisi anlamak mümkün olmuyor.Bu aklı kim veriyor bilmem ki
 • AbdiAbdi17 gün önce
  Evet sayın yazar çok güzel ifade etmişsiniz sizinde Kadir gecenizi tebrik ediyorum Allah'tan Nur istiyoruz Allah'tan hayırlı bir çıkış kapısı istiyoruz alemi İslam için tevhid istiyoruz inşallah cenabı Allah bunları ihsan eylesin
 • KulKul17 gün önce
  Rabbimden dileğim bu gecenin bütün islam âlemi için hayırlara vesile olması ve de iyice bunalan mahşere mı kaldı mazlumların felahı diyen kimsesizlere birnecat olmasıdır.selam ve dua ile....
 • ENDERUNENDERUN17 gün önce
  M.Akif o mısralaları Arnavut damarınin tuttugu zamanda yazmıştır muhtemelen.Yanık tarafina gelirsek Sen yanmassan ben yanmassam nasıl düzlüğe cikacak şu bahtsiz memleket pek muhterem Yanık Ali Bey.Benim size nacizane tavsiyem Örgütlü olun derim.Aksi taktirde ne söylerseniz söyleyin Iktidar cephesinde pek kıymeti harbiyesi olmaz.Bundan sonra sizden AKP ye bir iki salvo hareket bekliyorum.Beni sukut-u hayale ugratmayin.Selamlar.
 • ŞenerŞener17 gün önce
  Avukatlar yeşil pasaport alsalar da onların oyunu asla alamayacaksın Reis! Rahmetli Erbakan da başbakanlıktan indirilmeden önce özellikle kolluk güçlerine memur maaşlarının üzerinde zam yapmıştı. Ali bey yazdıklarınız doğru, katılıyorum. Nimeti ayağı ile itmeye benziyor.
 • VeysiVeysi17 gün önce
  Daha nerde. Hin lı kuye. Sen onların dinine girmedikçe asla senden hoşnut olmazlar. Mücahit müteahhit olursa olacağı bu.
 • alkanalkan17 gün önce
 • Ali pasaAli pasa17 gün önce
  Cumhurbaskani'nin Trumpla yaptigi telefon gorusmesinden birkac gun sonra 3 yildir hapiste olan ABD vatandasi Turk bilim adami serbest birakildi. NASAda calisan ve tatil icin biri 7 aylik, oteki 19 aylik iki cocuguyla Turkiyeye gelen bilim adami Fetocu olmakla suclanmis ve 7 yila mahkum olmustu. Delil olarak babasinin evinde yapilan aramada ele gecirilen bir dolarlik banknot gosterilmis. 2 cocugunun da yurt disina gitmesi yasaklanmis. New York Times'da cikan haberde Turkiye'nin, ABD vatandaslarini pazarlik etmek icin rehin aldigindan bahsediliyor Işte Dünya liderimizin Turkiyeyi getirdiği durum.....
 • 17 gün önce

Günün Özeti