Bu sefer vermeyecekmiş..

17 Şubat 2019 Pazar

Yıllardır tanıdığım bayan bir hastam dün bir şikayeti nedeni ile muayenehaneme geldi. Eşi ve çocuklarını sorup hal hatır derken konu geldi çattı önümüzdeki seçimlere. Kendisini yıllardır tanımamdan, omurgalı duruşunu ve toplum içerisindeki yerini düzeyini bilmem nedeni ile ağzından dökülenler bendenizi hem üzdü hem de düşündürdü.

“Bu sefer vermeyeceğim Ali Hocam” ile başladığı konuşmasındaki satır aralarını seçim sonuna kadar tüm detayları ile hafızamda tutacağım. Sebebine gelince konuştuklarının içerisinde duyumlara ve yaşanılanlara aykırı bir cümle veya kelime olmaması.

Dostlar neden böyle bir durumla karşı karşıyız acaba diye siz de kendinize bir soru sorarak öz eleştiri yapıyor musunuz? Memleket işi gönül işi ise, nerede hata yapıldı da eş dost bir bir benzer cümlelerle, “burunları bir sürtünsün” gibi ağır bir ithamla kırgınlıklarını açık eder oldu. 

Şunun şurasında seçimlere 40 gün gibi bir süre kaldı. Reisi cumhurumuzun sahaya inmesi ile bu olumsuz algı ne kadar azaltılabilir veya gönül belediyeciliği sloganının içinin doldurulamayacağı gibi bir ön yargı mı var? Ya da millet özellikle belediyelerdeki yolsuzluk rüşvet ve adam kayırma gibi yaşanmışlıklardan ve duyumlardan canı çok mu yandı? Ne yapsan ne etsen pek fayda vermeyecek gibi bir durum söz konusu olunca ister istemez kaygılanmak gerekir..

Nasıl kaygılanmayalım ki, iktidarın alternatifi gibi duran CHP zihniyetini en yakından yaşayarak bilenlerdenim. Bu parti döneminde yaşanılan garabetleri kitaplara sığdırmak mümkün olmadığı gibi anlatarak aktarmak da mümkün değil. Demokrasi ve insan hakları savunuculuğuna soyunan bu zihniyetin cemaziyel evvelinde zerre kadar bu duygulardan eserin olmadığını çok iyi bilenlerdenim.

Bu sefer vermeyeceğimci kardeşim, bu kararını bir kez daha gözden geçirmeni teklif ediyorum. Ülkemiz konumu ve misyonu itibarı ile sayısız badireler atlatmış ve halen de atlatıyor. 15 Temmuz’u hiç unutma ve yaşanılanları sık hatırlayarak nerelerden döndüğümüzü iyi anlamaya çalış.

Yokluk, kıtlık, pislik nedir görmedin. Grev, lokavt, fabrika işgali ve üniversitelerin savaş alanı olarak kullanıldığı zamanlar dahil hiçbir tanesine tanıklık yapmadan el bebek gül bebek büyüdün ve büyütüldün. Ülkemizde muktedir olan mevcut iktidarı birçok açıdan tenkit etsek de yapılan hizmetlerin büyüklüğünü küçültemeyiz.

Eğitim ve kültür hariç birçok alanda atılan olumlu adımların meyveleri sayesinde yaşayıp gidiyoruz. İnsan kalitemiz beklenen seviyelere çıkamadı. Burada mevcut iktidar kadar bireyler olarak bizler de suçluyuz.

Ülkemiz dünden daha çok birlik ve bütünlüğe muhtaç durumda. “Böl parçala yönet” erkinin sahipleri, ellerini ovuşturarak 31 Mart yerel seçimlerini bekliyor. Seçimlerden iktidarın zayıflayarak çıkması durumunda yapabilecekleri densizliğin ayak sesleri bizleri uyanık tutsun. 

Memleketimize bir kez daha sahip çıkalım. Kurda kuşa yem etmeyelim.

Bunlar için her şeyin mübah olduğunu 15 Temmuz kalkışmasında gözlerimizle bizzat gördük. Yaşadıklarımız hâlâ taze ve ibretlerle, acılarla dolu. Başarılı olabilselerdi; bugün belki Türkiye diye bir devlet bölünüp, parçalar haline getirilerek yutulmaya ve yutturulmaya çalışılacaktı.

Başkanın başımızın üzerinde yeri var ama ile başlayan cümleler çok tehlikeli sonuçları ile bizlere bumerang gibi geri dönebilir. Bazı yanlışlıkları bahane ederek durumdan vazife çıkarıcı güruhun niyeti üzüm yemek değil. Dövülecek bağcılar ise bizleriz. Yani bu milletin kahır ekseriyeti.

Geçenlerde “bu sefer vermeyeceğimci” bir gencimize aynen bu minval üzere biraz konuştum. Bana verdiğim bilgilerin değerli olduğunu ve dikkate alacağı müjdesini verdi ve memnun oldum. Dilimin döndüğü kadar bu aralar benzer makaleler yazarak devletimin ve milletimin yanında olmaya gayret edeceğim.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Polis Polis 3 ay önce
  Yıllardır polisin talebi olan polis polise defalarca söz verilmesine rağmen verilmeyen 3600, ikinci yüz günlük program da öğretmen e verildi.
 • HaRuNHaRuN4 ay önce
  49 yaşındayım yukarıda yazdığınız yılların hepsini gördüm msp den beride muhafakar patilere oy verdim. Bu seçimde oy kullanmayı dahi düşünmüyorum.
 • AhmetAhmet4 ay önce
  Belki siz ikna olursunuz , maide 48den57 ye kadar okuyun ve anlamaya çalışın . Belki siz!
 • İzmirliİzmirli4 ay önce
  Bahadirbey rumuzlu arkadaş İzmirli çoğunlukla yerel yönetiminden memnun.İstanbullularda İzmir yerel yönetiminden umutlu ki İzmir'e geliyorlar.
 • A.YücelA.Yücel4 ay önce
  Her şeye rağmen Ak Partiye oy vereceğim. Darbe sevenlerle işbirliği yapanlara meydanı bırakmak doğru olmaz.
 • KırşehirliKırşehirli4 ay önce
  Sn Ali bey Neden millet kayde alınmiyor anlamıs. Değilim bakın millet 3 seçimdir uyarı yapıyor ama ne hikmetse anladık denilenin tersine işler yapiliyor
 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Devlet dindarlıkla dinle yönetilmez.Adalet ve liyakata yönetilir.Kusura bakmayın adimiz müslüman ama yaptıklarımız münafıkca.Ulkenin zeki ve liyakatli insanlarının yerine devlete yalaka doldurarak müslüman olunmaz.Kuran sünnet sahabe den yüzde yüz uzak olduk.E ayşegül hanim 90 puan alan birinin yerine senin gibi biri işe girerse ömür boyu haram yemez mi,adaletli olur mu
 • AlperAlper4 ay önce
  Birlik beraberlik demişsiniz de sizin oy istediğiniz hükmetin başındakiler önce rakiplerine haçlı, vatan haini, fetöcü gibi hakaretleri bıraksınlar ondan sonra birlik beraberlikten bahsedin. Ben hayatımda bir kez olsun CHP ye oy vermiş adam değilim ama hiçbir zaman o insanlara bu tür yakıştırmalarda bulunmadım. Ama siz ve cenahınız bu ülkenin kurucusuna bile ağza alınmayacak küfürler savurdunuz. Az biraz kendinize çekidüzen verin. CHP nin garabetlerinden bahsetmişsiniz peki ya bu hükümetin garabetlerine ne demeli. Hiç bişey olmasa bile fetöyle yaptığı ortaklıklar ve ülkenin işgalden son anda dönmesi bile Türk tarihinin en büyük garabetidir. Yalnızca bu bile benim için oy vermemem için yeterli sebeptir. Tarih size acımayacak ve gerekli yerine koyacaktır.
 • Yaşar ÖzdemirYaşar Özdemir4 ay önce
  Selamün aleykümAli bey yaklaşık 40 yıldır İsviçre'de yaşıyorum 6 aydan beri Kahramanmaraş da yim.İnsanlar çok çıkarcı olmuş kısa devre izinde anlamiyorduk seviye çok düşük kimseyi küçümsemeyorum.Ülkemiz ve reis kimlerle uğraşıyor bihaberler.Peygamber hadisi Nasılsaniz öyle yonetilirsiniz.Hakkımızda hayırlısı olsun.vessalam
 • AhmetAhmet4 ay önce
  Bende bu sefer verecem
 • Eyüp KARAEyüp KARA4 ay önce
  Peki hocam oy verelim hiç burunlari sürtunmesin de nasil duzelecek bu isler kac senedir akit gazetesi yaziyor ki en cefakar en inançli gazetedir akit carpikliklari Allah aşkina kale alan varmi ya her liderin hatasi olur ama dostlar uyarinca insanin hatasini duzeltmesi gerikir ama sağolsun reiste tik yok arkadas deki hatalar yaptik duzeltecez yok reis kadinlari cok şimartti femistlestirdi aile bakanligi aile kurumunu mahfettibunlari duzeltecegina yok islami guncelliyecez yok haydi kadinlar cumaya hala inadina devam ediyor sonra sizde kisin biraz gelirlerinizden madem kriz var sizde fedakarlik yapin hep halktan beklemeyinbiz oy veririz hocam ama once reis bi hatalarini duzeltsin yoksa oy vermemek bence daha hayırlıdır en azindan o her seyi biz biliriz halleri gider
 • Hasan HüseyinHasan Hüseyin4 ay önce
  Artukbey, teşekkürler çok iyi açıklamışsınız. Söylenecek laf bırakmamışsınız. Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az. Günümüzün gençleri maalesef bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorlar. İnternetten duydukları kulaktan dolma bilgilerle ahkam kesiyorlar. Çok gezen mi bilir çok okuyan mı diye bir söz vardır. Ben bu sözü şöyle ifade ediyorum. Hem çok görüp yaşamak hem de çok okumak lazım. Yani teorik bilgiyle tecrübe birleşmeli yoksa doğru analiz yapılamaz. Kur'anda Hz. Musanın şu Duası aktarılır.'' Yarabbi içimizdeki akılsızlar yüzünden bizi helak etme'' demek ki Peygamberler dahi bazen çaresiz kalıyor. Onlara kıyasla siyasetçi vs. dediğin nedir ki. Allah akıl, basiret ve feraset versin. Çünkü tek başına akılda yetmiyor. Kur'an da şu ayet var ''Gözleri vardır görmezler kulakları vardır duymazlar'' Yani basiret gözleri kapananları anlatıyor. Allah milletimizi ve ülkemizi tüm kötülüklerden korusun. Amin!
 • SedatSedat4 ay önce
  Hocam kusura bakmayın ama eski sen yaşanmış kötü örnekleriduymakdan bıktıkartım bunların derdi koltukları. Olmuş din iman islam diye dertleri yok maalesef artık kendimizi kandırmayı bırakalım bunlardan bi halt olmaz
 • MehmetMehmet4 ay önce
  Küffara karşı, tüm yanlışlarına rağmen ak partiye destek olacağım, bu günleri bile mumla aratacak günleri henüz unutmadım. İslam düşmanlarını, eceviti, sefaleti ne çabuk unuttunuz. Ben de emeklilikte yaşa takıldım ama bu lafa çok kızıyorum. Emekli olup ne yapacağım genç yaşta, çocuklarımızın geleceğini neden düşünmüyorsunuz. EYT lafını söyleyenleri boğmak istiyorum resmen. Bu kadar bencil olunmaz yahu.
 • Ahmet akAhmet ak4 ay önce
  Harika harika harika hocam. çok önemli bir konuya değinmişsiniz.
 • maveramavera4 ay önce
  Özgür kardeşim...ben din tacirinin akil adamlarından değilimki...millete akıl verip nereye oy kullanacağını söyliyeyim.İnsan olan haddini bilir.Haddini bilen doğruyada ulaşır.O akil adamlarıda gördük onları milletin arasına salıpta sonra masayı tekmeleyenleride.Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür derler.Ama beşer ile insan arasında fark vardır ve ben insan kısmına talip olduğum için maalesef sizler gibi herşeyi kolay unutamıyor ve hatırlıyorum.Bu din tacirlerine vaktinde ben ve çevrem çok defa destek verdik.Onları samimi ve ihlaslı müslümanlar zannettiğimiz için her zaman ve her zeminde yanlarında olduk ve gıyaplarında onları savunduk.Ama biz Kur'an mü'mini olduğumuzve Kur'an penceresinden baktığımız için gerçeği çok çabuk gördük ve kavradık.Şunu anladıkki aslında geçenlerinde gelenlerinde birbirlerinden hiç bir farkları yokmuş.Onlar laiklik ve Atatürk'çülük paravanı arkasında ülkeyi soyuyordu bunlarsa din ticareti üzerinden ülkeyi soyuyor ve dahası ülkeyi başkalarına peşkeş çekiyorlar.Bak sen bile yazdıklarımın tek bir cümlesine itiraz etmemişsin,demekki doğruluğunu kabul ediyorsun sende,ama oy vereceğim başka kim var diye serzeniyorsun.Kardeşim ,bu ülkede kömür madeni olduğu gibi adam madenide vardır dertlenme.Peygamber efendimiz (sas) ahirete intikal etmiş,ashab intikal etmiş...Fatih'ler,Yavuz'lar Süleyman'lar geçmiş gitmiş insanlık ve hayat devam etmişde...şimdi bu din tacirleri gidecek diyemi endişe edelim. Kur'an buyururki;"başınıza gelenler kendi ellerinizle işledikleriniz sebebiyledir".Peygamber Efendimiz (sas) buyururki" bir adamın namazı,niyazı sizi aldatmasın,siz onun dinarla,yani parayla olan ilişkisine bakın".Bediüzzaman Said Nursi ise şöyle ifade etmektedir;"Başımıza gelen bütün musibetler şahsi hatalarımızın neticesi ve gelecekteki mükafatımızın mukaddemesidir".Yani büsbütün umutsuz değiliz.Biz kendimizi düzelltikçe,doğru kararlar alıp doğru seçimler yaptıkça Allah bizi bu zorbaların ve din tacirlerinin elinden kurtaracaktır diye ümitvarız.Bu ülkedetek başıma kalsam yinede bu din tacirlerine oy vermeyeceğim buda benimhaşir meydanında şeref madalyam olacak inşaallah.Şimdilik bu kadar...
 • ArtukbeyArtukbey4 ay önce
  CHP nin bundan kötü olmayacağını söyleyenler, 1989 yerel seçiminde halk o hatayı yaptı 5 yıl boyunca o günkü SHP milleti perişan etti. Özal'a ders verelim diyenler kendileri ders alacak hale düştü. EYT diyenler istikrar bozulunca size maaş bile verecek hükümet bulamazsınız. 1914 de neden Almanların yanında Dünya Savaşına girdik diye sorulduğunda Enver-Talat-Cemal üçlüsünden Cemal Paşa memura verecek paramız dahi yoktu Almanlardan maddi yardım alabilmek için demiştir. Sultan 2. Abdülhamid'in 33 senede toparladığı ülkeyi 1909-1918 arası sadece 9 senede çökerttiler ve milleti bir lokma ekmeğe muhtaç ettiler Anadoluyu dahi kaybetmenin eşiğine geldik. Peki Abdülhamid ne yapmıştı. 300 milyon altın borcu 35 Milyon altına indirmiş, Memurun maaşını düzgün ödemiş. Yüzlerce okul açmış.8000 km demir yolu yaptırmış( bugün ki demiryollarından 4000 km Anadoluda kalan kısmıdır), fabrikalar açmış. Çanakkkale boğazındaki istihkam mevzilerini güçlendirmiş. Kara ordusunu tekrar donatmış. Artı birde Yıldız Sarayında Hazineyi Hassada para biriktirmiş. Peki o Hazine ne olmuş? Harekat Ordusunun Yıldız Sarayı yağmasında yağmalanıp yok edilmiş. Bugünde muhalefetin istediği budur. Kaynakları yağmalamak sonra IMF ye gidip borç almak o parayı da TÜSİAD çılara peşkeş çekmek. Ecevit zamanındaki gibi ekonomi batıncada gelsin bir sağ iktidar kurtarsın. Sağcılar enayimi onlar yağmalasın biz toparlamak zorunda kalalım. 2001 Krizinde Ecevit hükümeti memura verecek maaş dahi bulamayıp deprem için verilmiş yardım paralarını maaş diye dağıtmıştı. O yüzden aklımızı başımıza alalım. 1909 da da o günkü muhalefet Abdülhamid gitsin de ne olursa olsun demişti, ne projeleri ne ufukları vardı. Sonuç Koca İmparatorluğun çöküşü ve neredeyse Anadoluyu bile kaybedecektik. Oysaki Abdülhamid sabırlı olun bu Batılılar birbirine düşecek diyordu ama dinlemediler. Bizi Batılıların kavgasına yem ettiler. Bugünde sadece 5 yıl evvel Batı birbirine düşecek diye yorum yapan yazarlara içimizdeki Batıperestler saldırıyor, alay ediyorlardı. Karadenizli gibi soralım Nee oldiiii? Birbirlerine düşmeye başladılar. Papa bile geçen sene 3. Dünya Savaşı başladı tek farkı parça parça devam etmesi dedi. Tarih boyunca akılsızların tavrı hep aynıdır alay etmek ve küfür savurmak. Sonra İlahi Kader, onlara gerçeği suratlarına vurunca da kös kös oturup kalmak. Bugün gene Dışarda kavga başlamışken Türkiye'yi zayıf bir hükümetin yönetmesi ve Batı ne derse tamam diyen bir kişinin olması. Tuzak bu. DİKKAT edelim, bazıları bizim ihtiyatlı olmamızı kasıtlı olarak yanlış yorumluyorlar. onlara şu cevabı veririm : Türkiye'nin dik duruşunu yeterli bulmayanlar. Koskoca Çin'i görüyorsunuz. 1,5 Milyarlık nüfus, 9,5 Milyon km2 arazi, 10 Trilyon dolardan fazla Gayri safi Hasıla, Nükleer güç ve o kadar teknolojik atılım ama tavır bir ileri bir geri. Rusya'da benzer durumda. Fransa ise malum. Demek ki devlet yönetmek internette kalemşörlük yapmak gibi değilmiş. Bu işler kolay değil. Karşında aşırı güç dengesizliği varsa ihtiyatlı olmak zorundasın. Reisin, dediği gibi diklenmeden dik duracağız. Haa inşallah birbirlerine düşerler onuda dilemeyi unutmayacağız. Ferasetli olun Batılıların gazına gelip kendi bindiğiniz tekneyi devirmeye kalmayın. NİMET elden gittikten sonra yapacak bir şey kalmaz. SON SÖZ: Bugün 20 li yaşlarda olanlar bizi geçmiş ilgilendirmez diyorlar. Bende diyorumki geçmişi bilmeyen geleceği kuramaz. Peygamberimiz Kur'anda geçmiş milletlerin başına gelenleri anlatan ayetleri okuduğunda o günkü Mekkeliler bize eskilerin masallarını anlatma demişlerdi. Oysaki geçmişten ibret alınsın diye anlatıldı o ayetler; zaman ve kullanılan aletler değişse de insanlar hep aynı hataları yaptıkları görülür.Mehmet Akif diyorki '' Tarih tekerrür diyorlar, insanlar ibret alsaydı hiç tekerrür eder miydi?'' Sadece midesini düşünenler, hem ekmeğini hem hürriyetini kaybeder. Olacak olan olur. Ne demişler kendi düşen ağlamaz. Maalesef insanlar sonra hiç kusurları yokmuş gibi mızmızlanmaya da devam ediyorlar. İyilikler için hayatın tavrı adeta şöyledir. ''Teklif var ısrar yok'' Yani zorla güzellik olmaz, ancak sonra mızırdanmak yok. 100 yılda bir adam çıkıyor Onunda kıymeti bilinmeyip harcanırsa Kader daha ne kadar bize iltimas geçsin. Abdülhami'i harcadık, Manderes'i harcadık, Özal'ı harcadık Eee Kaderinde bir tahammülü var dimi?
 • ÖzgürÖzgür4 ay önce
  Birincisi maveraya, sözü yarım bırakma, oyu nereye vereceğimizi de söyle, rengini, şeklini ya da şekilsizliğini görelim. akrabana akıldan yoksun demişsin ya, biz de cumhur ittifakını destekliyoruz ne de olsa. Sözlerin doğrusunu söyleyip, cerbezeyle kafir emellerine bağlamışsın... İkincisi ali beye, CHP, hdp gibi belediyelerde görülen militanlaşma- çünkü çöpçüsü parti veya pkk da üst kademede- iş yapılmasını engelliyor. Aynı durum ak partide de seziliyor, çöpçüsünde değil, başkanlarında.. Ama yukarıdan bağlamışlar, milletin dediğinin önemi yok...
 • ayşe gülayşe gül4 ay önce
  bahadır bey çok güzel yazmışınız.
 • ayşe gülayşe gül4 ay önce
  çünküinsanlar eski kayıp yılları özledi., cepleri doldu ya önemli değil artık. gün gelecek bugünler mumla aranacak ,herkes dönsün kendi elleriyle çağırdığına bakacak o zaman.benim de çok eleştirdiklerim var ama chp liler her şeye rağmen nasıl sıkı sıkıya partilerine sahip çıkıyorlarsa benim küsme şımarıklığım olamaz ama ak partili yöneticiler de artık dikkat etsinbazı şeyleri inatla inatla yapmasın. mesela en basitinden ;yaz kış saatleri eskiye dönsün. akan sular hes yapılmasın o korkunç toki binaları şehirlere uymayan diğer yüksek binalarvs. vs....
 • maveramavera4 ay önce
  Hizmet dedikleri, yıllarca Avrupa'dan "sana araba satacağım,o yüzden al bu krediyi ülkene yol yap,köprü yap" diye verilen kredilerin yandaşlara ihale edilerek onyıllarca aslında bu millete kazık çakılması hadisesinden başka bir şey değil.Şu an bu yazıyı yazarken bile gitmediğim yolların,geçmediğim köprülerin parasını cebimden ödüyorum.Üstelik arabam, mazot alamadığım için kapıda kendi haline bırakmama rağmen onada yüksek motorlu taşıtlar vergisi ödemeye devam ediyoruz.Hastanelere gelince...alay-ı vala ile şöyle oldu böyle oldu diyenleri en azından telefonla bir randevu almaya davet ediyoruz.Bakım,ilgilenme,tedavi filan orasını hiç karıştırmıyorum zaten.Bu arada hasta sayısı garantisi verilen hastanelerin gelirlerinin kimin cebine aktığını siz zaten araştırmaz ve soruşturmazsınızda, bari bizimde sizin inanmaya pek hevesli olduğunuz yalanlara inanmamızı beklemeyin.Bu ülkede 16 yıldır bir yıkımve esir alma politikası uygulandı.Din tacirleri...mukaddes dinimiz üzerinden kimi Cennet'e götüren terlik satarak,kimi dini siyasete alet edip oy avcılığı yaparak,mensup olduğu dinin içeriğinden habersiz cahil toplumumuzu kandırarak dışardaki güçlerin içerideki maşaları olarak ülkemizin yeraltı ve yerüstü bütün servetini ve hazinelerini yabancılara peşkeş çektiler.Ne fabrikalarımız var artık ne limanlarımız nede canım ormanlarımız ve tabii alanlarımız.Korkunç bir rant hırsıyla,kıyamete kadar bitiremeyecekleri haksız kazanılmış servetlerin sahibi oldular.Bir yüzükle gelip dünyanın en zenginleri arasına girdiler...ama bunu yaparkende ağzını açmış,aval aval bakan cahillere karşı "hepimiz sonunda bir buçuk metrelik toprağa gireceğiz" masalını okumayı hiç ihmal etmediler.İkinci peygamber oldular,Allah'ın tüm vasıflarını üzerlerinde topladılar,onlara dokunmak ibadet oldu.Mavı Marmara'nın yıllarca ekmeğini yediler ama sonra İsrail'le anlaşınca "banamı sordunuzda gittiniz" diye şehit dediklerinin etrafına çıkıştılar.Yani işine nasıl gelirse.Yarında size "banamı sordunda oy verdin" diyeceği günler çok uzak değil tabiki.Bize çocukluğumuzda dünyada kendine yetebilen 7 ülkeden biri olduğumuz anlatılırdı.Şimdiyse tarım ve hayvancılık kasıtlı olarak yok edildiği için tüm ihtiyaçlarımız dışardan geliyor.Mesela mercimek,tohumunu bizden alıp,üretip yine bize satan Kanada'dan.Mesela onlar inek diyor ama siz bakmayın( bir müşterim,Sırbıstan'da başıboş hayvan kalmadı demişti bir gün) o lop etler Sırbıstan ve Rusya'dan.Bir gün Bim'e gittim.Çocuk beni tanıyor.(Bim'den başka nereye gidebilirizki zaten) "Abi et geldi, çok ucuz alsana" dedi.Sağol kardeşim ben müslümanım,domuz eti yemiyorum dedim.(Bu arada ucuzmuş canım hem lop lop et işte diyenlerede afiyet olsun)Bir ara Arjantin'den getirdiler.Oradaki hayvan hakları savunucuları bu hayvanlar gidene kadar ölür diye protesto ve yürüyüş yaptılar ama bizim din tacirlerimiz "farketmez siz yinede gönderin" dediler ve lop et yemekte sakınca görmeyen ahalimize üstüne birde leş yedirilmiş oldu.Pek afiyetler olsun efendim...yarasın.Buarada bu işler hep yandaşlara yaptırılıp para kazandırılıyordu.E...havuzada bir şeyler atılması gerekiyor tabiki.Ekonomi yıllardır dibe vuruyor ama cahil millet ya geçmiş masallarıyla,olmadı beka sorunlarıyla kandırılmaya devam ediliyordu.Şimdi geldik duvara dayandık.Bizzat din taciri kendisi itiraf etti "tulumbada su kalmadı" diye.Birde bunun kuklası var inali binali...2 gün önce "bol bol borç alıp hiç ödemeyecekmişiz gibi davranmışız" diye geveliyordu.Gülsekmi ağlasakmı şaşırdık.Kesinlikle Kılıçdaroğlu yapmıştır.Bir akarabam var,akıldan özürlü."Allah belanı versin Kılıçdaroğlu" diyor.Ne alaka dedim."Bırakmıyorki Reis çalışsın" dedi.Bu zekayı nereye havale edeceğimi bilemedim fikri olan arkadaşlar lütfen yardımcı olsun.İşte din tacirleri bu zekalar üzerinden (haydi Dilipak efendi gibi söyleyelim) kendilerine iktidar ve servet ürettiler.(Bu arada Dilipak'da bir karar versin artık doğruları söyleyip gizlemek husunda.Her neysedaha faiz,zina yasası,kurulan içki fabrikaları,yasallaştırılan kumar,çökertilen ahlak,yozlaştırılan ve içi boşaltılan dinimiz,bitmek bilmeyen kadın cinayetleri,arsızlık,hırsızlık bir sürü konu başlığı var ama,İbni Sina demiş; sözün güzelliği kısalığındadır.O yüzden yazımı vakıflarında Kur'an okurken tecavüz edilen erkek çocuklarının acısı ve kurslarda diri diri yakılan kız çocuklarının feryatlarıyla sizleri başbaşa bırakıp huzurunuzdan ayrılıyor ve haşir gününde bu yazımın hakkımda şefaatçi olmasını Allah'tan niyaz ediyorum.
 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Chp yi ip dengeler.Millet duvara toslamadan birşeyler yapacak.Geleceginden sıkıntı duyuyor millet.Torpil,adaletsizlik ve israf milleti korkutuyor.Chp bundan kötü olabilir mi acaba
 • Agah HisarlıAgah Hisarlı4 ay önce
  Tamamına yakını Bakan, Bürokrat, vali Belediye başkanı ve AKP il teşkilatları tamamen vatandaşın sorunlarından uzak, kendi havalarında her zaman gözleri doyumsuzca yukarılarda, BİSİMİTin dediği gibi sırtlanlar sarmış.YETER YETER YETER
 • ArifArif4 ay önce
  Ben de artık ,bizim partiye ,AK PARTİYE bu seçimlerde hiç oy veresim yok, istikrarın ,ülkenin içinde bulunduğu durumun vehametinin farkındayım ama artık sabrım taştı.AK PARTİYE sızmış adamlar sayesinde pek çok kritik yerler başörtüsü düşmanı, viskici, , zinakar, ihale soyguncusu, rantçı insanlar tarafından kanser gibi her tarafa yayılmış durumda.Üstelik bu şahıslar aracılığıyle milletin imanlı evlatları öz AKPARTİLİLER, Halis Tayyip Erdoğan destekçileri ve dualıları , bu şahıslar tarafından firavun zulmünü aratmayacak zulümlere maruz bırakılıyorlar.Milletvekilleri imanlı AKPARTİLİLERİ DEĞİL , CHP lileri el üstünde tutup her ihtiyacı için kucak açıyorlar , imanlı AK PARTİLERİ hor görüyorlar.SİZ YETKİLERİ UYARIN!......Adaylığı devam denen adayların ve sekreterinin, daire başkanlarının mal varlığı, eş değiştirmesi süratle incelenip 1-2 günde değiştirilirse ülke ve ülkenin beka sorununa büyük katkı sağlayacak.
 • Son pişmanlık fayda vermezSon pişmanlık fayda vermez4 ay önce
  sayın yazar çok doğru yazmışsınız.Okuyuculardan Bahadırbey in yazdıklarını da çok beğendim.Lütfen o yazıyı da okuyun.Bugün eleştirdiğmiz yolsuzlukadam kayırma ve rüşveti yapan insanlar bir iktidar değişikliğinde menfaatleri icabı o iktidara da yanaşacaklardır.O tip insanlardan yüzünden AK partiye ders vereyim derken milletçe suriyelilere dönmeyelim.Son pişmanlık fayda vermez.
 • Dadaş 25Dadaş 254 ay önce
  Hocam arada nir halkla içe olup vatandaşın figanlarını duymanız güzel bir olguyu tesbit etmişsiniz. Biz yıllarca oy verdik. Ama bu seçimde vermiyecem.Biraz kendi önlerine bakmaları lazım. Gönül işi seçim afişi önce kırılan gönülleri almanız gerekir. Nerde ne yanlış yaptık bunları çözmeniz gerekir. Hani beraber yürüdük bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda .şimdi gerçekten ıslandık yağanyağmurda. Gecemizi gündümüzü Akpartiye verdik. Ne yazık ki en fazla bizler mahçup mağdur olduk.Daha çok yazacam ama boş.Dua ile kalın.Rabbimiz Hidayet versin.
 • KamilKamil4 ay önce
  Son birkaç seçimde aman bu seferde verelim aman şaha kalkıyoruz aman şöyle aman böyle dedikçe işler kesata gidiyor
 • nurannuran4 ay önce
  bu sefer ben DE vermeyecegim..
 • corba da tuzumuzolsuncorba da tuzumuzolsun4 ay önce
  Sayin yazar beye ve bahadir beye teşekkür ediyorum. Makul mantıklı eleştiri ,yorumlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.ASIM NESLİ -AHMET beyler inandırıcı değilsiniz. Samimi degilsiniz .Bizler bardağın dolu tarafina bakmaliyiz.Elbette hatalar OLABİLİR.ORDUMUZ güçlü kısmet olursa Suriyede zeytinyagli harekatı ve fırat kalkanı harekatı yapılacakmış. Savunma sanayimizABDden Silahlı silahsız İHA (insansız uydu kontrollü hava aracı ) alacakmış.ALMANYADAN Leoparpardon ALTAY zırhlı tankalinacakmış. FRANSA,dan KİRPİzırhlı aracı alınacakmış. İRAN, dan uzak menzilliROKET alınacakmış. THY dünyanın enbüyük, en modern havayolu şirketi olacakmış. Vs vs vs ah be asimnesli olacakkardes haberin varmı? Ne günlere kaldık .battık,yandıkmahvolduk. Ayinesi iştir kişinin lafa söze bakmayın. At ölür hatıra kalır Semeri, yiğit ölürmillete kalıreserleri.Anlayana sivrisinek saz,anlamayan davul zurnaaz.YOLADEVAM...........
 • SelimSelim4 ay önce
  Yani dinimizi siyasetlerine alet edenlere, gençliği aileyi perişan edenlere, hırsızlık arsızlık rüşvet adam kayırmacılık torpilde çığır açanlara, ülkede satılmadık fabrika bırakmayanlara, ne idüğü belirsiz milyonlarca insanı ülkeye dolduranlara, polisi öğretmeni doktoru yani bilimum memurları beş kuruş etmeyenlerin önünde küçük düşürenlere, eğitimiadaletiasayişi getirenlere hala oy mu verelim. Kimse kusura bakmasın
 • Afife DörtyolAfife Dörtyol4 ay önce
  Hocam kaleminize sağlık.Hocam daha çok yazın.Daha çok insanımıza ulaşın lutfen.Durum çok vahim
 • DevranDevran4 ay önce
  16 senedir oyumu veriyorum.Ama ben de bu sefer vermeyeceğim.Her suçu başkasına yıkarak liderlik olmaz. Bu işin içinde bir şeyler var artık.Pazara gidip 2 poşetle döner olduk.
 • CCCCCC4 ay önce
  Hocam yazınıza katılıyorum. Ancak yerel yönetimler ve adaylar sıkıntılı. Oy alacak kimse yok. Keşke cumhur ittifakı daha güzel bir paylaşım yaparak seçime girselerdi. Ayrica ekonomik olarak zor durumdayiz. Geçmişi asla unutmayiz. Eğeryaşananlar olmasa çoktan bırakırdık zaten.
 • HASANHASAN4 ay önce
  HOCAM MİLLETİ TAKAN YOK. HERKES KOLTUK MEVKİ MAKAMINI KORUMAK DAVASINDA. REİS E ACIYORUM. TAKAN YOK. MAALESEF İKAZ ÜSTÜNE İKAZ EDİYOR. NE İL BAŞKANINA NE MİLLETVEKİLİNE ULAŞMAK VE BİR DERT ANLATMAK MÜMKÜN DEĞİL. AMMA YERELDE CHP Lİ BAŞKANA HER ZAMAN ULAŞABİLİYORUZ. MEŞGULSE DAHA SONRA MUTLAKA DÖNÜYOR VE TERS ANLAYIŞTA DA OLSAK MAKUL SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI OLUYOR. DEVLET ÇARKI DA LAÇKA DURUMDA. BİR İŞİ GÜNÜN DE YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL.GÖRECEKSİNİZ REİSE OY ÇIKAR AMMA PARTİYE BİRAZ ZOR.
 • Eyüp KARAEyüp KARA4 ay önce
  Hocam dediklerin dogru bizde istemiyiz chp başa gelsin En kotu ak parti bile chpdenİyidir ama artik umut vermiyor ak parti birseyleri degistirdiaskeri vesayet ten bizi kurtardi amadurdu makine. sanki bi lale devri başladi birseyleri daha duzeltmesini beklerken bu sefer bozmaya basladi 6284 istanbul sozlesmesi aile politikalarihala osmanli padişahılari hain rezil egitim sistemi daha birsuru gayri islami uygulama belediyelerdeki durumlar her partide var ama ak parti de olumca goze batiyor hocam biz duzeltsin diye oy verdik hep bozsun diye degil bunu gore gore nasil tekrar oy verelim bi umutta gorunmuyorki duzeleceklerinden yanapatlican domates fiyati degil bizim derdimiz artik yeni bi gemiye ihtiyac var bu gemi su almaya basladiyeni bi parti lazim hocam daha dindar enerjik sözdedegil özde islami referans alan bi parti lazim bize yoksa ayni tas ayni hamam böyle geceryillar
 • Bahadır bir de beyi var Bahadır bir de beyi var 4 ay önce
  Maymun gözünü açtı kardeşim boşuna debelenmeyin
 • Sami 2 Sami 2 4 ay önce
  Bakın memleketimiz Maraş’a:Gömlek değiştirir gibi parti değiştiren üç beş kodamanın adayı mahçiçek gene aday.Naptı Maraş’a hadi yazın da görelim???
 • SamiSami4 ay önce
  Yol sağlık?Başka ne var?Kaçak elektriğe çözüm mü var hani adalet?Evet eğitim de keşke yerinizde dursaydık gündem güne nesil heba oluyor.Aile içler acısıBelediye başkanı hanımına araba şoför yardımcı tahsis ediliyor siz ne diyorsunuz?Hatıra değil insan kendine tepeden bakanı niye tercih etsin ki?Bence gelin siz de vermeyin Ali bey.
 • AliAli4 ay önce
  Hanım hastanız haklı.eskiden vermemek için neden bulamazken şimdi vermek için bulamıyoruz.
 • alkanalkan4 ay önce
  sayın yazar az kaldı beton ve asfaltın yenmeyeceğini sen ve senin gibilerde anlayacakda yazık olacak bu millete bu ülkeye.devlet patronluk yapmaz işçi çalıştırmaz diyerek imf emirlerince fabrikaları satanlar kotalarla tarımı bitirenle saman patedes tahıl ithal edip kabzı malcılık yapmaya başladılar.bunuda seçimlere kadar yapacaklarını itiraf ettiler.ALLAH KOLAYKIK VESİN BU MİLLETE BİR NİSANDAN SONRA ARTIK ELLERİNDEN KAÇIRDIKLARI İPİN UCUNU YAKALAYAMAYACAKLAR..HAİM NAHUMDOKTORİNİ OLAN İNSANLARI AC PIRACAKSIN İŞSİZ BIRAKACAKSIN DÜŞÜNCESİ BİLEREK VEYA BİLMEYEREK UYGULANMAYA DEVAM EDİYOR.BUNUDA GAVURLAR YAPMIYOR.KENDİNİZİ SORGULAMAYACAKMISINIZ.İSLAMIM EMRİ ÜZERE AKLETMEYECEKMİSİNİZ DÜŞÜNMEYECKMİSİNİZ.
 • asımın nesliasımın nesli4 ay önce
  haha şimdi olmuş geçen sokağı dinlemeden yazmıştın. gerçeklerle yüzleşmek doğruyu söylemek lazım. firavunların nemrudların ortaya çıkması yağcılak yalakalıkla olmuş. durum vahim. millet ötekilerin arsızlığından donsuzluğundan dinsizliğinden hırsızlığından rüşvetinden bıkmıştı. bir ümit ile reisi getirdik. sen bundan taviz veremezsin bu tür kişileri aday yapamazsın herkes herkesi tanıyor. hala siyasette bürokraside fetocular yerlerindeler. yol arkadaşı kabul edip onlara dokunulmuyor, olan garibanlara oluyor. her defasında tövbe bir daha söz veriyorum yapmam, bu çıraklık idi haaah bu kalfalık birde ustalığıma bakın dedi verdik, verdikçe işler kötüye gitti. vekil başkan adaylarının kahir ekseriyeti halkın selam bile vermediği kişiler. bu dönemde testtürsüz aday bakan başkan olurmu?? siz kimi temsil ediyorsunuz ne yapmaya çalışıyorsunuz?? buda ayrı bir skandal. bizim öncelikle istediğimiz yol hastahane köprü değil, memlekette ahlak sıfır, şiddet had safhada, her türlü kötülük islamın payi yahtında almış gidiyor , bunlar eğitim, kültür din alanında yapılacak çalışmalarla olur.sizde belirtmişsiniz, kendisi de belirtiyor bu alanlarda hala bir çalışma bile yok.rüşvet yolsuzluk hırsızlık arsızlık dinsizlik şiddet almış gidiyor, düzelme niyetide yok. gündeme bile almıyor. iki dönemdir meclisteki yetkisi alındı bundan bile ders çıkarılmıyor. ekonomi battı cebimizdeki para bir yılda %110 değer kaybetti %20 ile kandırıldık. sende biliyorsun maraş ta mevcud başkanlara ankette %80 red çıktı yolsuzlukları rüşveti iş yapmamaları nedeniyle. buna rağmen bunları aday yapıp millete dayatmak milletle cumhurla alay etmek olur. millet tabiki ders verecek verdiği yetki kötüye kullanılınca da geri alacak. diliipak hocam durmadan dostça yazıyor uyarıyor. ders alıp nasihat dinleyeceklerine onuda susturmak için saldırıyorlar. durum anapın son dönemi gibi. halk bıktın ve çaresiz arayış içinde birileride bunu fırsata çevirmek için yeni parti kuruyorlar.
 • AHMEDAHMED4 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam Benim iki oğlum ve eşleri ile birlikte 18 yıldır taş gibi 6 oyum vardı. Oğlumun biri ve eşi EYT yetakılıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar.Evlatlarım artık Ak partiye oy yok diyorlar.. Erdoğanın çıkıp da" 38 yaşında emekli olmak istiyorlar. Çift dikiş yapacaklar " sözü çok güçlerine gitmiş. "Suriyelilere sonuna kadar para var, bize yok" diyorlar.Ayrıca elektrik faturasındaki vurgun ve boşanan eşe ömür boyu nafaka ödeme sorunlarını bu hükümet çözemedi."Yol yaptılar teşekkürler. ama ben yüzünü unuttuğum eski eşime nafaka ödüyorum. Bana ne yoldan " diyenlere çok rastlıyorum. Bu defa AK Parti % 35 oyalırsa sevinsin.
 • BahadırbeyBahadırbey4 ay önce
  1989 yerel seçimlerinde de toplum aynı şimdiki gibi Özal'a kızıp burunları sürtsün demişti. O gün CHP nin yerine faaliyet gösteren SHP sadece %28,69 lık oyla Türkiye'de belediyelerin %70 ini kazanmıştı. Sonra ne oldu o SHP li belediyeler halkı sürüm sürüm süründürdü, perişan etti. İnsanlar, Özal'a ders vereyim derken, ders alır duruma düştüler. Aynı hata olursa o günküden daha beter olacaktır herşey. Çünkü karşıda hizmet vermeye değil rövanş peşinde koşan bir grup var. İşte İzmir, gittim gördüm ve şok oldum. İstanbul'un 20 yıl önceki halinden beter. Peki sorunca İzmirliye, ne diyorlar hizmet bizim umurumuzda değil gerekirse arsenikli şebeke suyunu içeriz. O zaman şu akla geliyor. Sağ seçmen tarih boyunca neden hep böyle gevşek ve lakayt. Onlar adamlarının yanlış olduğunu bile bile ısrarla savunuyorlar. Sağ seçmen ise Erdoğan'ın düzeltme çabasını gördüğü halde mızmızlanıyor. Siyasetçi Peygamber değildir. Yani sıfır hata diye bir şey olmaz. Kriter şudur. Adam hatalarını düzeltmeye çalışıyor mu? Çalışıyor ise yola devam edilir. Her hatada bir kişi harcanırsa ortada hizmet edecek adam kalmaz. İKİNCİ KONU: Muhalefet ne Beka sorunu kardeşim deseler de; diğer yandan eğer seçimlerde umdukları olursa bunu önce erken seçime götürmeye çalışacaklar olmazsa da Venezuela'daki oyunu oynamaya çalışacaklarını satır aralarında belli ediyorlar. Peygamberimiz ''Müslüman ferasetli olmalıdır iki defa aynı delikten sokulmamalıdır'' demiştir. TARİHTEKİ İBRET: 2.Abdülhamit'iİttihatçılarla onların şakşakçıları coşkuyla devirdiler. 1909-1918 arası sadece 9 yılda İmparatorluğu çökerttiler ve milleti bir lokma ekmeğe ve bir parça elbiseye muhtaç ettiler. Neredeyse son kalemiz olan Anadolu'yu bile kaybetme noktasına getirdiler. Enteresandır, o şakşakçıların arasında seküler görüşten olanda, milliyetçi geçinende, İslamcı olduğunu iddaa edende, ben ticaretime bakarım diyende vardı. Ancak hepsi düşman çizmeleri ile karşı karşıya kalınca anladılar ama geç olmuştu artık. Günümüzde ABD nin herkese sataştığı Çin ve Rusya gibi ülkelerin dahi bir ileri bir geri tavır içinde olduğu bir ortamda eğer gene macera ararsak tıpkı 100 yıl önceki gibi evdeki bulgurdan da oluruz tüm toplum olarak. Artık 3. Dünya Savaşının çıkacağından bahsediliyor. O EYT de EYT diyenler bakalım o zaman maaş alabilecekleri bir Dış Dünya şartı kalacak mı? Sadece mideni düşünüp hürriyetinden vazgeçersenhem hürriyetini hem ekmeğini kaybedersin. 2. Abdülhamid'in binbir emekle kurduğu istikrar sadece 9 yılda berheva olup gitti. Çünkü yıkmak kolay yapmak zordur. İstiklal şairimiz Mehmet Akif'in dediği gibi ''Süleymaniye Camiini yıkmak için birkaç amele yeter amma Gel Tekrar yapalım dersen bir Kanuni ile Mimar Sinan gerektir'' demiştir. Basiret sahibi için bu kadar yeterlidir. Anlamak istemeyene ise 1909 daki toplumun kendi kendine ettikleri kafidir

Günün Özeti