• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ahmet Varol
Ahmet Varol
TÜM YAZILARI

Filistin Esirler Haftası

17 Nisan 2015
A


Ahmet Varol İletişim: [email protected]

17 Nisan tarihi Filistin’de “Esirler Günü” olarak ihya ediliyor. Fakat bu yıl Filistin’deki esirler meselesinin biraz daha geniş boyutlu ele alınması ve Filistinli esirlerin davasının tüm dünya kamuoyuna yansıtılması amacıyla bir “Esirler Haftası” programı düzenleniyor. Bu amaçla muhtelif bilgilendirme çalışmaları, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. 

“Esaret” aslında Filistin’in genel anlamda karşı karşıya olduğu bir vakıadır. Burada insanların yanı sıra toprak ve İslâm’ın ilk kıblesi durumundaki Mescidi Aksa başta olmak üzere tüm camiler de esaret altındadır. İnsanların da sadece zindanlarda tutulanları değil zindan dışında yaşayanları da esaret altındadır. Örneğin Gazze’ye uygulanan ambargo ve abluka bu bölgenin bir açık hava hapishanesine dönüştürülmesine neden oldu. Askerî gözetleme ve teftiş noktalarıyla tam bir kuşatmaya alınan Batı Yaka ve Kudüs bölgelerinin de farklı olduğu söylenemez. Esir kamplarında ve zindanlarda tutulanlar ise aynı zamanda sistematik ve planlı bir işkenceye tabi tutulmak amacıyla buralara alınmıştır. Üstelik siyonist rejimin yasaları bir Filistinlinin, hakkında herhangi bir suçlama dosyası açılmadan zindana atılmasına izin veriyor. Böyle bir yasanın halen yürürlükte olması ise Filistin toprakları üzerindeki siyonist sultanın hukuka aykırı ve tamamen gayri meşru bir işgal olduğunu açıkça gözler önüne seriyor. 

Bir Filistinlinin hakkında herhangi bir suçlamaya gerek görülmeden gözaltına alınmasına işgal rejimi yasalarında “idarî hapis” deniyor. Buna göre bir işgal savcısı herhangi bir iddianame dosyası açmadan bir Filistinlinin altı ay hapsine karar verebiliyor. Süre dolunca yine sadece savcının kararıyla altı ay daha uzatılabiliyor ve  uzatma işlemi on kez tekrar edilebiliyor. Yani işgal yasalarına göre bir Filistinli altı yıl süreyle yargısız bir şekilde zindanda tutulabiliyor.

Böyle bir uygulamanın amacı ise Filistinlileri, haklarında açılacak davalarla işgal mahkemelerini meşgul etmeden esaret altında tutabilmek. Bu da gerçekten işgalciye çok sayıda Filistinliyi zindana atma ve esaret tecrübesi yaşatma imkânı vermiş.

Örneğin Mısır ve Ürdün kontrolündeki Filistin topraklarının bu ülkelerin ihanetleriyle siyonistlere teslim edildiği 1967 Haziran Savaşı’ndan bu yana sekiz yüz bin Filistinli esaret tecrübesi yaşamış. Bu ise hâlen işgal altındaki topraklarda hayatlarını sürdürmeye devam eden Filistinlilerden her dört kişiden birinin en az bir kere işgal zindanlarına girmiş olması anlamına geliyor. Birden çok girenlerin sayısı da az değil.

İşgalcinin böyle bir muameleye başvurmasının elbette hukukla herhangi bir irtibatının kurulması mümkün değil. Bu uygulamanın amacı Filistinlileri bıktırmak suretiyle yurtlarını terke zorlamak. Böyle bir amaç ve uygulama ise doğrudan savaş anlamına gelir. Yani siyonist işgalci Filistin toprakları üzerindeki gayri meşru hâkimiyetini sürdürebilmek için oranın asıl sahipleriyle her alanda savaşıyor. Savaşın bir cephesi de yargı.

Uluslararası güçler işgalcinin yargı yoluyla da Filistinlilere karşı kesintisiz savaş sürdürdüğünü gördükleri halde Filistin halkının meşru hak talebine dayalı mücadelelerini mahkûm ederek işgalciyi haklı çıkarıyorlar.

İşgal rejiminin Filistin halkına karşı kesintisiz bir savaş içinde olduğu gerçeğini gözler önüne seren bir uygulama da işkencedir. Çünkü siyonist işgal yasaları Filistinlilere işkence yapılmasına izin veriyor. 

Gerek “idarî hapis”in ve gerekse polis sorgulaması esnasında işkenceye izin veren yasanın genel anlamda değil sadece Filistinlilere özel olarak uygulanması ise insan hakları ihlalinin yanı sıra aynı zamanda ırk ayrımı politikasıdır. Fakat uluslararası platformda siyonist işgalin gerek insan hakları ihlallerinden, gerekse ırk ayrımı politikasından dolayı sorgulanmasına bile ihtiyaç duyulmuyor.

Bilgi: Filistinli Esirler Haftası münasebetiyle yarın yani Cumartesi Saat 15.00’te Fatih Saraçhane Parkı’nda bir basın açıklaması yapılacak. Ayrıca Filistin Medya Forumu bu vesileyle Arapça ve İngilizce olarak Filistinli esirler hakkında kapsamlı bilgiler içeren ve özet bilgilerin de spotlar şeklinde sunulduğu dosyalar hazırlamış. Bu dosyalara webden http://palmediaforum.org/file/002.rar linkinden ulaşılması mümkün. 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23