• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Zenbilci yeniakit.com.tr’ye konuştu: Milletin emanetine sahip çıkmak namus borcudur

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, İstanbul seçimleriyle ilgili tartışmaları Yeniakit’e değerlendirdi. Zenbilci, atılan oylar milletin emanetidir, emanete sahip çıkmak namus borcudur. Seçmenin iradesine el uzatıldıysa elbette hukuki olarak milletin hakkını aramak görevimizdir.” dedi.

2019-05-15 18:43:00 -
Zenbilci yeniakit.com.tr’ye konuştu: Milletin emanetine sahip çıkmak namus borcudur

 İsmail Uğur  yeniakit.com.tr 

İstanbul seçimlerinin YSK tarafından yenilenmesi kararına ilişkin tartışmalar sürerken, Yeniakit.com.tr’ye konuşan AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, muhalefetin iddialarının gerçeği yansıtmadığını, Ak Parti’nin milletin emanetine sahip çıkmak için hukuki hakkını kullandığını söyledi.

Büyükşehir sonucunu etkilediği için iptal edildi

- Sayın Zenbilci, muhalefet partilerinin ‘neden büyükşehir seçimi yenileniyor da ilçelerin seçimleri yenilenmiyor’ şeklinde soruları oluyor. Nasıl izah edersiniz?

- İstanbul seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili en çok merak edilen soru; bir sandıkta 4 oydan 3’ü değil de sadece 1’inin neden iptal edildiği? CHP, bu argümanı öne sürüyor. Bu soru ilk başta masum ve mantıklı gibi geliyor vatandaşa ama hiç de masum bir soru değil. Niye masum değil, bir sandıkta 4 oy var. Hem hukukta hem seçim kanununda, bu oyların varlığı ya da yokluğu seçim sonucunu değiştirecekse iptali gerekir. İdari Yargılama Kanunun 27. Maddesine göre, alınacak karar ileride kişinin hayatını etkileyecekse, telâfisi imkânsız bir hâl oluşturuyorsa, diyor. Seçim Kanunu’nda da itirazda alınacak kararın seçim sonucunu etkileyecek bir karar olması durumunda aynı şey geçerli oluyor. Şimdi çok basit bir denklem var burada. Adam diyor ki YSK, A ilçesinde seçimi niye iptal etmiyor? A ilçesinde itiraz ettiğinde bin oy var. A ilçesindeki toplam oy farkı 50 bin. Bu sayı bu ilçede seçimin sonucunu değiştirmeye etki etmez. B ilçesinde 200 bin oy var. İki parti arasında 5 bin fark var. Bu durum seçimin sonucuna etki etki etmiyor. Bu ufak farklar ilçelerde etkili olmazken 39 ilçenin toplamı Büyükşehir Belediyesi için fark ediyor. O zaman seçimin sonucunu değiştirecek netice ortaya çıkıyor. Yani bu hatalardan dolayı seçimin sonucu değişebilir. Sandık kurulu başkanları memur olması gerekirken başka kurumlardan atanmış. Kanunu açık ihlal etmişsin. 50 tane 100 tane kişinin olduğu sandıklarda 300-380 tane oy kullanıldı. İstanbul’daki tüm sandıklarda 1 oyda hata yapılsa 14 bini geçen oy farkı ortaya çıkıyor. Bu fark Büyükşehir Belediye Başkanının tespitinde etki ediyor ama ilçelerde sonucu değiştirmiyor. 39 ilçede 1.000’er oy fark olsa Büyükşehir’de toplamda 39 bin oy ediyor. Bu da seçimin sonucunu değiştirmeye yetiyor. Maltepe'de ve diğer ilçelerde bu sonucu değiştiren oy oranları ortaya çıktı. Fark 29 binden 13-14 bine düştü zaten. Çok basit bir rakam vereyim. Her sandıktan 2’şer hata çıksa, 31 bin sandık var, bu da 62 bin oya tekabül ediyor. Her sandıkta 2 hata olabilir. Bu CHP’nin lehinde de çıkabilir.

Sandığa gitmeyen kardeşlerimizi ikna etmeye çalışacağız

- 23 Haziran seçimi için nasıl bir kampanya stratejisi izleyeceksiniz?

- Ben belediye başkanlığı yapmış birisiyim. AK Parti bunu kendi siyasi aktörleriyle, milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla ve teşkilat mensuplarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi bire bir, yüz yüze milletimize anlatacaktır. 1994 yılında İstanbul seçimlerinin kahramanları o gün ev ev gezen teşkilat mensuplarımızdı. Biz şimdi aynı modeli uyguluyoruz. Büyük mitinglerden ziyade insanlarımıza dokunarak, onlarla yüz yüze konuşarak kendimizi anlatıyoruz. İyi netice alacağımıza inanıyoruz.

Bir de şöyle bir gerçek var; İstanbul’da 1 milyonun üzerinde sandığa gitmeyen vatandaşımız var. Bu sandığa gitmeyen vatandaşlarımızın büyük oranının AK Parti seçmeni olduğunu düşünüyoruz. Bu vatandaşlarımızı da sandığa gitmeye ikna edersek, 23 Haziran seçimlerinde iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyorum.

İstanbul’da her ilimizden vatandaşımız yaşıyor. Bu anlamda hemşeri derneklerimizle de sıkı ilişkiler içinde vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışacağız.

Sayın Bahçeli’nin çok kararlı bir tavrı var

- 23 Haziran seçimi için Sayın Devlet Bahçeli’nin “mitili atacağız” ifadesini nasıl değerlendirdiniz. MHP’nin katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Sayın Bahçeli’nin de çok kararlı bir tavrı var. İstanbul seçimlerinde Cumhur İttifakı olarak büyük gayret sarf edeceklerini söylediler ve bu anlamda ciddi bir çalışma içindeler. Samimi bir şekilde destek veriyorlar, bu anlamda kendilerine teşekkür ediyoruz. Herkes elinden gelen gayreti ortaya koyacak. İstanbullu da 23 Haziran’da bir karar verecek ve seçimin neticesini belirleyecek.

İmamoğlu Binali Bey’in eline su dökemez

- Adayınız Binali Yıldırım ile CHP adayı arasında İstanbullular neden sizin adayınızdan yana tercihte bulunmalı?

- Bizim de elbette eksiklerimiz hatalarımız vardır, bunların giderilmesi noktasında biz de parti olarak muhasebemizi yapıyoruz. Milletimizden özür dilememiz gereken noktalar varsa özür de dileyeceğiz. Hatasızlık Allah’a mahsustur. İnsanımızın taleplerini daha dikkatli dinleyip daha doğru gerçekleştireceğiz. Daha çok hizmet etmenin yollarını arayacağız. İstanbulluları daha çok mutlu etmek için gayret göstereceğiz. Mesela İstanbul’un en temel sorunu trafik. Bizim adayımız kim, efsane Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım. Bu alanda yetişmiş en iyi adam. Bu konuda CHP’nin adayı onun eline su dökemez. Trafikle ilgili, ulaşımla ilgili yüzlerce projeye imza atmış bir isim. Bu konuda CHP’ye oy veren vatandaşlarımız bile Binali Bey’in hakkını teslim ediyor.

Milli irade kimi seçerse başkan odur

- Binali Bey’in kazanması durumunda Gezi benzeri sokak eylemleri olabilir mi?

- Ben hiçbir siyasi partinin böyle bir risk alacağını düşünmüyorum. Binali Bey İstanbul Belediye Başkanı olduktan sonra sadece AK Partililerin değil kendisine oy veren vermeyen herkesin belediye başkanı olacak. Biz siyasi çizgimizde hiç kimseyi ötekileştirmedik ve herkesi hizmete değer kıymette gördük. Bir siyasi partinin toplumu böyle germesi onların kendilerinin aleyhine döner. Biz bir hukuksuzluk gördük ve demokratik hakkımızı kullanarak itiraz ettik. Hukuk bizim itiraz ve taleplerimizi haklı buldu ve seçimlerin yenilenmesine karar verdi. Bundan sonraki seçimde kim kazanırsa belediye başkanı odur. CHP’nin adayı da kazansa Binali Bey de kazansa milli iradenin tercihidir ve hepimiz buna saygı duyarız.

Biz “İzmir’i neden hep CHP alıyor” diyor muyuz?

- “Ak Parti milletin seçimini beğenmiyor” eleştirileri yapılıyor, ne dersiniz?

- Bu eleştirileri açıkça haksızlık olarak nitelendiriyorum. Başka illerde CHP’nin kazandığı adaylar yok mu? Biz ‘İzmir, neden yıllardır CHP’de’ diye soruyor muyuz? İzmirliler, CHP’nin adayına teveccüh gösteriyor, herkes de İzmirlilerin kararına saygı duyuyor. Biz ne yapıyoruz, İzmirlilerin gönlünü kazanmak için daha çok gayret gösteriyoruz. Antalya’da Menderes Bey o kadar büyük hizmetler yapmasına rağmen Antalya halkı ‘CHP’nin adayını başkan olarak görmek istiyorum’ dedi ve seçti. Milletin iradesine, tercihine karşı saygı duymaktan başka bir şey yapılamaz. Bu demokrasinin ve milletin iradesine saygının gereğidir. Ankara’da seçimi CHP kazandı da kabul etmedik mi? Vatandaş onu tercih etti. Buradaki meselenin doğru algılanması lazım. CHP kazandı diye itiraz etmedik, biz hukuksuzluğa itiraz ettik. Milletin emanet ettiği oyun çarçur edilmesine hukuki çerçevede itiraz ettik. Delillerini ortaya koyduk, hukuk da bunu değerlendirdi ve neticede böyle karar verdi. Sonuçta 23 Haziran’da CHP’nin adayı adil bir şekilde seçimi alması durumunda bizim yapacağımız bir şey yok, ‘Hayırlı uğurlu olsun’ deriz. Ama biz kazanırsak aynı şekilde onlar da ‘Hayırlı uğurlu olsun’ demek zorunda. Demokrasinin gereği budur. Adil bir seçimde kim kazanırsa başkan odur. Adana’da belediye başkanlığını CHP’nin adayı kazandı. Bizim için Adana’nın belediye başkanıdır. Adana’ya yapacağı iyi işlerde destek oluruz, yanlış yaparsa da eleştiririz.

İzmir’i yıllardır CHP kazanıyor, diktatörlük mü yapmış oluyor?

- Muhalefet partilerinin “AK Parti İstanbul’u demokratik yollarla bırakmak istemiyor. Diktatörce davranıyor.” şeklinde açıklamaları var, ne dersiniz?

- İzmir’de yıllardır CHP kazanıyor. Biz şimdi İzmir’de diktatörlük mü var diyelim. Yıllardır onlar yönetiyor. Millet kimi istiyorsa o yönetiyor. Antalya’da CHP kazandı ve yönetiyor. İstanbul’da eğer demokratik bir şekilde açık arayla seçimi alırlarsa biz ne yapabiliriz? Demokratik, dürüst ve adil bir şekilde kazanmaları durumunda biz ne yapabiliriz? Hiçbir şey. Ama hile hurda yapıyorlarsa, milletin emaneti olan oyu çalıyorlarsa biz elbette hukuki mücadeleyi vereceğiz. Milletin emanetine, seçmenin oyuna sahip çıkmak bizim namus borcumuzdur. AK Parti de milletin emanetine sahip çıkmıştır. Anadolu’nun meşhur bir tabiri var; geline kalk oyna demişler, ‘yerim dar’ demiş. Biz millete gidiyoruz, başka bir yere gitmiyoruz ki. Eğer gerçekten milletin gönlünü kazanarak, dürüstçe bir seçim yapacaksanız korkmanıza gerek yok.

Korkutmuyor ama hayrete düşürüyor

- Rakibiniz günde 60 yerde iftar açabilen bir enerjiye sahip, kendisi öyle söylemişti. Bu performans sizi korkutmuyor mu?

- Korkutmuyor ama hayret ettiriyor. Günde 60-70 iftar açmak nasıl bir şey diye. Ne yiyip ne içiyor da bu enerjiyi yakalıyor diye hayret ettiğimizi ifade etmeliyim. Vatandaşımız her şeyi görüyor, biliyor ve değerlendiriyor. Biz AK Parti olarak vatandaşımızın sağduyusuna, engin ferasetine inanıyoruz. İstanbullu ne karar verirse kendisi için doğru kararı vermiş olacaktır. Biz milletimizi verdiği karardan dolayı eleştiremeyiz.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı