• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yusuf Kavaklı: Şamata ile geçirilen yılbaşı tatil ise müslümanların kandili de tatil edilsin

Üç ayların önemine ilişkin yeniakit.com.tr'ye açıklamalarda emekli İstanbul Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, "Rab'bimiz bize, kendimize çeki düzen verebilmemiz için 3 aylar denen Rahmet kapısını açtı. Mevlam hepimize hayırlı amel işlemeyi nasip etsin." dedi. Kavaklı öte yandan, "İçki ve eğlence ile geçirilen yılbaşı gecelerinin sabahı tatil ediliyorsa, Müslümanların ibadetle geçen mübarek gecelerinin sabahı da tatil edilsin." çağrısında bulundu.

2020-02-28 15:34:00 -
Yusuf Kavaklı: Şamata ile geçirilen yılbaşı tatil ise müslümanların kandili de tatil edilsin

 Taha Emre ÖZDEMİR  yeniakit.com.tr 

Regaib Gecesi'nin Ramazan'ın habercisi olduğunu belirten Yusuf Kavaklı, "Yeni yılın ilk mübarek gecesini geride bıraktık. Rab'bim hayırlısı ile Ramazan ayına ulaşmamızı nasip eylesin." dedi.

Kavaklı, içinde bulunduğumuz üç ayların önemine dikkat çekerek , "Rab'bimiz, kendimize çeki düzen verebilmemiz için 3 aylar denen Rahmet kapısını açtı. Mevlam hepimize hayırlı amel işlemeyi nasip etsin." ifadelerini kullandı.

Tevbe Suresi'nin 36. Ayet'ini hatırlatan Yusuf Kavaklı, "Yüce Allah Tevbe Suresi'nin 36. Ayet'inde, 'Doğrusu Allah’a göre ayların sayısı, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına uygun olarak on ikidir; bunlardan dördü haram aylardır. İşte doğru olan hesap budur. O aylarda kendinize zulmetmeyiniz, müşrikler sizinle topyekün savaştıkları gibi siz de onlarla topyekün savaşınız. Biliniz ki Allah buyruklarına karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.' buyurmuştur." diye konuştu.

Kavaklı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)'ın üç aylara ilişkin şu Hadis-i Şerif'ini de hatırlattı:

"Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.”

'Yılbaşı tatilse kandiller de tatil edilsin'

Müslümanların, Regaib Gecesi ile birlikte diğer bütün mübarek geceleri ibadetle geçirdiğini vurgulayan Kavaklı, "İçki ve eğlence ile tamamlanan yılbaşı geceleri için ertesi gün tatil ilan ediliyor. Biz Müslüman bir ülkeyiz ve vatandaşlarımız kandil gecelerini ibadetle geçiriyor. Madem yılbaşı içip eğlenenler için tatil oluyor o zaman kandil sabahları da tatil edilsin." şeklinde konuştu.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Komedi

Yılbaşı ile noel tatili ayrı şeylerdir. Noel tatilinde Türkiye'de hiçbir yer tatil olmaz. 
 • Yanıtla

vatandaş

tam sırası bu haberin. Deli misiniz siz? islamda tatil var mıdır? inşirah suresini nasıl okudunuz?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı