• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Yargıtay'dan küfür eden işçi kararı: Tazminat ödenmeli

Çalıştığı iş yerinde amirine ve mesai arkadaşlarına küfrettiği gerekçesiyle işten kovulan genç büyük bir heyecanla gittiği İş Mahkemesi'nden de eli boş döndü. Yargıtay işverenin haklı sebeple 'derhal fesih hakkı' doğduğunu hatırlattı.

2020-01-17 10:24:00 - 2020-01-17 11:04:04
Yargıtay'dan küfür eden işçi kararı: Tazminat ödenmeli

İş yerinde sürekli küfür ve hakaret etmekle suçlanan işçi, büyük bir heyecanla gittiği İş Mahkemesi'nden de eli boş döndü.

İş Mahkemesi'nin yolunu tutan işçi, iş akdinin haksız feshedildiğini öne sürüp, kıdem ve ihbar tazminatının tahsilini talep etti. Davalıyı da dinleyen mahkeme, davayı reddetti. Davacı işçi, kararı temyiz etti.

İş yerindeki uyumu olumsuz etkiliyor

Kararda; "Buna karşılık, işçinin davranışı taraflar arasında bulunması gereken güven temelini çökertecek ağırlıkta bulunmamakla, iş ilişkisine devamı tam anlamıyla çekilmez hale getirmemekle birlikte, işin normal işleyişini bozuyorsa, iş yerindeki uyumu olumsuz yönde etkiliyor ve işverenden bu nedenle iş ilişkisini yürütmesi normal olarak beklenemiyorsa 4857 sayılı Kanun'un 18/1. maddesi gereği geçerli fesih hakkı doğar." denildi.

Çalışanlara ve amirlerine hakaret- küfür

Davacının küfür ve hakaret ederek iş yerinde olumsuzluklara sebep verildiğinin vurgulandığı Yargıtay kararında şu ifadeler yer aldı: "Somut olayda; davacının gerek çalışma arkadaşlarının ve gerekse amirlerinin sürekli olarak şahit oldukları iş yeri ve çalışma ortamı hakkındaki açıktan küfürleri nedeniyle şirket insan kaynakları müdürlüğüne şikayetler gelmeye başladığı ortadadır. Tanıklar da davacının küfür etme ve hakaretler savurma olaylarını iyice abarttığını ve buna bağlı olarak da yapması gereken işleri ve kendisine verilen görevleri aksatmaya başladığını belirtmişlerdir. Kendisini gerek ettiği küfürler ve hakaretler, gerekse görevlerini yerine getirmesi konusunda uyaran kimseleri de tehdit etmeye ve birtakım yalanlarla iftira atmakla tehdit etmeye başlayan davacının amirlerine karşı da aynı tutum ve davranışları göstermeye başladığı ileri sürülmüştür. Davacının kendisine verilen görevleri yapmamak konusunda ısrarlı bir tutum içerisine girdiğinin, işini yaptığı zamanlarda ise gerekli özen ve dikkati göstermeyerek işini layıkıyla yapmadığının, şeflerine ve diğer çalışanlara etmiş olduğu küfür ve hakaretlerin aşırı derecelere vardığı dile getirilmiştir.

İşveren kıdem ve ihbar tazminatını ödemeli

Savunmasında bütün olayları inkar yolunu seçerek bir suçunun bulunmadığını iddia etmiştir. Taraf iddia ve savunmaları, taraf tanıklarının beyanları tüm dosya kapsamı birlikte değerlendiğinde haklı feshe konu edilen eylemin işin normal işleyişini ve iş yerindeki uyumu olumsuz yönde etkileyici niteliktedir. Eylemin niteliğine göre geçerli fesih sebepleri oluşmuştur. İşveren, davacıyı işten çıkarırken kıdem ve ihbar tazminatını ödemeli."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ALİ FARUK

Eylemin niteliğine göre geçerli fesih sebepleri oluşmuştur. İşveren, davacıyı işten çıkarırken kıdem ve ihbar tazminatını ödemeli." diyor yargıtay. haberinizde... Yani eli boş dönmemiş. Bu ayrı fakat bu derhal fesih hakkı geniş kapsamlı kullanılmakta. Aynı durumdaki memurlar disiplin cezaları almakta iken işçiler özür dileseler etkin pişman olsalar dahi memurlar gibi korunmamakta ve işsiz kalmaktadır. İşçilere de maaş kesme vb cezalar verilebilir. Zaten fiil ceza hukuku anlamında da suç olduğundan mağdur işçi hakkında cezai takibatta bulunabilir. Bu hüküm ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE AÇIKÇA İZAHTAN VARESTE AYKIRIDIR.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı