Üstün zekalı çocukları keşfetmek istiyoruz

Zeki çocukların derin ve manalı sorular sorduğuna dikkat çeken Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, Osmanlı’da ‘turnacıbaşı’ gibi insanlar tarafından çocukların keşfedildiğini hatırlatarak, “Türkiye’de 500-600 bin üstün zekalı çocuk var. Vakıf olarak biz de günümüzde bu çocukları keşfetmek için mücadele ediyoruz” dedi.

25 Nisan 2019 Perşembe 09:23
Üstün zekalı çocukları keşfetmek istiyoruz

Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Genel Başkanı Opr. Dr. Kemal Tekden, bütün toplumlarda çocuk nüfusunun yüzde 2,5'inin üstün zekalı, 10 binde 1'inin de deha seviyesinde olduğunu belirterek, "Türkiye'de ilkokul, ortaokul ve lise çağlarında tahminen 500-600 bin üstün zekalı, 5-10 bin de dahi çocuk olduğunu söyleyebilirim. Vakıf olarak bunları arayıp bulmak istiyoruz" dedi.

Bursa'da bir etkinliğe katılan Tekden, yaptığı açıklamada, üstün zekalı çocukların keşfedilip değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Türk toplumunda uzun yıllardır üstün ve dahi çocukların keşfedildiğini dile getiren Tekden, "Osmanlı döneminde 'turnacıbaşı' gibi insanlar tarafından ya da bu konuda yetişmiş uzman eğitimciler tarafından çocuklar anlaşılabilir, keşfedilirdi. Vakıf olarak biz de günümüzde bunun için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaramazlık ile zekilik arasındaki ayrıma dikkati çeken Tekden, şöyle devam etti:

"Bazı yaramaz çocuklar bazen 'zeki' diye karıştırılabiliyor veya çok zeki çocuklar geri zekalı muamelesi görebiliyor, asıl sıkıntı burada zaten. Erken okuyan çocukların ve aynı zamanda çok soru soran çocukların 'zeki' olduğu düşünülür ama bu soruların manalı, derin sorular olması gerekiyor, gereksiz, anlamsız şeklinde değil. Manalı, derin sorular soran çocuklar genellikle zekidir, üstün zekalıdır. Üstün zekalı çocuklar genellikle enerjiktirler, belli alanlara kendilerini odaklaştırırlar. Kelime hazneleri güçlüdür. Bilimsel merak içindedirler. Uzay konusunda araştırma yaparlar. Tabiatın çeşitli yönleriyle alakalı sorular sorarlar. Bazen büyük insanların soramadığı soruları sorabilirler. Aykırı tiplerdir. Aykırı bakış açısına sahiptirler."

Dahi çıkaramıyoruz

Allah'ın bütün toplumları eşit yarattığına değinen Tekden, şunları kaydetti:

"Bütün toplumlarda yüzde 2,5 civarında üstün zekalı, 10 binde 1 de deha çapında çocuklar bulunur. Bu konuda her toplum eşit düzeydedir. Önemli olan bunların farkına varıp onları ön plana çıkarabilmek. Biz tarihte hep bunu yapmışız, atalarımız yapmış ve bu nedenle güçlü olmuşuz. Maalesef şu anda bunu tam manasıyla yapabildiğimizi söylemem çünkü dahi çıkaramıyoruz. Ancak yurtdışına giderse oralarda yetişirse dahi olabilen insanlar var, Aziz Sancar gibi. Oysa gelişmiş ülkeler beşeri sermayesini yani sadece üstün zekasını değil, zekisini de kullanabilen, değerlendirebilen ülkeler olduğu gibi bizim çocuklarımızı alıp değerlendiriyorlar."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 09:23

YORUM YAZ

  • dürüstdürüst24 gün önce
    Siz tesbit edin yetiştirin birileri(??)nasıl olsa gelip alır.????

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019