• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ünlü para ve finans uzmanı Aysun Mercan telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu

Türkiye'de bulunan bir Japon bankasının yönetimi kurulu üyesi olarak görev yapan Aysun Mercan, "Adınız FETÖ'ye karıştı" yalanıyla telefon açan sahte polise on binlerce TL, euro ve dolar kaptırırken, bir de dairesini satmak zorunda kaldı...

Yeniakit Publisher
2022-05-25 09:28:00 - 2022-05-25 09:33:21
Ünlü para ve finans uzmanı Aysun Mercan telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu

Ünlü sosyolog Prof. Dr. Nilüfer Narlı (65), Prof. Dr. Ahmet Demirel (79), eski devlet bakanı Azimet Köylüoğlu'ndan (82) sonra tele dolandırıcıların son kurbanı 63 yaşındaki Aysun Mercan oldu.

Komiser olarak tanıttı
Sabah'ta yer alan habere göre, 28 Ocak'ta çalan telefona yanıt veren Aysun Mercan'a kendisini Kadıköy Emniyeti'nde görevli komiser diye tanıtan dolandırıcı, kimlik bilgilerinin FETÖ'nün eline geçtiğini, operasyonu yapacak sözde savcının adını ve telefon numarasını verdi. Mercan'ın güvenini kazandıktan sonra banka hesaplarındaki paralarını istedi.

200 bin TL 170 bin euro, 150 bin dolar
Kendisine gönderilen IBAN bilgilerine önce 200 bin lira gönderen Aysun Mercan, ardından diğer bankalardaki 170 bin euro ve 150 bin doları da isteyen dolandırıcılar için bankaya gitti.

Parayı çeken Aysun Mercan, kendisini MİT mensubu olarak tanıtarak yanına gelen ve önceden belirlenen 'Kartal' parolasını kendisine söylenen şebeke üyesine paraları teslim etti. Paraları göğsüne koyarak, Mercan'a eve gitmesini söyleyen sözde MİT'çi, olay yerinden hızlıca uzaklaştı.

100 bin euro daha verdi
Ertesi gün aynı numaradan yeniden aranan Mercan, operasyona dahil olduğunu zannederek talimatla yeni bir hat ve telefon aldı. Diğer bankadaki 100 bin euro'yu daha sözde MİT mensubuna veren Aysun Mercan, günlerce telefonda tutuldu.

Evini bile sattırdılar
Durmak bilmeyen dolandırıcılar, Kadıköy'deki evinin satılması gerektiğini söyleyerek yaşlı kadına evini sattırana kadar 1 ay boyunca telefonla aradı. Evini yarım milyon dolara satan Aysun Mercan, sözde polislere bilgiyi verdiğinde ise, Fatih'e giderek eliyle tüm dolarları dolandırıcılara verdi.

"Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle"
Sözde polisin, "Eve git, hattı kır. Talimatlarımızı bekle" talimatıyla ikametine giden yaşlı kadın, günlerce telefonu çalmayınca dolandırıldığını anladı. Polis merkezine giderek dolandırıcılardan şikayetçi olan Aysun Mercan'ın şikayeti sonrası soruşturma başlatıldı.

Üst düzey şirketlerde çalıştı
1982'de ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan, 1997'de Wales Üniversitesi'nde işletme alanında yüksek lisans yapan Aysun Mercan, pek çok banka ve büyük şirkette üst düzey görevlerde bulundu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

KARLIDAĞLAR

63 yaşındaki bayandan yaşlı kadın olarak bahsediyorsunuz. yaşlı denmesi için en az 65 yaşında olması gerekir.

Leyl.....

Aklima bir Film geldi. Adi "Sazan Sarmali"yahu devlet fetoculerle savasacak ise senden niye Iban istesin?! Insan tlf sese para havale eder mi? Yilda ekip arabasi cevirse bile kimlik sor!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23