Seçim 2019 Sayfası

Tükenen sermaye

En değerli sermayelerimizden biri olan zaman, güneşin buzu erittiği gibi günler ve aylar tarafından hızla tükenmektedir.

12 Ocak 2019 Cumartesi 12:59
Tükenen sermaye

Bağdat’ta sıcak bir gün… Yolda talebeleri ile yürümekte olan bir irfan ulusu… O sırada köşede görünen satıcının avazesiyle irkilir.

Başında büyükçe bir buz kalıbı taşıyan satıcı, yüksek sesle:

Ey ahali, güneş sermayemi tüketmektedir. Alın ve kurtarın beni!...

Bu hale şahit olan Hak dostu bir “Eyvah!...” ile olduğu yere yığılır. Yardım eden talebeleri, biraz sonra kendine gelmeye başlayan üstadlarına niye bayıldığını sorarlar.

Üstadın cevabı çok müthiştir:

Nasıl ‘Ah!...’ etmeyeyim, güneşin buzu erittiği gibi günler ve aylar da bizim ömür sermayemizi eritiyor. Ya iflas edersek!...

Evet, Koca Ragıp Paşa ne kadar anlamlı söylemiş:

Saatin çaldığı evkatı değildir her kâr;

Müddet-i ömrün gelip geçtiğine ‘ah’ eder.

(Hoş bir mûsikî zannedilen saatin tik-tak’ları akıllı insanlara, ömrün rüzgar gibi gelip geçtiğini ihtar eden birer feryad avazesidir.)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 12:59

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    23 Nisan 2019