Trabzon Havalimanı uçuşa kapatıldı!

Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı pistinin 400’üncü metresinde yaklaşık 30 metre karelik alanda eğim oluştu. Uçakların iniş kalkış güvenliğini tehlikeye sokabileceği öngörülen eğimin ortadan kaldırılması için havalimanı pist bakımı nedeniyle 8 saat süreyle uçuşa kapatıldı.

25 Nisan 2019 Perşembe 11:36
Trabzon Havalimanı uçuşa kapatıldı!

Türkiye'nin hava trafiği yönünden en önemli havalimanları arasında yer alan ve yılda 29 binin üzerinde uçağın iniş kalkış yaptığı Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı, pist bakımı nedeniyle 8 saat süreyle uçuşa kapatıldı. Havalimanı pistinin 400’üncü metresinde eğim oluşan yaklaşık 30 metrekarelik alanda onarım çalışması başlatıldı.

Karadeniz kıyısındaki Trabzon Havalimanı pistinin 400’üncü metresinde yaklaşık 30 metre karelik alanda eğim oluştu. Uçakların iniş kalkış güvenliğini tehlikeye sokabileceği öngörülen eğimin ortadan kaldırılması için havalimanı pist bakımı nedeniyle 8 saat süreyle uçuşa kapatıldı. Son uçakların kalkışının ardından saat 10.00 itibariyle uçuşlara kapatılan havalimanında onarım çalışması başladı. Çalışmaların tamamlanmasıyla saat 18.00'de havalimanının yeniden uçuşlara açılması planlanıyor.

Trabzon Havalimanı

Hava trafiğine 1957 yılında açılan Trabzon Havalimanı'nın 2 bin 640 metre uzunluğa, 45 metre genişliğe ve 7.5 metre banket genişliğine sahip pisti bulunuyor. Havalimanı, orta ebatlı uçakların inmesine uygun 'ICAO' standartlarında yer alıyor. Trabzon Havalimanı'ndan İstanbul, Ankara ve Adana’ya her gün; İzmir, Antalya, Bursa Yenişehir ve Kocaeli havalimanlarına ise haftada birkaç kez sefer düzenleniyor. Dış hatlarda da Riyad, Düsseldorf ve El Kasım havalimanlarına ise haftada toplam 4 sefer gerçekleştiriliyor. Trabzon Havalimanı'na her yıl 29 binin üzerinde uçak iniş- kalkış yapıyor.

Uçak pistten çıkmıştı

Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait PC 8622 sefer sayılı ‘Zeynep’ isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, geçen 14 Ocak'ta Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkmış, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yönelmişti. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabilmişti. 162 yolcu ve 6 mürettebat uçaktan tahliye edilmişti. Uçak, 4 gün sonra yapılan çalışma ile çıkarılıp, havalimanında güvenli bir bölgeye çekilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 11:36

YORUM YAZ

 • Calgici HüsamettinCalgici Hüsamettin24 gün önce
  Kac kere söylendi, pistlerde horon oynamayin diye, olacagi buydu.
 • zülfikar Hayberzülfikar Hayber25 gün önce
  1953 yeşilköy1955 Esenboğa1957 Trabzon havaalanı
 • ali faruk terziali faruk terzi25 gün önce
  aziz metin trabzon hava alanı dolgu değildir altında trabzonspor tesisleri vardır deniz kenarında onlarda dolgu değildir bu biiiiirrr İkinci olarak bu hava alanına büyük uçakların inmesi için paralel tüm evler yıkılmıştır ancak dönemin dhmi genel müdürü bunu engellemiştir. Bu hava alanı bürokratik oligarşinin kurbanıdır. O dönem CB baş danışmanı olan şeref malkoç işine bak demişsede bu güç galip gelmiştir. o pist olsaydı şimdi hava alanı kapanmazdı
 • Aziz beye cavapAziz beye cavap25 gün önce
  Mutlu olun işte. Tam sizlere göre malzeme. Vur gitsin. Bu insanlar hiçbir şeyden mutlu olmaz mı ya.
 • Aziz MetinAziz Metin25 gün önce
  Doldurma zemine havaalanı yaparsanız olacağı budur işte. Maksat iş yapmak değil, görüntü. El beni iş yaparken görsün. Kim bu zarar ziyanın faturasını ödeyecek? Yarın İstanbul havaalanında da benzer durumlar yaşanırsa hiç kimse şaşırmasın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019