• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

The Times duyurdu: İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartıyor

İngiliz The Times gazetesinin haberine göre; İngiltere Kovid-19 seyahat kısıtlamalarında Türkiye'yi kırmızı listeden çıkarmaya karar verdi.

Yeniakit Publisher
2021-09-17 09:25:00 - 2021-09-17 09:26:33
The Times duyurdu: İngiltere, Türkiye'yi kırmızı listeden çıkartıyor

The Times gazetesi İngiliz hükümetinin, Türkiye'nin de aralarında olduğu ülkeleri kırmızı listesinden çıkarmaya hazırlandığını yazdı.

Kırmızı listeden çıkarılması durumunda Türkiye'den İngiltere'ye dönen yolcular artık karantinaya alınmayacak.

Sarı liste tamamen kaldırılabilir

The Times gazetesi, bugün bir araya gelmesi beklenen bakanların uluslararası seyahatin başlaması için oluşturulan "Trafik ışığı sistemi" adlı uygulamayı kolaylaştırmaya yönelik adımlar atacağını yazdı.

Bakanların sarı kategoriyi kaldırması bunun yerine ülkeleri yeşil veya kırmızı listeye almaları söz konusu.

Mayıstan beri kırmızı listedeyiz

Seyahat edilen ülkeleri yeşil, sarı ve kırmızı olarak sınıflandıran İngiltere, Türkiye'yi mayıs ayından bu yana "yüksek riskli ülke" olarak görülen kırmızı listede tutuyor.

Karantina şartı var

Mevcut kurallara göre Türkiye'den İngiltere'ye yalnızca İngiliz vatandaşları ve oturma izni olanlar gidebiliyor. Yolcuların 10 gecelik otel karantinası için 2 bin 285 sterlin ücret ödemesi gerekiyor.

İngiltere'nin, tam aşılı yolcular için uyguladığı PCR testi zorunluluğunun da kaldırılacağı söylendi.

Türkiye neden kırmızı listeye alınmıştı?

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ağustos ayındaki bir konuşmasında, Türkiye'nin neden kırmızı ülkeler listesinde kaldığı sorusuna, "Kararlar her zaman için bilimsel temellere dayanıyor. Bizim burada yaptığımız şey; konuyu Biogüvenlik Merkezi'ne soruyoruz. Onlar da o ülkedeki sadece virüsün yaygınlığına değil aynı zamanda aşı olan kişi sayısına, Kovid-19'un o ülkedeki varyantlarına ve Kovid-19'a yönelik verilerin uluslararası formata uygun şekilde girilip girilmediğine bakıyor ve bizi bilgilendiriyor" demişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Türkiyem

Domuzdan post ingilizden Dost olmaz turustide lazim değil Lavrenslerine soylari
 • Yanıtla

AKINCI.

Baska haber yok mu? Bu ne haber cikarsa ne yazar, cikmazsa ne yazar, birakin bu "bomba" haberler, kirmizi, mavi, siyah bilmem ne listeler, o kafirlerin bahanelerdir, pis kokmus, yarin ciplak asagli hayvanlar dilenci guya ingliz turistler (1 hafta Bodrumda al including 250£ oduyorlar, yanliz tek taraf ucak bilete satan alabilirsin o fiyata) dogaya ve millete zarar verirler, hic bir kazanc yada faydasi yok onlardan, dilenci turizm modeli degistimek lazim!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23