• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Teşrik tekbiri kazası var mı? Teşrik tekbiri unutulursa ne olur? Teşrik tekbiri unutulursa namaz yeniden mi kılınır?

Teşrik tekbiri ne zaman okunur? Teşrik tekbiri nasıl getirilir? Teşrik tekbiri unutulursa ne olur? Teşrik tekbiri kazası var mı? Teşrik tekbirleri kaç defa getirilir? Teşrik tekbirleri arefe günü sabaha namazından itibaren başlıyor. Teşrik tekbiri getirmeke vaciptir. Teşrik tekbiri Hazreti İbrahim Aleyhisselam’ın, Hz İsmail aleyhisselam ve Hz Cebaril aleyhisselam’ın zikirlerinden oluşmaktadır. Teşrik tekbirleri Kurban Bayramı’nın 4. gününün ikindi namazı da dahil farz namazlarının sonrasında bir defa okunur. Peki teşrik tekbiri kazası var mı? Teşrik tekbiri unutulursa ne olur?

Yeniakit Publisher
2021-07-18 18:48:00 - 2021-07-18 18:51:43
Teşrik tekbiri kazası var mı? Teşrik tekbiri unutulursa ne olur? Teşrik tekbiri unutulursa namaz yeniden mi kılınır?

Teşrik tekbiri nedir? Teşriki tekbiri neden okunur? eşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Hz. Peygamberin (s.a.s.), kurban bayramının arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, ikindi namazı da dâhil olmak üzere farzlardan sonra teşrik tekbirleri getirdiğine dair rivayetler vardır.

Teşrik tekbiri unuttum ne yapmalıyım? Buna göre Hanefîlerde tercih edilen görüşe göre arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit, her farzın ardından teşrik tekbiri getirmek, kadın erkek her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri de getirilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri hâlinde ise tekbir getirilmez. Namaz kaza edilmedikçe tekbirler kaza edilmez. Şâfiî mezhebine göre ise teşrik tekbirleri sünnettir. Peki teşrik tekbiri unutulursa ne yapılır?

teşrik tekbiri

Teşrik tekbiri kazası var mı? 

Teşrik günlerinde teşrik tekbirlerini getirmeyi unutan bir kimse henüz teşrik günleri çıkmadan hatırlayacak olsa, teşrik tekbirlerini kaza eder yani teşrik tekbirlerini söyler.Ayrıca tevbe istiğfar etmelidir. Teşrik günleri çıktıktan sonra hatırlanacak olsa, artık kaza edilmez. Tevbe istiğfar edilmelidir.

Teşrik tekbiri nasıl olunur?

Teşrik tekbiri nedir? Teşrik tekbiri hangisi? sorusu Kurban Bayramı öncesi yani arefe günü sabah namazından itibaren başlanıp Kurban Bayramı'nın dördücü günü iknici namazına kadar (İkinci namazı da dahil) her farz namazdan sonra okunur.

teşrik tekbiri

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23