• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suudi Arabistan'da darbe iddiası: Saray çevresinde çatışma sesleri!

Suudi Arabistan'da darbe girişiminde bulunulduğu iddia edildi. Kral Selman'ın sarayının çevresinde silah sesleri geldiği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2018-04-21 22:29:00 - 2018-04-22 01:18:31

YENİAKİT.COM.TR - Suudi Arabistan'da darbe girişimi olduğu iddia edildi. Sarayın çevresinde silah sesleri duyulurken, Suudi Kralı Selman kaçtığı ileri sürüldü ve Veliaht Prens Selman'ın ise sarayda olduğu iddia edildi.

Riyad'da patlamalar meydana gelirken Kral Selman Hava Kuvvetleri üssüne kaçabildiği iddia edildi. Riyad üzerinde savaş uçakları uçtuğu da iddialar arasında.

AĞIR SİLAHLARLA SARAY'A GİRDİLER

Ağır silahlı unsurların saraya girdiği ve darbe yapılmak istendiği bildirildi.

Amerikan medyasında yer alan haberlerde,bir Korgeneral 'in başını çektiği grubun darbe girişimi olduğu öne sürüldü.

 

KRAL SARAYDAN ÇIKARTILDI

Bölgeden uzun süreli çatışma seslerinin yükseldiği görgü tanıklarınca belirtirken, olay anında sarayda olduğu belirtilen Kral ve Veliaht Selman'ın saraydan çıkartılarak güvenli bir bölgeye nakledildiği belirtildi.

DRONE VURULDUĞU AÇIKLAMASI GELDİ

İlk olarak Wall Street Journal muhabiri saraya yaklaşan bir 'drone'un vurulduğunu iddia etti.

Suudi devlet ajansı ise saray çevresinde bir izinsiz uçuş yapan insansız hava aracının vurulduğu bildirildi. Bir drone için yaşanan yoğun silah sesleri dikkat çekerken jammer gibi cihazların kullanılmaması ise soru işaretlerine neden oldu.

ÇATIŞMAYI YALANLIYORLAR

Kraliyete yakın kaynaklar ve körfez ülkelerinin bazıları çatışma iddiaları konusunda temkinli yaklaşıyor. Olaya ilişkin görüntüler hakkında herhangi bir yorum yapılmazken, saray yakınlarında çatışma çıktığı iddiaları da yine aynı yakın kaynaklarca yalanlanıyorlar.

BİR DARBE KOMEDİSİ

Riyad Emniyet'inden yapılan açıklamada çıkan çatışmanın drone'u etkisiz hale getirmek için çıktığını belirtirken, bunlar haricinde de başka bir çatışmanın yaşanmadığı söylendi, ancak emniyetten yapılan açıklama ile videoda yaşanan çatışmalar birbiriyle ters düşüyor.

Bununla birlikte Suudi yetkililer de yaptıkları açıklamalarda Kral'ın olay anında sarayda bulunmadığını belirtirken, ülkenin başkenti hiçbir tersliğin bulunmadığını belirtildi. Suudi Arabistan'da yaşanan bu çatışmalara ilişkin net bir isim verilememesi, "darbe komedisi" olarak yorumlandı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Güvenlik yetkililer, yaşanan olay hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23