Sözde hesap uzmanı Kemal'den doları düşürme reçetesi

SSK'yı batmanın eşiğine getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinde gerçekleştirdiği ekonomi toplantısının ardından kameraların karşısına geçerek doların düşürülmesi ve ekonominin iyileştirilmesi için 13 maddelik bir çözüm reçetesi açıkladı.

11 Ağustos 2018 Cumartesi 14:44
Sözde hesap uzmanı Kemal'den doları düşürme reçetesi

SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde kurumu batırmanın eşiğine getirdiği halde her fırsatta hesap uzmanı olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin ekonomi toplantısının ardından, ülkedeki ekonomik sorunların çözümü ve dolar ile avronun ateşinin düşürülmesi için 13 madde aç.ıkladı. 

Seçimlerin ardından Muharrem İnce ile girdiği liderlik mücadelesi nedeniyle Türkiye'nin gündeminden epey uzak kalan CHP lideri, günler sonra gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kameraların karşısına geçerek 13 madde sıralayan Kılıçdaroğlu, açıkladığı maddelerin uygulanması durumunda ekonominin rayına gireceğini belirtti. 

Türkiye'ye karşı başlatılan ekonomik savaşı değerlendiren Kılıçdaroğlu, dolar kurundaki her 10 kuruş artışın maliyetinin 22 milyar lira olduğunu söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır 

1. MADDE
Devlette liyakat yoksa devlette çürüme vardır. Yapılması gereken en önemli işlerden birisi devlette liyakat sisteminin yeniden inşa edilmesidir.

2. MADDE
İkinci madde hukukun üstünlüğü ve güvenliğidir. Milletvekillerinin öğrencilerin hapiste olduğu bir ülkede ‘yabancılar gelsin yatırım yapsın’ diye beklerseniz hayal ortamında yaşarsınız.

3. MADDE
Üçüncü madde Merkez Bankası’nın bağımsızlığıdır. Bugün merkez Bankalarıyla ilgilenen dünyadaki bütün çevreler Türkiye’deki Merkez Bankası’nın bağımsız olmadığına inanıyorlar. Siyasi otarite yüzünden bağımsız karar alamıyor. Eğer bu güvenceyi verirseniz farklı bir merkez bankası profili ortaya çıkar. Ülkeyi yönetenlerin üçüncü maddesi bu.

4. MADDE
Dördüncü madde sıcak para yönetimi. Akılcı bir sıcak para yönetimine geçmek gerekiyor. Dolar kurundaki her on kuruşluk artışın bize maliyeti 22 milyar lira. Yılbaşından bu yana dolar kurunun yükseliş maliyeti 580 milyar lira.

5. MADDE
Dolar esas alınarak ihaleler yapılıyor yani dolar baş tacı ediliyor bu politikadan vazgeçilmeli. Dolar esas alınarak süratle TL’ye dönüştürülmeli eğer TL’ye güveniyorsanız ‘TL bizim paramız’ diyorsanız süratle ihaleleri Türk Lirasına dönüştürün. Dolara endeksli geçiş ücretleri var. Bunların da tamamen TL’ye dönüştürülmesi gerekiyor. Bunu yapmanın mevcut yönetim tarafından zor olduğunu biliyorum.

6. MADDE
Kamu ihale yasasının mutlaka değişmesi gerekiyor. Yolsuzluğun temel kaynağı budur. 16 yılda tam 186 kez ihale mevzuatı değişti.

7. MADDE
Hepimiz vergi ödüyoruz çocuk doğduğu andan itibaren vergi ödüyor. Vergilerin nereye ödendiğini denetleyen Sayıştay uluslararası standartlarına dönmeli. Sayıştay’ın şuanda denetim yapacağı alanlar kısıtlı eli kolu bağlı durumda.

8. MADDE
Bütçe dışı uygulamalar. Kim bütçenin dışında fonlar oluşturdu? TOKİ ve benzeri yapıların hepsinin kaldırılması lazım. Bütçe disiplinin bu bağlamda sağlanması lazım.

9. MADDE
Dış politika bugün izlenen politkanın 180 derece değişmesi lazım. Dış politikada hamaset söylemlerine, dost söylemlerine yer yoktur. Her ülke kendi çıkarları için söylem oluşturur. Güçlü bir ekonomi oluşturamazsanız başka ülkelerin sömürdüğü ülkeler haline geşirsiniz Türkiye’nin bugün geldiği nokta bu. Trump bir tweet atıyor, Türkiye’de dolar yükseliyor. Neden böyle oluyor? Güçlü bir ekonomi olmadığı için. Trump’ın attığı her tweet Türk halkının onurunu zedeliyor. Asla kabul etmiyoruz. Bu konuda Türkiye’de bir görüş birliğinin sağlanması çok önemli. Eğer iç politikayı, dış politikanın malzemesi haline getirseniz güçlü kalamazsınız.

10. MADDE
Kontrolsüz borçlanma. Bunun için bir anayasal kural getirmek gerekiyor. Herkes gönlünce borçlanamaz. Çocuklarımızı, torunlarımızı borç altında bırakamayız. Bunun limitleri ve kuralları olması lazım. TBMM’ye hesabı verilmeli. Bu borçları kim ödeyecek? Bu borcu 80 milyon ödeyecekse hepimizin soru sorma hakkmız var.

11. MADDE
Fakirin, fukaranın sırtına yıkılan bir vergi politikası var. Türkiye’nin bunu düzeltmesi lazım. Vergi cennetlerinde dolarları olanlar var. Bu dolarları olanlar Türkiyeye getirdiğinde vergi ödemiyorlar. Fakir ekmek alırken su içerken vergi ödüyor. Milyarlarca dolarla uğraşanlar vergi ödemiyor. Bunu engellemek için 2006 yılında parlamento üstüne düşeni yapmış. ‘Dolarlar ülkeye gelirse yüzde 30 vergi alacağım’ demiş. Bu kararname 2006 yılından beri çıkmıyor. Biz bu kararnamenin süratle çıkmasını istiyoruz. O vergi cennetleri nereler herkes biliyor.

12. MADDE
On ikinci maddemiz; Üretimi önceleyen politikaya ihtiyacımız var. Bir ülke üretirse güçlü olur.

13. MADDEMİZ
On üçüncü madddemiz; israf ekonomimizi hepiniz görüyorsunuz. Lüks arabalardan geçilmiyor. Tasarruf yapacağız diyorsanız kamudaki araba saltanatına son verin. Kiralık binalarda oturuyorlar. Neden? Eskiden bakanlıklarda otururlardı. Beğenmiyorlar."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ağustos 2018 Cumartesi 14:44

YORUM YAZ

 • oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo8 ay önce
  merkez bankasının bağımsızlığı derken faizler serbest olsun demeye getiriyor kahya kemal efendiALLAH FA<İZCİLERİN BELASINI VERSİNgezi zekalı kıytırık SSK yı batırmandan belli oluyor ekonomidenne anladığını kıytırıadam
 • ünalünal8 ay önce
  Ee gayet yerinde bir söylem bunlardan yanlış olan var mı ? Kendisini sevmiyorum muhalefeti bitirdiği için fakat dedikleri tam tamına doğru berat albayrak gibi düzelteceğiz, yapacağız türü boş vaatlerde bulunmamış ne gerektiyse söylemiş
 • MesutDaglıMesutDaglı8 ay önce
  Duydunmu A hbrKılıctaroglunuyıkama yaglama yapıyor. Başımıza taşmı yagacak.Yarın tekrarKılıctarogluna Sövmeyebaşlar.
 • misafirmisafir8 ay önce
  Kafada tek yönlü değil,çok yönlü planma olmalıdır.
 • abdrhmnabdrhmn8 ay önce
  birazını kendinden yana yontmuş keMAL
 • KerimKerim8 ay önce
  en çok buna katılıyorum burası Türkiye Cumhuriyeti ve para birimimiz türk lirası ihaleler neden dolarla oluyor çok doğru söylemiş.
 • mehmetmehmet8 ay önce
  helal olsun.bari bir çözüm önerisi var .hükümette öneride yok.hepimiz iyice fakirleştik.
 • ahmetahmet8 ay önce
  kk sevmem ama adam bu sefer haklı bence
 • fahrifahri8 ay önce
  hadi içerdekileri es geçelim geriye kalandan hangisine itirazınız var ,siz de doğruya doğru demek haram mı?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

26 Nisan 2019