Seçim 2019 Sayfası

Sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir?

Sinir sıkışması, vücutta bulunan kas, kemik veya kıkırdak gibi yapıların sinirleri sıkıştırmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Stres, aşırı kilo, duruş bozuklukları, bazı egzersiz hareketleri gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Daha çok görüldüğü bölgeler, boyun, bel, el, dirsek, bacak ve omuzlardır.

13 Haziran 2018 Çarşamba 17:04
Sinir sıkışmasının belirtileri nelerdir?

Öncelikle; genel olarak tüm bölgelerde oluşan sinir sıkışmalarının ortak bazı belirtileri olduğu gibi kendilerine özgü belirtileri de mevcuttur. Eğer sinir sıkışması yaşanan bölgede bir uyuşma, gerginlik hissi, ağrı ya da duyu kaybı hissedilmeye başlanırsa, bu sinir sıkışmasını işaret ediyor olabilir. Mesela, el veya kol bölgenizde bir sinir sıkışması varsa, bu bölgedeki kaslarınızın zayıflamasıyla güç gerektiren bazı hareketleri yapmakta zorluk yaşayabilirsiniz. Özellikle geceleri yaşanan parmaklarda ve elde uyuşukluk hissi de buna eşlik edebilir.

Belde sinir sıkışması varsa, ağrılar ve uyuşma hissi bacaklara vurabilir. Kişi, otururken ve kalkarken, ve ayrıca yürürken zorluk yaşar. Kişinin bacaklarında karıncalanma görülebilir.

Boyunda sinir sıkışmasında ise, kol, göğüs, boyun ve omuzlara yayılan bir ağrı söz konusudur. Yine ellerde ve parmaklarda uyuşma ve karıncalanma görülebilir. Kaslarda güç kaybı ve ellerdeki hareketlerde uyum kaybı da belirtiler arasındadır.

Sinir sıkışmaları bazı durumlarda cerrahi müdahaleye gerek kalmadan bazı hareketlerin düzenli yapılmasıyla ve rahatsızlığı tetikleyen etkenlere dikkat edilmesiyle tedavi edilebilir. Ancak, bazı durumlarda cerrahi müdahaleye de ihtiyaç duyulur.

 

 

 

 

 

 

Nasılkolay.com'dan alınmıştır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Haziran 2018 Çarşamba 17:04

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Nisan 2019