• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Savunma Bakanı namluyu Katil robotlara çevirdi! ‘Karşıyım’

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, ülkenin ordusunda yapay zeka robotların ilerlemesine müsaade etmeyeceklerini söyledi.

2019-12-04 15:07:00 -
Savunma Bakanı namluyu Katil robotlara çevirdi! ‘Karşıyım’

Gelişen yapay zeka robotların savaş alanlarında kullanılması için bir çok ülke çalışmalar yürütürken, Fransa'dan ilginç bir çıkış geldi.

Savunma Bakanı Florence Parly, bir kesim tarafından 'katil robotlar' olarak anılan yapay zeka makinelere şiddetle karşı çıktı.

Parly, özerk (tam otomatik) şekilde hareket eden, ölüm kalım kararlarını kendi veren yapay zeka robotların askeri alanda kullanılmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi.

Parly, ''İnsan kontrolünde olmayan ve yaşam - ölüm gibi kararları, özerk hareket edecek bir makineye bırakmayı kesinlikle reddediyorum. Bu tür makinelerin savaş alanında olmasına karşıyım.'' dedi.

''Bastille günü'nde geçemezler''

Bu tür sistemlerin temel ilkelerine tamamen aykırı olduğunu söyleyen Parly, ''Bu sistemlerin Bastille Günü'nde Şanzelize Caddesi'in yokuşlu yolundan geçen asker alayı içerisinde hiçbir zaman yeri almayacak.'' dedi.

Bakan Parly, nisan ayında da askeri yapay zeka robotların geleceği ile ilgili endişelerini dile getirmişti.

Fransa son zamanlarda askeri yapay zeka gelişimini izelemek için bir 'etik komitesi' kurdu.

*Bastille Günü: Her yılın 14 Temmuz günü kutlanan Fransa'nın ulusal bayramı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

durmak yok

Sanki fransız askerleri karşı çıktığı yapay zekaya sahip askerlerden daha iyiler. Afrika!daki katliamları yapay zekayla üretilen askerler mi yaptı şerefsiz fransız ordusu yaptı. destek verdiğiniz ypg pkk katil sürüsü.
 • Yanıtla

Doğru karar! Yapay zeka denilen şey programı için koyanın zekası! değil mi?! Dünyada bu kadar zulüm-hırs-kötü niyetli varken güvenilmez. Canı kıymetli, nüfusu az, hırsı çok, gözü doymaz birilerinin icadı olmalı...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23