Saç neden dökülür? Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Saç dökülmesi erkek olsun kadın olsun birçok kişinin korkulu rüyası. Banyo yaparken elinize gelen saçlar ya da sabah kalktığınızda yastığınızda gördüğünüz saç telleri moralinizi alt üst ediyorsa bu haberimiz tam size göre.

13 Ağustos 2019 Salı 18:46
Saç neden dökülür? Saç dökülmesi nasıl engellenir?

Beslenme alışkanları, aşırı stres ve çevresel etmenler saç dökülmesini hızlandıran başat faktörler. Peki saç dökülmesini engellemenin bir yolu yok mu?

Günde 50 ile 100 saç teli dökülebilir. Fakat bu rakamın üstünde bir saç teli elinize geliyorsa tehlke çanları çalıyor demektir. Erkeklerde meydana gelen saç dökülmesinin yüzde 50’si genetik nedenlerden meydana geliyor. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı ve aşırı yağlanma da saç dökülmesini tetikliyor. B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko ve demir eksikliği de saç dökülmesini hızlandırıyor. Tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları ve zayıflama hapları da dökülmeyi artırıyor. Hamilelikten 2-3 ay sonra meydana gelen pospartom dökülmeleri de kadınlarda sıklıkla görülen bir tür. Kozmetik alışkanlıkların artması da dökülmelerinin önemli faktörlerinden biri. Psikolojik tedavilerde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesinde etken rol oynuyor.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Saç dökülmesini önlemek için çinko tüketimine önem verin. Günde bir avuç badem, fıstık, fındık ve ceviz tüketmek çinko ihtiyacınızı karşılar. Kırmızı et tüketimini artırın. İki üç günde bir ph5.5 değerinde bir şampuanla yıkamaya özen gösterin. Jöle, köpük ve sprey gibi kimyasallardan uzak durun. Çörek otu yağını saç diplerine masaj yaparak sürün. AloeVera’nın jelini Hindistan ceviziyle karıştırarak kafanıza sürün. Kına yakmak saç dökülmesini önleyeceği gibi saçınızı da kuvvetlendirecektir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Ağustos 2019 Salı 18:46

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Ağustos 2019