• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Rus kimyacıdan Beyrut için kritik iddia: Amonyum nitrat...

Bağımsız Rus Uzman Doç. Yuriy Orlov, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen büyük patlamayla ilgili, patlamaya neden olduğu ifade edilen amonyum nitratın dış etki olmadan infilak etmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Yeniakit Publisher
2020-08-05 20:15:00 -
Rus kimyacıdan Beyrut için kritik iddia: Amonyum nitrat...

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen patlamada 6 yıldır bir depoda tutulan 2 bin 750 ton amonyum nitrat infilak ettiği belirtilmişti.

Rus kimyacı Doç. Yuriy Orlov, Sputnik’e yaptığı açıklamada, amonyum nitratın tarlalarda kullanıldığını anımsatarak şunları kaydetti:

“Amonyum nitrat, tarlalarda kullanılan bir gübre. Hidroskopiktir, yani havadan nem çeker, yumak duruma gelebiliyor, katılaşabiliyor, bu yüzden hava geçirmez torbalar içinde bulunduruluyor. Amonyum nitrat, dış etki olmadan kendiliğinden patlayamaz, bunun patlaması için başka bileşenlerin ve dış tetikleyicilerin olması gerekiyor. Amonyum nitrat temelinde, madencilikte kullanılan patlayıcılar yapılıyor, bu iyi biliniyor. Ama insanın olmadan bu madde kendiliğinden infilak edemez. Bir kıvılcım yeterli değil, patlamanın olması gerekir, bunun için de özel katkı maddeleri katmak gerekir. Ek bileşenler olmadan amonyum nitrat patlamaz."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yüksel

Bilinçli patlama.
 • Yanıtla

yusufoğlu

biz taşocaklarında eskiden gübreyi patlayıcı olarak kullanırdık yalnız gübrenin iyi yanabilmesi için birkaçgün önceden mazotla harmanlanmasını yapar öylece patlatma yapılacak deliklere dpldururduk deliklerde araya mutlaka ilk ateşlemeyi yapması için fünye koyardık burada benim dikkatimi çeken ve bu bilgilerimle uyumlu olmayan iki şey var bir.. amonyum nitrat mazot emdirilmemişse böyle patlamaz iki.. gübrenin etkili patlaması için çok sıkışık olması lazımdır serbes gübre böyle patlamaz..
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı