• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Reklam Kurulu'ndan, Tüketiciyi aldatıcı reklamlara 108 milyon lira ceza

Yeniakit Publisher
2024-05-23 09:29:00 -
Reklam Kurulu'ndan, Tüketiciyi aldatıcı reklamlara 108 milyon lira ceza

Ticaret Bakanlığı'nın resmi X hesabından yapılan açıklamada, Reklam Kurulu'nun, tüketiciyi aldatıcı reklam ve faaliyetlere 5 ayda yaklaşık 108 milyon lira ceza kestiği duyuruldu.

Ticaret Bakanlığının resmi X hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Reklam Kurulu'nun 16 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilen 345 sayılı toplantısında, 119 adet dosyadan 110'u mevzuata aykırı bulunurken, tüketicileri yanıltıcı ve aldatıcı reklam ve haksız ticari uygulamalar hakkında durdurma cezası ile birlikte toplam 13 milyon 744 bin 459 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Geleneksel ve dijital mecralarda; sağlık reklamlarından sosyal medya etkileyicilerinin (influencer) reklamlarına, gıda takviyesi reklamlarından indirimli satış reklamlarına birçok sektörde reklam ve uygulama ele alınarak incelendi.

SÜREKLİ İNDİRİM ALGISI OLUŞTURAN REKLAMLAR DURDURULDU

İndirimli satışlara ilişkin olarak gerçekleştirilen denetimler kapsamında; bir firma tarafından çeşitli mecralar üzerinden yayınlanan kampanya ilanlarında indirimli satış süresi olarak altı aylık bir sürenin belirlendiği tespit edildi. Yapılan incelemede, "sezon indirimi" başlığıyla kış, ilkbahar ve yaz olmak üzere 3 sezona tekabül eder şekilde ve sürekli değişen ürünlerin dahil edilmesiyle kampanya yapılmasının, indirimli satış konusu ürün/kategori/kampanya kapsamı gibi hususlar hakkında tüketiciler nezdinde belirsizliğe yol açacağı ve sürekli indirim ve kampanya gerçekleştirildiği algısı yaratılmasına neden olacağı gerekçesiyle söz konusu reklamların durdurulmasına karar verildi.


ÖNE ÇIKAN VİDEO

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Putsavar

Hamburgerci acayip bir fotoğraf koyuyor, bakıp alıyorsun, tepsiye koyduğu şeyin alakası yok. Bir kere en meşhur tavuk burger restoranında bu yüzden geri verdim. Bu nasıl denetlenmez anlamıyorum. Bir ekip gidip sipariş verse, aldığı ürün ile fotoğrafı olanı karşılaştırıp cezayı kesse bakalım bir daha yapabiliyorlar mı.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23