Papa iğrenç gerçeği itiraf etti

Papa Francis, katolik papazların, rahibeleri "seks kölesi" yaptıklarını ve bu çirkinliği işlemeye de devam ettiklerini açıkladı.

10 Şubat 2019 Pazar 16:20
Papa iğrenç gerçeği itiraf etti

 yeniakit.com.tr  Papa Francis, papaz ve piskoposların rahibeleri seks kölesi yaptıklarını ve bu çirkinliği işlemeye de devam ettiklerini açıkladı.

“Kadınlar ikinci sınıf vatandaş olarak görülüyor”

Bir basın konferansında skandalı kabul eden Papa, rezaletin bilhassa yeni cemaatlerde yaşanmaya da devam ettiğini itiraf etti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde dinler arası diyalog görüşmelerini yaptıktan sonra Roma’ya dönüş yolunda bir muhabir papaya, rahibeleri hedef alan papazları sordu. Son dönemde geçen yıl başlayan #MeToo hareketi çerçevesinde rahibelerden de uğradıkları cinsel istismarı anlatan sayısı artmıştı.

Papa suale cevaben, sorunun kaynağının “kadınların ikinci sınıf vatandaşlar olarak görülmesi” olduğunu söyledi. Ayrıca Kilisenin bu skandalın farkında olup üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Papazdan parlak(!) fikir: Kadınlar iffet sahibi olmamalı!

Papa Francis ayrıca, rahibelerin Fransa temelli bir Dominiken Hıristiyan cemaati papazlarınca seks kölesi yapıldıklarını da açıkladı. Fransız Katolik gazetesi La Croix, bu cemaatin önde geleni papaz Marie-Dominique Philippe’nin kadınlarda iffet bulunmasına karşı olduğunu açıklamıştı.

Philippe 2006’da öldü.

Bu örneğe değinen papa, bilhassa yeni kurulan cemaatlerde kadınların özgürlüklerinin kurucular tarafından ellerinden alınıp seks kölesi dahi yapıldıklarını ve bu konu üzerinde çalıştıklarını yineledi.

Vatikan’ın kadınlar dergisi editörü: Kilise iddiaların soruşturulmasına direnç gösteriyor

Bu arada Vatikan’ın kadınlar dergisi “Women Church World” editörü Lucetta Scaraffia da Papanın değerlendirmeleri hakkında beyanatta bulundu. Bir papanın bunu itiraf ve kabulünü önemli ve takdire şayan bulan Scaraffia, Kilisenin ise tecavüz iddialarını umursamadığını belirtti. Hatta editör, Kilisede iddiaların araştırılmasına karşı büyük bir direniş dahi bulunduğunu söyledi...

Kilisenin birçok tecavüz şikâyeti aldığı halde bunları takip etmediğini belirten Scaraffia, halbuki hızlıca mahkemeye çıkarabilecekleri ve hepsinden ötesi bir farkındalık uyandırabileceklerini ancak bunu yapmadıklarını kaydetti. Bu ihmalkârlığın ise, tecavüzcülerin tecavüzlerine devam etmesini sağladığına dikkat çekti.

İlaveten Scaraffia, papazların rahibeleri taciz etmesinin global bir mesele olmakla birlikte, bilhassa Asya, Afrika ve Latin Amerika’da ekseriyet teşkil ettiğini bildirdi. İstismara uğrayanların eğer konuşurlarsa kendileri ve cemaatlerine karşı misilleme yapılıp intikam alınmasından da çekindiklerini açıkladı.

Papanın kadınlara ikinci sınıf vatandaş olarak bakıldığı sözlerini de teyit eden Scaraffia, rahibelere eşit insanlar olarak bakılmadığını söyledi.

Avrupa kurum ve toplumlarının kimliğinin şekillenmesinde temel yere sahip Katolik Kilisesi’nin tecavüz skandallarının asırlardan beri sürdüğü ve önüne geçilecek hiçbir şey yapılamadığı hakikati yanında...

Bizatihi papanın yaptığı bu itiraflar, Batı’da kadına verilen anlayamayacağımız derecedeki müthiş kıymeti de gözler önüne serdi...

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Şubat 2019 Pazar 16:20

YORUM YAZ

 • 8 ay önce
 • AydınAydın8 ay önce
  Bu papazların günahlarını çıkarmak için epeyce kasmaları gerekecek.
 • vatandaşvatandaş8 ay önce
  İnsanlığın efendisi Hz.Peygamber (SAV) öğüdünü dinleyip evlenenler kendilerini zinadan koruyabilmektedirler. Evlenmek fıtri bir ihtiyaçtır. Evlenmek helal zina ve her türlü nikahsız birliktelikler haramdır.
 • KanunîKanunî8 ay önce
  Yüce Allah'ın üreyiniz emrine karşı sapıklık yaparsanız yani evlenmeyen din insanları olursanız bu sonuca da katlanırsınız .
 • mendeburizmmendeburizm8 ay önce
  Evlenmeden apışarasına sahip çıkabilmek imansızların harcı değildir. E, bunlar da rahibe bulabilirlese rahibe, bulamazlarsa oğlan, onu da bulamazlarsa çocuk ile işlerini görüyorlar, ne yapacaklardı ki?
 • FERAHIBOFERAHIBO8 ay önce
  ERKEK COCUKLARI PISKOPSLAR RECAVÜZ ETMIYORLARMI PAPARAZI RAHIP BEY HER GÜN KILISELERDE ERKEK COCUKLARI TECAVÜZ EDIYORLAR KILISELERDE .
 • fetösavarfetösavar8 ay önce
  papazları hadım edin... ömür boyu evlenmezler... heh..
 • Adnan AslanAdnan Aslan8 ay önce
  Bu haberi yapan muhabiri gönülden tebrik ediyorum. Haberin muhtevası kadar önemli olan kullanılan yazı lisanıdır. Uydurukça kelimeler kullanmıyarak, milli ve manevi değerler konusunda şuurlu bir muhabir olduğunu göstermiş.
 • Cüneyt beyaz Cüneyt beyaz 8 ay önce
  Hiç şaşırtıcı değil, ömür boyu evlenmemek diye bir şey olur mu..
 • HocaKolaHocaKola8 ay önce
  Bizde daha beteri var.
 • Nerede o Domuzlar?Nerede o Domuzlar?8 ay önce
  İmamlari muslumanlari tecavuzcu gibi gostermeye calisan Bizans kalintisi Domuzlar neredeler?
 • SARAYIMIZI ACAN PAPA CENAPLARISARAYIMIZI ACAN PAPA CENAPLARI8 ay önce
  Vatikana gidip papanin huzurunda el pence divan duran ailecek fotoğraf karelerinde yer alan PAPA dostuakşener seni kiniyorum!!! :))))

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019