• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Örgüt içeri Akit dışarı

1 katrilyonu aşan paralarla yasa dışı sol terör örgütlerini finanse ettiği iddialarına cevap veremeyen TMMOB, dün göstermelik bir basın toplantısı düzenledi. ‘Kamuya açık’ diye duyurulan toplantıya CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, HDP Ankara il örgüt yöneticileri, LGBTİ, DHKP-C, Dev-Sol, Dev-Lis ve Cihan Haber Ajansı girdi ama, Akit alınmadı.

Yeniakit Publisher
2015-06-30 08:13:00 - 2015-06-29 23:51:25
Örgüt içeri Akit dışarı

MÜCAHİT GÜNDOĞDU / EKREM ŞAHAN / ÖMER AKKAYA / ANKARA - Kendi işi dışında her işi yapan, 450 bin meslek mensubundan topladığı 1 katrilyonu aşan paralarla yasa dışı sol terör örgütlerini finanse ettiği iddia edilen, yolsuzluk ve hırsızlık iddiaları ayyuka çıkan, mimar ve mühendislerini baskı ve psikolojik şiddet uygulayarak kontrol altında tutmaya çalışan, Ankara Mimarlar Odası binasını ve birçok binasını basın mensuplarının ve halkın giremediği örgüt karargahı haline getiren, Türkiye’nin yürüttüğü milli projelere dava açarak darbe vuran TMMOB, göstermelik olarak düzenlediği sözde basın toplantısına kendi yandaşları dışındaki basın mensuplarını almadı.

BASIN DEĞİL, ÖRGÜT TOPLANTISI

Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın sözde basın toplantısına sadece TMMOB ve DHKP-C, HDP, SOLFASOL, gibi sol örgüt yandaşı küçük gazete ve dergilerin muhabirleri ve Cihan Haber Ajansı katıldı. Yeni Akit muhabirlerinin girmek istediği basın toplantısına TMMOB görevlileri müdahale ederek, muhabirlerimizi zorla dışarı attı. Sözde basın toplantısına CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın yanı sıra, HDP Ankara il temsilcileri, DHKP-C’nin Ankara Temsilcisinin yanı sıra bir grup çapulcu katıldı.

‘Kamuya açık basın toplantısı’ diye duyurulan toplantının TMMOB tarafından davet edilen marjinal sol örgüt mensuplarına yönelik örgüt toplantısı olduğu anlaşıldı. TMMOB toplantısına sopayla gelen ve birçoğunun alkol aldığı anlaşılan sol örgüt mensupları muhabirlerimizi tehdit etti.

SORULARDAN YİNE KAÇTI

Candan, kamuoyunun öğrenmek istediği terör örgütlerine yardım iddialarını, TMMOB içinde dönen yolsuzlukları ve ‘TMMOB’da diktatörlük sistemi mi var?’ sorularını yine cevapsız bıraktı. Candan’ın bu sorulara cevap vermemek için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenmesi dikkatlerden kaçmadı. Günlerdir kamuoyunda büyük infiale sebep olan ve TMMOB’un karanlık yapısını ve kirli ilişkilerini deşifre eden yayınlara ağır hakaretlerde bulunan TMMOB üye ve görevlilerinin bu tutumu, TMMOB içinde yolsuzluk, teröre yandaşlık ve mimarlar üzerinde baskı ve psikolojik şiddet iddialarının doğruluğunu teyit etti.  

YALAN SÖYLEMEYE DEVAM ETTİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde din adamlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen iftar hakkında yaptıkları algı operasyonuyla 4.600 maliyetindeki masaya 240 bin lira demeleri toplumda büyük tepkiye neden olmuştu. Toplumun bütün kesimlerinin bu yalan ve iftiralarına tepki göstermesi üzerine Ankara Mimarlar Odası Başkanı Candan ‘Ben malzemeyi gözünden tanırım’ diyerek iddialarının yalan ve uydurma olduğunu kendi de itiraf etmişti. Basın toplantısı esnasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi hakkındaki yalan ve iftiraları artırarak sürdüren Candan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karalamak için her türlü yalana başvurabileceğini bir kez daha gösterdi.

AYLİN NAZLIAKA SESSİZ KALDI

TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a destek vermek amacıyla gelen CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka muhabirlerimizin toplantıyı takip etmesinin engellendiğine bizzat şahit oldu. Aylin Nazlıaka, tam da TMMOB binasının merdivenlerini çıkarken muhabirlerimiz ile ilginç diyalog yaşadı. İşte o diyalog:

Muhabirimiz: Sayın Nazlıaka basın toplantısı için mi geldiniz?

Nazlıaka: Evet, evet.

Muhabirimiz, “Ben de gazeteciyim ama basın toplantısına almıyorlar”

Nazlıaka: Olur mu öyle şey?

GÜVENLİK GÖREVLİSİ: TEZCAN HANIM EMİR VERDİ, AKİT’İ ALMIYORUZ

Güvenlik görevlisi devreye girerek: Tezcan hanımdan emir geldi Akit’i alamıyoruz.

Nazlıaka: Ben bir sorayım Tezcan hanıma. O zaman bilemem.

Muhabirimiz: Size güvenlik görevlisi olarak Akit’e yalan söylenmesi yönünde emir mi geliyor?

Güvenlik görevlisi: Evet sizi dışarı alalım.

Muhabirimiz: Burası kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşu değil mi? Neden taraflı davranıyorsunuz?

Saadet isimli görevli: Evet. Bizim tuttuğumuz taraf da belli, sizin tuttuğunuz taraf da belli.

Güvenlik görevlisi ve Saadet isimli görevli: Bizim size açıklama yapmamız gerekmez, lütfen dışarı çıkar mısınız?

Muhabirimiz: Sadece birkaç tane soru soracağız, başka bir amacımız yok.

MUHABİRLERİMİZİN ÜSTÜNE YÜRÜDÜLER

Ellerinin sopalı olduğu görülen ve birçoğunun da alkol aldığı anlaşılan sol örgüt yandaşları, Akit muhabirlerinin üstüne yürüyerek tehdit etti. Aynı kişiler, Başbakanlık’tan aldığı basın kartı olduğunu söyleyen muhabirimize Başbakanlığa hakaret ederek cevap verdi. Bazı TMMOB görevlilerinin üzerlerine yürümesiyle birlikte muhabirlerimiz kendilerini dışarı attı. TMMOB’un bu tavırları ‘Kamuoyundan neyi saklıyorsunuz?’ sorusunu gündeme getirdi.

Yeni Akit

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı