• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

O kılıcın sırrı açığa çıkıyor Kuruluş Osman'da heyecan zirvede

Milyonları ekran başına çeken dizi 'Kuruluş Osman' her bölümüyle reyting rekorları kırarken. dizinin son bölümünde heyecan dozu daha da arttı. Ekrana gelen son bölümde Türk-İslam tarihinin en büyük efsanelerinden birisinin sırrı da gün ışığına çıktı.

2019-12-06 17:30:00 -

Gülnur Göksün   Yeniakit.com.tr  Kuruluş Osman'ın 3. bölümü de izleyenleri ekran başına kilitledi. Son bölümde üzerinde "Kayı" işareti bulunan kılıcın sırlarının açığa çıkışı etkileyici repliklerle işlendi:

-"Piri Türkistan Ahmet Yesevi Hazretleri'nin emaneti bu tahta kılıç elimizde."-

Dizinin son bölümünde Şeyh Edebali'nin sırlı ve anlamlara sahip olan ve "Kayı" işaretli tahta kılıcı tanıtırken attığı tirat da izleyicileri oldukça etkiledi:

'En makbul himmet kişi oğlunun gayreti, en samimi dua da fiilidir'

"Zira bu tahta kılıç çelikten yalmanlarıyla bağırlara giren karapusatlara benzemez. Bu kılıç en buhranlı vakitlerde ortaya çıkar ve Türkler'in yeni hakanına ulaşır.

Hakçalabın inayetiyle Türklerin yeni hakanının belini süslediğinde küfür beldelerini yıkıp gönüllere girecek. Oradan yaydığı manevi şavk ile zalime korku mazluma umut verecek, aklıyla da iş görebilen ve sırtını mazlumlara dayayan bir er kişidir."

İşte o tahta kılıcın sırrı

Osmanlı hanedanına intikal eden tahta kılıcın öyküsü bir süredir dizinin izleyicilerini peşinden sürüklüyor. Kılıcın İslam Halifelerinden Hz. Osman'a (ra) ait olduğu belirtiliyor.

Cennetle müjdelenen Hz. Osman (R.A):

Kureyş’in zengin Ümeyyeoğulları ailesinden olan Hz. Osman (ra), 580 yılında Taif’te doğdu. Peygamberimiz Hz. Muhammed'den (S.A.V) 9 yıl sonra doğan Hz. Osman'ın (ra)'ın babasının adı Affan idi.

Hz. Osman, asıl adıyla Osman bin Affan cennetle müjdelenmiş on sahabeden birisi. Hz.Osman, dört büyük Halife’den üçüncüsü. Hz. Ömer’den 644 yılında halifelik görevini aldı, bu görevi 12 yıl kadar sürdürerek en uzun süre halifelik yaptı. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V)) önce 'Rukiyye' isimli kızıyla evlendi.

Hz. Osman’ın halifelik döneminde İslam devleti genişledi, Horasan, Hindistan, Mâverâünnehir, Kafkasya, Kıbrıs adası ve Kuzey Afrika’nın birçok yerleri fethedildi. Buralarda donanma kurarak ekonomik reformlar gerçekleştirdi. İlk İslam parasını bastı, bütün masraflarını karşılayarak Kabe ve Mescidi Nebevi'yi genişletti.

Hz Osman (ra), MS 656 yılında şehit edildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ali baba

Osmancık tam olmuş
 • Yanıtla

mallara

Birlileri mal mal dizi izlerken, diğerleri malı götürüyor.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı