O belgenin adı da içeriği de değişiyor

Eşcinsellik sapkınlığını normalleştirme argümanına dönüşen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (TCE) projesinin üniversitelerde ders yapıldığına dair haberimiz üzerine harekete geçen YÖK, toplum değerleriyle örtüşmeyen programın revize edileceğini duyurdu.

12 Şubat 2019 Salı 11:46
O belgenin adı da içeriği de değişiyor

 Faruk Arslan  İstanbul 

Toplumsal hassasiyetleri gözeten yayınlarıyla “inananların yüz akı” olan Akit, bir yanlış uygulamanın daha sona ermesini sağladı. Eşcinsellik sapkınlığını normalleştirme argümanına dönüşen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği (TCE) projesinin üniversitelerde ders yapıldığına dair haberimiz üzerine harekete geçen YÖK, toplum değerleriyle örtüşmeyen programın revize edileceğini, TCE’nin tamamen kapsam dışına çıkarılacağını duyurdu.

‘Özgecan vakası sürecinde hazırlandı’

Gazetemiz Akit’te yayınlanan “Dön bu yanlıştan YÖK” haberi hakkında basın açıklaması yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, habere konu olan Tutum Belgesi’nin hanım akademisyenler ve öğrencilere yönelik şiddeti önlemek amacıyla hazırlandığını ancak TCE’nin farklı algılara yol açtığı gerekçesiyle genelgenin revize edilerek yeniden üniversitelere gönderileceğini belirtti. Tutum Belgesi’nin, Türkiye’nin imzacı taraf olduğu uluslararası sözleşmeler kapsamında, Özgecan Aslan cinayetinin yaşandığı süreçte hazırlandığı ve 2015’te üniversitelere gönderildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu belgenin esasında, Yükseköğretim Kurumlarında kadına yönelik şiddet ve tacize karşı neler yapılabileceği (Afişler, seminerler, konferanslar, el kitapları) ve üniversite yerleşkelerinde güvenli bir ortamın nasıl hazırlanabileceğine (ulaşımın kontrolü, gece aydınlatmaları, yerleşke içerisinde kız yurtlarının artırılması, güvenlik ve servis personellerine bu konuda eğitim verilmesi gibi) ilişkin hususlar ile bu bağlamda zorunlu veya seçmeli bir dersin konulması hususu da yer almaktadır” denildi.

Yekta Saraç imzasıyla yayınlanan açıklamada, “2015 yılında hazırlanan bu tutum belgesinde kadına yönelik her türlü eşitsizlik ve adaletsizliği önlemeye yönelik yürütülen bu çalışmalar ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ kavramı adı altında dile getirilmiştir. Ancak gelinen süreçte bu kavrama, murat edilenin dışında farklı anlamlar yüklendiği ve bu yüklemelerin ‘toplumsal değerlerimiz ve kabullerimizle mütenasip olmadığı ve toplumca kabul görmediği’ hususunun göz önünde bulundurulması gereği ortaya çıkmıştır.

Bu istikamette tutum belgesinde de gerekli değişikliklerin yapılmasına yönelik olmak üzere bir müddetten beri YÖK bünyesinde çalışma yürütülmekte idi. Bugün itibariyle tutum belgesinde ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramı çıkarılarak güncelleme yapılmasına ilişkin çalışmalar son aşamasına gelmiş olup yakında üniversitelerimize duyurulacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şu sözler yer aldı: “Bu vesile ile üniversitelerimizde verilmekte olan kadın çalışmalarına yönelik derslerin müfredatını, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ değil ‘Adalet Temelli Kadın Çalışmaları’ anlayışı içerisinde belirlemeye ve verilmekte olan ders, konferans ve seminerlerde Türk toplumunun aile kavramı başta olmak üzere sahip olduğu üstün değerlerin öne çıkarılmasına özen göstermesi gerekmektedir.

 

Dön bu yanlıştan YÖK

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2019 Salı 11:46

YORUM YAZ

 • Uyarıcı, AliUyarıcı, Ali6 ay önce
  Erkek kadın : Allah kendilerine ne görev verdiyse o görevleri ve yapacağı işleri o sınırları gözeterek hareket ederse bu dünyada ve ahirette mutlu ve huzurlu bir hayata kavuşur. Aksi hareketler bu dünya ve ahireti cehenneme çevirir! İlgilile duyurulur! Selam ve sevgiler.
 • CanCan6 ay önce
  yalan, yapmacık, yalan. adım adım helâka gidiyoruz. Rabbim bizi affet biz bunlardan razı değiliz.
 • Mahmut OzMahmut Oz6 ay önce
  Bu beyanin yukselen kamuoyu tepkisini dindirmekten baska 1 amaci yok yine toplumu uyutmaya,saman altindan ifsat calismalarini devam ettireceklerdir.Iktidar istanbul sozlesmesi olarak bilinen ifsat sozlesmesini iptal etmedigi muddetce bu tur yikici ve ifsat edici sinsi girisimlerin onune gecilemeyecektir.
 • MilletMillet6 ay önce
  Yök başkanı fetöcü değil . Pekiyi o zaman neden fetöcüler ile mücadele etmiyor, edemiyor.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ağustos 2019