• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NBA yıldızı: Ben Müslümanım ABD Marşı'nı okumam

NBA'de Cleveland forması giyen Dion Waiters ABD Ulusal Marşı'nı okumadı.

Yeniakit Publisher
2014-11-09 10:39:00 - 2014-11-09 11:25:05
NBA yıldızı: Ben Müslümanım ABD Marşı'nı okumam

NBA'de Cleveland forması giyen Dion Waiters, içeriğinde hristiyanlıkla ilgili ögeler olduğu gerekçesiyle ABD Ulusal Marşı'nı okumak istemediğini bildirdi ve Utah Jazz maçından önceki seremoniye çıkmadı.

NBA'de geçtiğimiz günlerde oynanan Utah Jazz-Cleveland Cavaliers maçında Cleveland'ın oyuncusu Dion Waiters, ABD Ulusal Marşı okunurken sahaya çıkmamış; hava atışı yapılmadan birkaç saniye önce salona girip yerine oturmuştu. Waiters neden böyle yaptığını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

Basketfaul'un haberine göre; Ohio basınına konuyla ilgili açıklama yapan Waiters, kendisinin Müslüman olduğunu ve dini inanışları gereği ABD Ulusal Marşı'nı okumak istemediği için, marş okunduğu sırada soyunma odasında kaldığını söyledi.

Bir sonraki maçta ise sorun çıkmaması için milli marş serenomisine katılan Waiters'ın dik duruşlu tavrını sürdürmesi bekleniyor.

MAHMUT ABDUL RAUF DA OKUMUYORDU

Bundan yıllar önce, sonraları Türkiye'de Fenerbahçe forması giymiş olan Mahmoud Abdul Rauf da ABD Ulusal Marşı seremonisine katılmayı reddetmiş ve NBA yönetimi tarafından skandal bir şekilde cezalandırılmuştu. Rauf daha sonra törenlere katılsa da gözlerini kapatıp dua etmeyi tercih etmişti.

ABD Ulusal Marşı'nın tepkilere neden olan Hristiyanlıkla ilgili olan kısmı şöyle:

"Yengi ve barışla kutsanan bu ülke
Yüceltsin o Güç'ü bizi bir ulus yapan ve ulus olarak tutan!
Öyleyse feshetmemiz gerek çünkü davamız haklı bir dava,
Ve şu olmalı parolamız: Tanrıdır güvenimiz!"

ENES KANTER ABD'LİLER GİBİ...

Diğer taraftan NBA'de forma giyen ve Pensilvanya merkezli Paralel Cemaat'e yakınlığı ile bilinen Enes Kanter, ABD Ulusal Marşı okunurken ABD'li ve Hristiyan oyuncular gibi elini göğsüne koyuyor.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı