• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

NATO sonuç bildirgesi yayınlandı! Çin detayı dikkat çekti

NATO Liderler Zirvesi sonrası yayınlanan Londra Bildirgesi'nde Çin'den kaynaklanan sorunlara vurgu yapıldı. NATO ülkeleri liderlerinin ilk kez Çin hakkında konuştuğunu söyleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Silahsızlanma anlaşmalarına Çin'in nasıl entegre edileceği konusu önemli" dedi.

Yeniakit Publisher
2019-12-04 18:17:00 -
NATO sonuç bildirgesi yayınlandı! Çin detayı dikkat çekti

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası yayımlanan Londra Bildirgesi'nde Çin'in artan nüfuzuna vurgu yapıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, NATO ülkeleri liderlerinin ilk kez Çin hakkında konuştuğunu söyledi.

Çin tehlikesine dikkat çekildi

Söz konusu bildiride, son dönemde askeri ve teknoloji yatırımlarını artıran Çin'in adının alınması dikkat çekti. Terör örgütlerine karşı ortak mücadele vurgusu yapılan bildiride, Çin'in hakkında "Çin'in artan nüfuzu ve uluslararası politikalarının ortaya çıkardığı fırsat ve sınamaları ittifak olarak birlikte ele almalıyız" ifadeleri kullandı.

"İlk kez Çin konusunda analizler yapıldı"

Genel Sekreter Jens Stoltenberg de kapanış toplantısında, NATO ülkelerinin liderlerinin ilk kez Çin hakkında konuştuğunu söyledi. Stoltenberg, "NATO geleneksel olarak önce Sovyetler sonra Rusya'ya odaklanmıştır. İlk kez Çin konusunda analizler yapıldı. Çin'den kaynaklanan sorunları değerlendirdik" dedi.

"Çin teknolojik silahlara büyük yatırımlar yapıyor"

NATO Genel Sekreteri sözlerine şöyle devam etti:

"Hepimiz şunu kabul edebiliriz. Çin'in ekonomik yükselişi ekonomik fırsatlar da sunuyor. Ama Çin'in yeni ve teknolojik silahlara büyük yatırımlar yaptığını da biliyoruz. Bizim konuşmamız gereken silahsızlanma anlaşmalarına Çin'in nasıl entegre edileceği konusu önemli. Çin önemli anlaşmaların parçası. Yapmamız gerekenlerden biri silahsızlanma anlaşmasının gözden geçirilmesi."

"Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı"

Zirve bildirisinde birlik vurgusu yer alırken, "Terörizm bütün türleri ve tezahürleriyle hepimiz için tehdit olmaya devam ediyor" ifadelerine yer verildi. Metinde, ABD dışındaki müttefiklerin savunma harcamalarının beş yıldır arttığı kaydedilerek, "Savunmaya 130 milyar dolardan fazla yatırım yapıldı" bilgisi verildi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cemşit

Bana ne çin detayından; nato ypg yi terörist olarak tanımlamış mı tanımlamamışmı? Beni bu ilgilendirir!!!
 • Yanıtla

Mesut Sarp

Reiz YPG’yi NATO terörist olarak tanımazsa bizde Baltık NATO kararını veto ederiz dedi ama sonuçta veto etmedik, Reiz nedenini açıklamadı sebep ne ki?!
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı