Mutlu şehir Sinop'ta 1 milyonu aşkın turist bekleniyor

Geçen yıl 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Türkiye’nin en mutlu şehri Sinop’ta, bu sezon gelen ilk turistler çiçeklerle karşılandı.

14 Nisan 2019 Pazar 14:22
Mutlu şehir Sinop'ta 1 milyonu aşkın turist bekleniyor

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2016 yılı araştırmalarına göre Türkiye'nin en mutlu şehri olarak belirlenen, geçen yıl 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Sinop'a, bu sezon gelen ilk turist kafilesi çiçeklerle karşılandı.

Anadolu'nun Kuzey'deki uç noktası Sinop, denizi, uzun kumsalları, Hamsilos Tabiat Parkı, Tatlıca Şelaleri gibi doğal güzellikleriyle öne çıkarken Tarihi Sinop Cezaevi, kazıları süren Balatlar Yapı Topluluğu ve kaya mezarlarıyla da dikkati çekiyor.

Sinop turizminin lokomotifi Tarihi Sinop Cezaevi, "Anadolu'nun Alkatrazı" olarak nitelendiriliyor ve Türkiye'de "dark turizm"in (daha önce felaketlerin ya da ürkütücü olayların yaşandığı yerlere yapılan seyahatler) önemli yerleri arasında gösteriliyor.

Geçmişi 2 bin 300 yıl önceye dayanan ve kazı çalışmalarının devam ettiği Balatlar Yapı Topluluğu ise inanç turizmi açısından sadece Sinop değil bölge için gelecek vadediyor.

''1 milyonu aşkın ziyaretçi bekliyoruz''

Yeni turizm sezonunda kente gelen ilk turist kafilesi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun ve turizmciler tarafından, özel bir tesiste çiceklerle karşılandı.

Turistlerle sohbet eden Tosun, kent hakkında bilgi verdi.

Tosun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sinop'un her geçen yıl ziyaretçi sayısını artıran bir kent olduğuna işaret etti.

Geçen yıl 1 milyon turist hedefine ulaştıklarını hatırlatan Tosun, "2019 yılında 1 milyonu aşkın ziyaretçi bekliyoruz. İnşallah güzel bir yaz sezonu geçireceğiz. İlk turist kafilesi geldi. Umarım devamı da gelir. Çünkü hem ülkemiz, hem Sinop bunu hak ediyor." diye konuştu.

Kente gelen turistler ise Sinop'un doğasını ve tarihi mekanlarını merak ettiklerini, sahil kenti Sinop'ta taze ve lezzetli balık yiyeceklerini ifade ettiler.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Nisan 2019 Pazar 14:22

YORUM YAZ

  • Hakikat Hakikat 1 ay önce
    Bakıyorum da yorumlar tam şeytanın işine gelen cinsten.Yazik çok özülüyorum.Kendisine muhalif melek olsa lanet okuyacak,el hanneas bir taraftarolsa rahmet okutmak şeytanlasmış ruhların amelidir. Metiner ağzı bozuk birisi.Kardeşlerini uzak tutacak sözler sarfedeceğineyakinlastiracak yaklaşımlar göstermesi mü'minin şiarıdır.Artık düşünün.Yorumcular ŞEYTANIN değirmenine şu taşıyorlar
  • cengizcengiz1 ay önce
    Türkiyenin iskocyasi resmen, su manzaraya bakin, herkez gidip görmeli sinopu

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019