• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mustafa Yeneroğlu’ndan skandal! Amaçları FETÖ'nün DEVA'sı olmak mı?

AK Parti hükümetlerinde uzun yıllar bakanlık görevlerinde bulunan Ali Babacan’ın genel başkanlığını yaptığı DEVA Partisi’nin milletvekili Mustafa Yeneroğlu, FETÖ soruşturmalarını “hukuksuz” ilan etti. Yeneroğlu’nun sözleri, FETÖ çıkarlarını korumak için kurulduğu izlenimini uyandırdı.

Yeniakit Publisher
2021-09-17 16:55:00 -
Mustafa Yeneroğlu’ndan skandal! Amaçları FETÖ'nün DEVA'sı olmak mı?

 Yeni Akit  Ankara 

AK Parti hükümetlerinde uzun yıllar bakanlık görevlerinde bulunan Ali Babacan’ın kurarak genel başkanlığını üstlendiği DEVA Partisi’nce yapılan açıklama, partinin adeta FETÖ çıkarlarını korumak için kurulduğu izlenimi uyandırdı. DEVA Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, yaptığı açıklamada, FETÖ soruşturmalarını “hukuksuz” ilan etti!

İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, silahlı terör örgütü yargılamalarındaki sözde adaletsizliğe tepki gösterdi. 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra silahlı terör örgütü yargılamalarının büyük bir ekseriyetinin hukuksuz olduğunu öne süren Yeneroğlu, “Türkiye’nin acilen hukuka ve hukuk devleti ilkelerine dönmesi şarttır.” dedi.

Soruşturma sayısının yüksekliği hukuksuzluğa işaretmiş!

Yeneroğlu’nun FETÖ’nün merkezi Pensilvanya’dan yükselen sesi çağrıştıran açıklamaları şöyle: “Adalet Bakanlığı bugün, Adalet İstatistikleri 2020 verilerini kamuoyu ile paylaşmıştır. İstatistiklere göre cumhuriyet başsavcılıklarınca 2020 yılında TCK’nın 314. maddesinden yani Silahlı Terör Örgütü Suçundan 208 bin 833 adet karar verilmiştir. 2016 yılından itibaren bu sayılar dikkate alındığında, 2016-2020 arasında cumhuriyet savcılıkları silahlı terör örgütünden toplamda en az 1 Milyon 576 Bin 566 adet soruşturma başlatmıştır. Bu istatistikler, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden sonra silahlı terör örgütü yargılamalarının çok büyük bir ekseriyetinin ne kadar hukuksuz olduğunun en bariz ispatıdır.”

‘Silahlı terör örgütü yargılamaları hukuk devleti ilkelerini zedelemekte’

“Söz konusu sayıların bu kadar yüksek olması, siyasetin baskısı neticesinde Yargıtay’ın ceza hukukunun en temel kurallarını yok sayan içtihatları doğrultusunda açılan soruşturmaların suç işleme kastı olmayan, örgütün nihai hedeflerinden bihaber olan ve herhangi bir suça iştirak etmemiş masum kişilere kadar sirayet etmiş olmasından kaynaklandığı açıktır. Silahlı terör örgütü yargılamaları hukuk devleti ilkelerini zedelemekte, AİHM içtihatlarına tamamen aykırı bir şekilde yürütülmektedir. Ne yazık ki yargı, Yargıtay ve kısmen de Anayasa Mahkemesi bu hukuksuzluklara engel olamamakta, aksine hukuku ayak bağı olarak gören iktidarın korku coğrafyasında onun politikalarına alet olmaktadır.”

‘Adaleti konuşma zamanı’

“Yaşanan adaletsizlikler karşısında siyasetçilerin, hukukçuların ve kamuoyunun büyük bir kısmı da kulaklarını tıkamakta ve gözlerini kapatmaktadır. Ancak bu yargılamaların toplumda etkisi çok uzun yıllar sürecek travmalar meydana getirdiği gerçeği, ileriki zamanlarda çok daha hissedilir olacaktır. Bu yüzden zaman adaleti konuşma, silahlı terör örgütü üyeliği yargılamalarındaki adaletsizliklere son verme zamanıdır. Türkiye’nin acilen hukuka ve hukuk devleti ilkelerine dönmesi şarttır.”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

süleyman

yeneroğlunun söyledikleri tamamen doğrudur ve bu doğruyu dile gerirmekte fetöcülük olarak veya fetöyü desteklemek olarak algılanmamalı
 • Yanıtla

Neyin devası...

Bunlar atlantik ötesi proje , bunlar siyasi parti olarak FETÖ ' ye deva olmak için kuruldu. Tabii ki Türk halkına eza olurlar.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23