Malınızı zekâtla koruyun

Müslümanlar, zekât ve fitrelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hayırda yarışırken, İslâm alimleri, "Allah'ın emaneti olan mallarınızı zekât yoluyla artırın." çağrısında bulunuyor.

12 Haziran 2018 Salı 11:46
Malınızı zekâtla koruyun

Varlıklı Müslümanların mallarını ihtiyaç sahibi mümin kardeşleriyle paylaşmalarını farz kılan zekat ibadeti, keselere bereket, ömürlere kıymet katıyor. Ramazan ayının manevi atmosferinde oruç ibadetiyle arınan Müslüman yürekler, zekât ve fitrelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için hayırda yarışıyor. Dinimizin beş esasından biri olan zekât ibadetinin manevi önemine vurgu yapan İslâm âlimleri, bereket odaklı iktisadi düzenin tesisinin zekât ile mümkün olabileceğini ve Allah’ın emaneti olan malların paylaşılarak korunabileceğini söylediler.

EKONOMİK HAYAT ZEKATLA CANLI KALIR

Gazetemiz Akit’e konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker, zekat ve fitrenin malı bereketlendirmesinin yanı sıra verenin psikolojik sağlığını da koruduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “Malınızı Zekatla temizleyin”buyruğunu hatırlatan Prof. Dr. Orhan Çeker, “Zekatının hikmetini üç maddede irdeleyebiliriz. Birincisi, zekat malı bereketlendirir. İkincisi, zekat ve fitre, verenin psikolojik sağlığını temin eder. Üçüncüsü ekonomik hayatı canlı tutar. Bu canlı tutma ise malı artırır. Ekonomi canlı olunca kişinin malı da artar. Malın sadaka tarafıyla artırılması dört işlem matematiğiyle izah edilemez. Bu üçünden hareket ettiğimiz zaman gerçekten Allah-u Teâlâ’nın buyurduğu gibi sadakanın malı eksiltmediğini, aksine canlandırdığını müşahede ederiz.” dedi.

FİTRENİN ZAMANINA DİKKAT

Fitrelerin ihtiyaç sahiplerine elden verilmesinin daha sağlıklı olacağının altını çizen Orhan Çeker Hoca, “Zekat elden de verilebilir, vekalet yoluyla da verilebilir, yurt dışına da gönderilebilir. Ancak fitrelerin bizzat elden verilmesi daha sağlıklıdır. Yardım kuruluşları üzerinden verilmesi durumunda ise ‘Ramazan içerisinde mutlaka ulaştırın’ denilmesi, bunun garantisinin alınması gerekiyor. Dolayısıyla biz insanlarımızın fitreyi elden yani bizzat kendilerinin vermesini daha uygun buluyoruz. Çünkü zekatın ulaştırılma vakti yok ama fitrenin vakti vardır o da Ramazan Ayı içerisindedir.”

FAİZ UZAKLAŞTIRIR, ZEKAT YAKINLAŞTIRIR

Fıkıh ÂlimiDr. Şerafettin Kalay, zekât ile insanların birbirlerinin varlığına sevinir hale geldiğini ve müminlerin bu yolla Allah rızası için maldan vazgeçebilme şuurunu kazandığını ifade etti. Dr. Şerafettin Kalay, “Zekat, Cenab-ı Allah’ın bize bahşettiği malın şükrünü edâdır. Rabbimiz’in mü’min kulları varlıklı olanlarla muhtaç olanları birbirine yakınlaştırmak, perçinlemek ve aynı zamanda varlıklı insanların mali yükünü üzerinden indirmek için emrettiği bir güzelliktir. Kapitalist rejimler faiz yoluyla insanların mal varlığını sömürerek varlıklıyı daha varlıklı, fakiri daha fakir yaparak nasıl aralarını daha da uzaklaştırıyor ve birbirlerine giderek daha da kinlendiriyorsa, zekat da fakir ile zengini yakınlaştıran, maddi açıdan da aradaki açığı belli oranda kapatan bir güzelliktir.” şeklinde konuştu.

MALIN HARCANMASI DEĞİL ARINMASIDIR ZEKAT

Zekat ve fitrenin malın harcanması değil korunması anlamına geldiğini kaydeden Kalay Hoca, şunları söyledi: “Zekat, insanları birbirlerinin varlığına sevinir hale getirir. Aynı zamanda malın geçici olduğunu, iradenin mal sevgisinden daha üstün olduğunu, Allah rızası için maldan vazgeçebilme şuurunu insana verir. İslam bizden bu imtihanı başarmayı, dünya malını istediğimiz istikamette götürebilme şuurunu verir. Malın harcanması değil korunmasıdır, bereketlenmesidir bu. Ve zekat kelimesinin içerisinde arındırmak manası vardır. Zekat malı ve gönlü arındırıcıdır. Zekatın hikmeti sayılamayacak kadar fazladır.”

ZEKAT CÖMERTLİK İBADETİDİR

Huccet-ul İslam Medresesi Kurucusu Mustafa Atmaca Sakaryevi Hoca, zekât ve fitre ile Müslümanların cimrilik hastalığından arındığını, cömertlik vasfını kazandırdığını belirtti. “Bütün ibadetler insanın ruhunu yukseltmek ve insanın ahlakını en guzel hale getirmek içindir. Zekat da bunlaran en önemlilerindendir.” diyen Mustafa Atmaca Hoca, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ‘Cenab-ı Allah (c.c.) için 360 güzel ahlak var. İnsanda bu 360 güzel ahlaktan 1’i olduğu zaman cennete girer.’ buyurmuştur. Hz. Ebubekir (r.a.) ‘Bizde var mı’ diye sorunca Peygamber Efendimiz, ‘Hepsi sende var yâ Ebubekir’ dedi ve ‘360 ahlak içinde Allah’a en sevimli olan cömertliktir’ diye buyurdu. Zekat da insanın ruhunu cimrilikten koruyan harikulade bir ibadettir. Cimrilik cennete girmeye engel olan cok kötü bir ahlaktır. Malın miktarından daha önemli olanı, taşıdığı berekttir. Bereketi ise Allah verir.”

ZEKAT VERİLMESE DE O MAL İNSANDAN ÇIKAR

Zekattan kaçınılmaması gerektiğini önemle vurgulayan Sakaryevi, “Zekat vermek, Allah katından inecek bereket kapılarnı açmak demektir. Bir Müslüman o berekete kapıları kapatırsa, vermediği o zekat miktarınca para ondan mutlaka çıkar. Bir kaza ile veyahut farklı sebepler ile mutlaka ondan çıkar ama ne sevabı olur ne de malının bereketi... Onun için Efendimiz ‘Zekat malı azaltmaz, çogaltır’ diye buyurmuştur.” şeklinde konuştu.

FARUK ARSLAN / İSTANBUL

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2018 Salı 11:46

YORUM YAZ

 • alivelialiveli7 ay önce
  Adamlar geliştirdikleri teknolojiyle bir düğmeye basıp Milyonlarca Müslümanı öldürdüklerinde, sen de öyle dersin, fıkıhla ilgileniyorduk biz, ülkeyi imam hatiple dolduruyorduk dersin.
 • CanCan7 ay önce
  Ahirette derdini anlatırsın Allaha inanıyorsan tabi. Fıkıh sadece bir çağa göre mi yoksa kıyamete kadar mı diye.
 • fetösavarfetösavar7 ay önce
  Elde avuçta zekat yapacak kadar bişey kalmadı artık...En son yastık altındaki doları 3tlden bozdurdum orda da kazıklandım...İflas
 • sedarsedar7 ay önce
  Bu ülkede müslümanlığı 5 şarta daraltan fikirlere sokayım... Haram yemeyin haramm
 • alivelialiveli7 ay önce
  Can adlı birisi, fıkıh çağında mı yaşıyoruz, yoksa Matematik, Fizik, teknoloji çağında mı? Kaç okulumuz İmam Hatip, kaç okulumuz Matematik, Fizik? Dünya ile kıyaslandığında eğitimde kaçıncı sıradayız? Ne konuşuyorsun.
 • CanCan7 ay önce
  Aliveli adlı birisi. Kişi bildiğinin alimidir. Metamatikçi metametik alimi, fizikçi fizik alimi olur. Sen fizik alimine sor bakayım fıkhı biliyor mu? ne konuşuyorsun.
 • alivelialiveli7 ay önce
  Bu alimler, matematikten, fizikten, teknolojiden anlıyor mu? Bunlardan anlamayan, evreni ve içindeki dünyayı da anlayamaz da, o yüzden sordum.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Ocak 2019