• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kuruluş Osman'da ihanet vurgusu: Kim ki hainlik yaparsa...

Kuruluş Osman Dizisi'nin 3.bölüm 2.fragmanı yayınlandı. Yayınlanan yeni fragmana Osman Bey'in ihanet karşısındaki duruşu damga vurdu.

2019-12-03 13:28:00 -

yeniakit.com.tr  4 Aralık Çarşamba günü yayınlanacak olan yeni bölümde Osman Bey Osmanlı Devleti'nin temellerini atıyor. Yayınlanan yeni bölüm fragmanına Osman Bey'in ihanet karşısındaki duruşu damga vurdu.

"Kim ki hainlik yaparsa acımam sel olur yıkar, ataş olur yakarım!"

Osmanlı Devleti nasıl kuruldu?

Osmanlı Devleti'nin kurucuları, Oğuzların Bozok koluna bağlı Kayı aşiretidir. Kayı aşireti, Türkiye Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat döneminde Ankara yakınlarındaki Karacadağ bölgesine yerleştirilmiştir. Kayı aşireti daha sonra Söğüt ve Domaniç bölgelerini ele geçirerek bir uç beyliği haline gelmiştir. Kayı aşiretinin başındaki Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra yerine Osman Bey geçmiş 1299'da bağımsızlık ilan ederek Osmanlı Devleti'ni kurmuştur.

Türkiye Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat zamanında, önce Karacadağ’a ardından da Söğüt ve Domaniç yöresine Ertuğrul Gazi başkanlığında uç beyliği olarak yerleştirilmişlerdir.
Kösedağ Savaşı’ndan sonra Kayı Boyu Anadolu’yu işgal eden İlhanlı Devleti’ne bağlanmıştır. Bu devletin zayıflamasıyla Osman Bey bağımsızlığını ilan etmiştir. (1299)

Osmanlı Beyliği kurulduğu sıralarda Balkanlar’da siyasi birlik yoktu. Balkanların en kuvvetli devleti Sırp Krallığı’ydı. Bundan başka Bulgar, Macar ve Arnavut krallıkları, Eflak, Boğdan, Bosna, Hersek ve Erdel beylikleri bulunmaktaydı. Venedik ve Cenevizliler ise Akdeniz ve Karadeniz’deki ticaret yollarını ele geçiren önemli iki deniz devletiydi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Baran

Davutoğlu ile Babacana mesaj.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23