• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Körfez ve İsrail Amerika’da! Anlaşma imzalayacaklar

Filistin’i İsrail karşısında yalnız bırakan Körfez ülkeleri, İsrail ile “Saldırmazlık anlaşması” imzalamaya hazırlanıyor.

2019-12-04 06:23:00 -
Körfez ve İsrail Amerika’da! Anlaşma imzalayacaklar

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın başını çektiği Körfez ülkeleri grubu ile İsrail arasında son dönemde artan siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki yakınlaşma ete kemiğe bürünmeye devam ediyor. Filistin meselesini ikinci plana atan Körfez ülkeleri, İran tehdidi bahanesiyle, ABD’nin de desteğiyle İsrail ile yakınlaşma sürecinde girmiş durumda. Resmi olarak ilişki içinde olmayan tarafların perde arkasında birçok alanda yakınlaşma içinde olduğu biliniyor. Şimdi bu yakınlaşma bir “saldırmazlık paktı” ile somutlaştırılmak isteniyor. Bu amaçla İsrail’den bir heyetin, Körfez ülkeleriyle “Saldırmazlık anlaşması”na varmak üzere ABD’nin başkenti Washington’a gittiği belirtildi. Son dönemde birçok Körfez ülkesinin, İsrail ile kültürel ve sportif faaliyetler aracılığıyla yakınlaşması dikkati çekiyor.

Katılımcılar gizli

İsrail ordu radyosuna konuşan Dışişleri Bakanı Israel Katz, “Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi ve ordudan temsilcilerin bulunduğu” heyetin ABD’ye ulaştığını söyledi. Katz, söz konusu heyetin, İsrail ve Körfez ülkeleri arasında saldırmazlık anlaşmasına varmak için görüşmeler yapacağını kaydetti. Dışişleri Bakanı Katz, görüşmelere kimlerin katılacağına dair ise bilgi vermedi.

Müzakereler yürütülüyordu

İsrail’in Kanal 12 televizyonunda ekim ayında yer alan bir haberde, Tel Aviv yönetiminin “saldırmazlık anlaşması” imzalamak için bazı Körfez ülkeleriyle müzakere yürüttüğü ileri sürülmüştü. Anlaşma girişiminin İsrail’den geldiği, Dışişleri Bakanı Katz’ın eylül ayında ABD’nin New York kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katıldığı sırada birçok Körfez ülkesinin Dışişleri Bakanı’yla bu konuyu görüştüğü öne sürülmüştü.Tel Aviv yönetiminin, Ürdün ve Mısır dışında herhangi bir Arap ülkesiyle resmi diplomatik ilişkisi bulunmuyor.

İşgalin maliyeti 47 milyar dolar

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), 2000-2017 döneminde İsrail işgalinin Filistin bütçesine zararının 47,7 milyar dolar olduğunu bildirdi. UNCTAD’ın, “İsrail işgalinin Filistin ekonomisine maliyeti: Kamu maliyesi yönleri” başlıklı raporu açıklandı. Rapora göre, Filistin ekonomisi, İsrail işgali nedeniyle son 17 yılda 47,7 milyar dolar zarara uğradı. Bu miktar Filistin’in 2017 bütçesinden üç kat daha büyük. Söz konusu zarar olmasaydı 2000- 2017 yılları arasında Filistin’de 2 milyon yeni istihdam sağlanacaktı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

iskender1a*

Bu Lanetliler anlaşması israile hersene haraç anlaşmasıdır.Avrupada ve abd,de benzeri 1945 den beri uygulanıyor. Bahanesi yahudileri kamplarda esir olarak çalıştırmışlar,onun tazminatıymış. yeni haber trump suud bize para gönderiyor dedi.israilin kıblesi ilâhı abd. ampalajlı dünya siyonis devletinin ilânı. Artık arzımevud deyil bütün kainat,devrat kaynaklı vaad'mışşşşşş. oyle yazılı.
 • Yanıtla

Firfir

Bütün dünyanın bu filistin yalanından bıktıgını hala anlamadınız mı. Gecimini zorluklar içinde geçiren Türk vatandaşın ,filistin konusu umurunda bile degil,hata filistinin netde oldugundan bile haberi yok.Mesele gayet basit, iktidar başarısızklarını ört baş etmek için durmadan bu konuyla meşgul ve tabii ki bu propaganda unsuru sayesinde. Bunlarla ugraşagınıza, gazete olarak görevinizi yapın ve Türkiyenin esas zorluklarını ortaya koyup çözüme yadımcı olun, gazete ve gazeteciligin vazifesi budur.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23