• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İtalyan analistten çok konuşulacak sözler: Türkiye bunu yaparsa süper güç olur

İtalyan Analist Daniele Santoro, "Türkiye Ege ve Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan'ı gerçekleştirirse tam bir süper güç olur" dedi.

Yeniakit Publisher
2021-09-26 10:47:00 - 2021-09-26 10:48:01

 yeniakit.com.tr 

İtalyan Analist Daniele Santoro, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan'ı gerçekleştirmesi durumunda tam bir süper güç olacağını söyledi.

"Türkiye her ne kadar büyük bir güç olsada halen limitleri var" diyen Santoro, Türkiye'nin egemenliğini Ege ve Kıbrıs'a yayması halinde bu durumun ABD'nin çıkarlarına ciddi zarar vereceğini ifade etti.

Türkiye'nin bölgede güçlenmesinin ABD'nin çıkarlarına ters düşeceğini belirten Santoro, "Bu nedenle ABD gerekirse Türkiye'ye karşı çıkmak zorunda kalır. Tabii bu doğrudan askeri bir yolla olmaz" diye konuştu.

"Kıbrıs olmadan Mavi Vatan yürütülemez"

Fransa gibi ülkelerin Türkiye'ye karşı Yunanistan'a destek vereceğini aktaran Santoro, Türkiye'nin Libya'daki askeri varlığına da değindi.

"Türkiye'nin Libya'yı tamamen kendine bağlaması ABD'nin çıkarına olmayacaktır ve Türkiye'nin büyük bir sıçrama yapmasına izin verecektir" diyerek sözlerini sürdüren İtalyan analist, Kıbrıs'ın Türkiye için stratejik bir öneme sahip olduğunu ve "Mavi Vatan" politikasının Kıbrıs olmadan yürütülemeyeceğini kaydetti.

"Hiçbir ülke bunu kabul etmez"

"Hiçbir ülke o konumda bulunan bir adanın düşmanın elinde olmasını kabul etmez" diyen Santoro, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin küçük bir parçası olan Kıbrıs, Anadolu ile son derece bağlantılıdır ve bu ada Türkler tarafından kendi ulusal topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Kıbrıs'ta bir tek Türk olmasa bile Kıbrıs'ın Türkiye için önemi kesinlikle değişmez çünkü Türkiye için Kıbrıs jeopolitik bir meseledir."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet

Akıt uyuma.Mavivatanfan vazgeçmek zorunda kaldık.Sondak gemilerde sahilde yatıyor.
 • Yanıtla

deniz

AZ KALDI ÖYLE SAVUNMA SANAYİ SİLAHLARIMIZI GÖRÜNCE KÜÇÇÜK DİLİNİZİ YUTACAKSINIZ DÜNYA TÜRK VATANDAŞI OLMAK İÇİN SIRAYA GİRECEK BİZDE KART DAĞITACAĞIZ GÖRECEKSİNİZ AVRUPALI LAR SIRAYA GİRECEK BEN İNANIYORUM TÜRKLER DÜNYAYA ADALET DAĞITACAK
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23