Iraklı siyasetçi: “Filistinliler İsrail meselesini kendi kendilerine çözsünler!.. Kudüs vicdanımda yok!”

Iraklı eski vekil Mithal al-Alusi, İsrail'in meşru bir ülke olduğunu savundu. Al-Alusi, Filistin'in İsrail ile yakınlaşması gerektiğini belirtti ve Kudüs'ün "vicdanında yeri olmadığını" söyledi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 13:48
Iraklı siyasetçi: “Filistinliler İsrail meselesini kendi kendilerine çözsünler!.. Kudüs vicdanımda yok!”

 yeniakit.com.tr Iraklı eski vekil Mithal al-Alusi, 21 Nisan’da Irak televizyonu Asya TV’de konuştu. Iraklı siyasetçi Filistinlileri umursamadığını söyleyip İsrail’in meşru bir devlet olduğunu ve yakınlaşmaları gerektiğini savundu.

“Vicdan ve zihnimde Kudüs’ün yeri yok”

Soruları soran gazeteci ile al-Alusi arası konuşma şu şekilde geçti:

Alusi: “Neden İsrail’e ziyaret etmeyeyim de büyük Arap ve İslamcı yalanına bir son vermeyeyim? Kudüs.. Saddam Kudüs Ordusu teşekkül ettirdi ve İran rejiminin de bir tane var.. Kim Kudüs seyyar satıcılığı yapıyor bilmem isterim. Seyyar satıcılık yeter artık.. Basra’dan, Kerbela’dan, Anbar’dan Iraklılarla alakalıyım...

Gazeteci: “Yani işgalci Siyonist İsrail varlığı tarafından yağmalanmış bir Arap başkenti olarak Kudüs sizin vicdanınız ve zihninizde değil?

Allusi: “Kesinlikle değil. Elbette asla değil. Benim umursadığım şey haysiyetiyle yaşayan Iraklı emeklilere ve domates ve salatalıktan iyi mahsul almalarında Iraklı çiftçilere nasıl yardım edebileceğimdir. Ben Irak’ın gıda emniyeti ile alakadarım.”

Gazeteci: “Ve tüm bunlar siz İsrail’e seyahat yaparsanız gelişecek mi?

Alusi: “İnşaallah! İnşaallah ben, yarım milyonluk Iraklı Yahudilerle Irak arası köprüyü inşa eden öncülerden birisi olacağım... Irak’ın büyüklüğü medeniyetinde yatıyor. Daima söylediğimiz şey bu değil mi? Tek Arap-İslam medeniyeti mi? Hayır, tüm diğer grupların da medeniyeti.

“İsrail yağmacı ise bu Filistinlileri alakadar eder..”

Gazeteci: “Medyada İsrail’in varlığı yağmalama değil ve ziyaret edebilirsiniz diyorsunuz..”

Alusi: “İsrail’in yağmacı olup olmaması benim işim değil. O Filistinlileri alakadar eder. Bırakalım bunu kendileri çözsünler. Ben asla Yaser Arafat gibi bazı yalancı Filistinli tüccarlar namına kendi halkını, geçimlerini ve gıda emniyetlerini satan Iraklılardan birisi olmayacağım, Allah ölülere rahmet etsin... Filistinli bakanlar refah ve zenginlik içinde yaşıyorlar. Çiftliklere, Paris’te kalelere sahipler..

Gazeteci: “İsrail ile ilişkileri normalleştirip Irak’ta bir İsrail büyükelçiliği açar mıydınız yani?

Alusi: “Irak devletinin menfaatleri ne dikte ediyorsa onu yapacağım. İsrail meşru bir ülkedir.”

Gazeteci: “Öyle mi?

Alusi: “Tabii ki öyle. Mahmud Abbas kiminle konuşuyor? Abbas kiminle görüştü?

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 13:48

YORUM YAZ

 • ÇerkesÇerkes7 gün önce
  Amerikalilar Irak a girirken , kadįnlarıniza tecavüz ederkande bunu onlara dedinmi ??? Dahada sizleri ìşkal altinda tutarken ??, ingilizlere de dedinmi8 devlet üst düzey bakaniniz ingiliz pasaportu taşirken , halķın türkiye sınırına dayandığında dedinmi almayin bu bizim sorunumuz diye ???
 • tuğrultuğrul7 gün önce
  Köpek siyonist iti, it oğlu it satılmış pezevenk, kimin düdüğünü çalarsın sen de?
 • Bükücü Bükücü 7 gün önce
  Anlaşılan siyonist katil kafir sanada yağlı bir kemik atmış Kudüs bize peygamberlerin emanetidir sen satsanda bu böyledir davar oğlu davar
 • TakipçiTakipçi7 gün önce
  Bu adamı tanıtayım :2003 ten buyana milletvrkili olarak Iraq perlementosunda çalışıyor ayni zamanda bir parti başkanı . Iraklılar genel olarak İsraile gitmezler bu bir kırmızı hattır, ama bu adam bir kaç yıl önce İsraile gizlice gitti , iş aşikar olunca İslami direnişçiler iki oğlunu ayni anda Bağdattaöldürdüler . Bu adam pisliken başka bir şey değil.
 • mustafamustafa7 gün önce
  YAHU ADAM KRİPTO YAHUDİ TABİKİ İSRAİLİ SAVUNACAK. BUNU NEDEN ŞAŞIRIYORSUNUZ ANLAMIYORUM. HA TÜRKİYEDEKİ CHP HA BU ŞEREFSİZ. BİR FARKLARI VARMI. KÜFÜR TEKMİLLETTİR.
 • hsnhsn7 gün önce
  Saddam aptalını devirip abd terör devletini ortadoğuya davet eden satılmış münafık kafa
 • mehmetmehmet7 gün önce
  tam yahudi zihniyetli. bir müslüman böyle olamaz. din kardeşimden bananesi diyebilir mi
 • anadolu kartalıanadolu kartalı7 gün önce
  vicdanı olmayanın imanıda yoktur arabın eşed melunu-tıpkıkuranın dediği gibi sağır dilsiz kalpsiz putlara benziyorsunuz. şerefsizler
 • mehmetmehmet7 gün önce
  siyonist ağzıyla konuşuyor de.yus yahudi 
 • misafirmisafir7 gün önce
  Böyleleri müslüman ülkelerde yönetici oluyor .....yorum yok vah vah vah eyvahhhhh.
 • AbdrhmanAbdrhman7 gün önce
  Bu herif kendi nefsini düşünüyor müslüman değil bu şerefsiz
 • Zenci MusaZenci Musa7 gün önce
  Sen zaten belanı, bulmuşsun..Senin akıl yürütmene göre..ABD ülkene ne güzel deMOKrasi getirdi.Bunun için 2 milyon kişi katledildi. Ne güzel.Hala sürünüp duruyorsunuz ne güzel. Zil takıp oyna..!Aptal, geri zekalı, hödük, herif.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019