• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İktidar vatandaş için adım atıyor! Zeytinyağı lobisi ise direniyor

Yeniakit Publisher
2024-05-24 23:59:00 - 2024-05-25 00:08:20
İktidar vatandaş için adım atıyor! Zeytinyağı lobisi ise direniyor

AK Parti iktidarı fırsatçılarla mücadele için ekonomik tedbirler almaya devam ederken, zeytinyağı lobisi fahiş fiyatta direniyor.

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinden sonra zeytinyağı lobisi yaptığı açıklamayla vatandaşa yüksek fiyattan satış yapmak için direneceklerini ilan etti.

Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde bir araya gelen 20 zeytinyağı firması, yayınladıkları ortak bildiriyle, dökme ve varilli zeytinyağı ihracatındaki yasağın kaldırılması gerektiğini söyledi.

20 kurumun imza koyduğu ortak bildiride; “2023/24 sezonunda; Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin belirlediği 185 bin ton rekolte ve bir önceki rekor üretimin olduğu yıldan 170 bin ton devir stoku ve Suriye’den gelen 30 bin tonla beraber 385 bin ton zeytinyağı arzı oluşmuştur. Tahmini 60 bin ton zeytinyağı ihracatı ve 125 bin ton tüketim ile önümüzdeki sezona 200 bin ton zeytinyağı stoku devredecektir." denildi.

"Bu miktar iç piyasanın ihtiyacını rahatlıkla karşılayacağı gibi, ihracat yapılmasına da imkân sağlayacaktır." ifadesi kullanılan açıklamada, "Dünya fiyatları 10 Avro seviyesindeyken ve bu yüksek fiyatlarla ihracat yapabilecekken fırsat kaçırılmaya devam etmektedir. Zeytinyağı ihracat kısıtlaması zeytinyağlarının uygunsuz koşullarda stoklanmasını ve kalite kaybını beraberinde getirdi. Bu süreçteki kaybımız 400 milyon avro civarında oldu" görüşüne yer verildi.  

Açıklamanın devamında; “Tedbir kararı alındığında 180 TL olan zeytinyağı fiyatı düşmek bir tarafa 350 TL seviyelerine çıkmıştır. İhracatımız 2022/23 sezonunda 150 bin ton iken, 2023/24 sezonunda yüzde 70 civarında kan kaybetmiştir. Tedbir kararı nedeniyle zarar gören sadece ihracatçı olmadı. Üretici ürünlerini ihracatçılara satamadığı için üreticilerimizde gelir kaybına uğradı. Her şeyden önce Türkiye ve Türk zeytinyağı ihracatçıları, ihraç pazarlarında itibar kaybetti.” iddiası öne sürüldü.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Açıklama, “Dökme ve varilli zeytinyağıihracatındaki tedbir kararı yarına bırakılmadan bugün kaldırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki tarım ürünlerinde ihracat çiftçinin sigortasıdır. Zeytinyağı başta olmak üzere birçok tarım ürününde fiyat istikrarı ihracat sayesinde sağlanmaktadır. Üreticinin sigortası elinden alınmamalıdır” ifadeleriyle son buldu.

Bildiriye imza atan firmalar şöyle:

“Akhisar Ticaret Borsası, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Borsası, Aydın Ticaret Odası, Ayvalık Ticaret Odası, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği, Burhaniye Ticaret Odası, Edremit Ticaret Borsası, Edremit Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Odası, Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu, Manisa Ticaret Borsası, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Söke Ticaret Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Tire Ticaret Odası ve Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Deniz

Açıkca biz 170bin tonu geçen yıl stokladık demişker

Davetçi

muz cumhuriyeti olursan dewletin demir yumruğunu nasıl it fobisine vuramadıysan yağ lobisi ve gıda lobisine vuramazsınız.zayıfsınız veya hainsiniz
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23