İbret! Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret

Yahya Kemal’e hayranlık besleyen bir Alman profesör, Türkiye’ye geldiğinde Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret etmek ister. Kendi ülkesindeki müzeleri ziyaret eden kişi sayısıyla Türkiye'deki sayıyı karşılaştırır ve hayretle başını sallar...

15 Haziran 2019 Cumartesi 13:27
İbret! Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret

Itrî” şiirinden dolayı Yahya Kemal’e hayranlık besleyen bir Alman profesör, Türkiye’ye geldiğinde Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret etmek ister. Mehmet Niyazi Bey’le birlikte Çarşıkapı’da bulunan Fetih Cemiyeti binasındaki müzeye giderler. Karamustafapaşa Medresesi’nin girişindeki kitapevinde Sait Başer, misafirleriyle ilgilenir. Alman profesör, ülkelerinde şairlere verilen değerleri anlatırken şöyle der:

-Bizde şairler çok önemlidir. Meselâ, Goethe Müzesi’ni günde üç bin kişi ziyaret eder. Buranın günlük ziyaretçi sayısı ne kadar acaba?

Tercümanlık yapan Mehmet Niyazi’ye Said Bey,               

-Bu sene ilk siz geldiniz, karşılığını verir.

Mehmet Niyazi bu kahredici bilgiyi aynen tercüme edemez:

-Ortalama olarak günde iki yüz kişi.

Alman ilim adamı, üç bin rakamı ile iki yüz rakamını karşılaştırır ve hayretle başını sallar.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Haziran 2019 Cumartesi 13:27

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Temmuz 2019