Hanri'yi 'Türk yaptık' derken Arife'leri kaybettik

Kemalistler 'Hanri Benazus'u Türk yaptık' diye övünerek "Türklük isimle olmaz" algısı oluşturuken, gerçekler "Arife"lerimizin Alman vatandaşlığı hayaliyle ortaya çıktı.

24 Nisan 2019 Çarşamba 02:16
Hanri'yi 'Türk yaptık' derken Arife'leri kaybettik

 yeniakit.com.tr 

Malum Kemalist kesimin "M. Kemal'in rakı masasından leblebi yürüten çocuk" olarak tanıttığı "Hanri"nin ismi üzerinden "Türklük isimle olmaz" algısı oluşturulurken, gerçekler "Arife"lerimizin Alman vatandaşlığı hayaliyle ortaya çıktı.

Darüşşafaka öğrencisi Arife'nin Alman vatandaşlığı hayali, genç nesillerin nasıl Batı hayranlığına itildiğini gözler önüne serdi.

Okulun ise yetim ve öksüz çocukları nasıl bir zihniyetle hayata hazırladığı ise tartışma konusu oldu.

Sosyal medyada olay oldu! Hayali "Alman vatandaşı olmak"

NTV'de 23 Nisan Çocuk Bayramı canlı yayınına katılan Arife isimli bir kız öğrencinin, “Akademik olarak hayalin nedir?” sorusuna verdiği cevap, izleyenleri şaşkına çevirirken konu sosyal medyada tartışma konusu oldu.

NTV spikeri Simge Fıstıkoğlu, 23 Nisan özel yayınında Darüşşafaka öğrencisine “Akademik olarak hayalin nedir?” sorusunu yöneltti. Kız öğrenci de, “Almanya Köln Üniversitesi’nde tıp okumak istiyorum, ondan sonra da belki Alman vatandaşı olurum.” cevabını verdi.

Spiker Simge Fıstıkoğlu da, gülüşmeler eşliğinde “Hayır” diye tepki verdikten sonra “23 Nisan’da hayallerimize hiç sınır koymuyoruz tabii ki. Nerede okumak istediğine kadar karar vermiş öğrencimiz, sadece tıp okumak istemiyor, Köln Üniversitesi diyecek kadar da kararını vermiş bir öğrenci.” diyerek, vatandaşlık hayali ile ilgili konuşmaktan kaçındı.

Hanri Benazus: Rakı masasında Türk oldum

Kemalistler, Türk vatandaşlarının hemen hiç kullanmadığı bir isme sahip olduğu halde, Atatürk'ün kendisine "Sen kimsin" diye sormamış olmasına övgüler düzerken, Hanri Benazus ise, ismindeki garipliği ve Atatürk'ün tavrını şöyle anlatıyor:

“AVM’lerde büyük sergiler açıyorum. Çok karşılaşıyorum burada. Kitaplarımın önünde Hanri Benazus diye adım yazar. Akıllının biri diyelim başka bir şey demek istemiyorum. Gelir bakar benim adıma, bir de suratıma bakar. Sonra döner ‘sen kimsin’ diye sorar. Başlar bu sefer ‘sen nesin?’ Ben Türküm. Bu sefer parmak sallar ‘doğru söyle’ der. Başlarlar saymaya; Rum musun, Ermeni misin, Yahudi misin, Arap mısın, İngiliz misin, Fransız mısın sayar böyle… ‘Efendim ben Türküm’ derim. ‘Olmaz böyle’ der ve ‘Türk olsaydın, adın; Ahmet olurdu, Mehmet olurdu Süleyman olurdu’ diye söyler. İşte bu çok önemli onlara da aynını diyorum ve anlatıyorum; Ben Atatürk’le karşı karşıya oturdum masada. İçki de bitti, leblebi de bitti, Ahmet, Mehmet de bitti. Adımı sordu ‘Hanri’ dedim. Soyadımı sordu, ‘Benazus’ dedim. Bana sen kimsin demedi, sen nesin demedi, neden adın Ahmet değil, Mehmet değil demedi. Bu büyüklüğü görüyor musunuz? Türklüğün ne olduğunu anlatan, o sormadığı suallerin değerini anlıyor musunuz? İsteseydim belki 50 kamyon leblebi dağıtır borç öderdim ama Türklüğün borcu ödenmez be kızım.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 02:16

YORUM YAZ

 • AliAli29 gün önce
  Ortanın bıraz uzerındekı sosyal sevıyedekı CHP tandanslı ınsanların hepsı bu sekılde dusunuyor. Cocukları ıcın hayallerı unıversıte ıcın yurtdısına gondermek sonra cocuklarının oraya yerlesmesı. Arıfe ızole bır hadıse degıl. AKPARTI nefretınden dolayı boyle dusunduklerı kanaatındeyım.
 • Tarık GünerselTarık Günersel29 gün önce
  Okullarda kızlı erkekli halk danslarımızı fiilen yasaklayan AK Parti'nin eğitim politikası ile tek-ağızcılığı öyle ki özellikle demokrasi bilincine sahip gençlerin bir kısmı can ve gelecek derdinde Batı ülkelerini amaçlıyor.
 • koraykoray1 ay önce
  ülke yaşanmaz hale geldi.. bulgar parası bosma parası bizim paramızın 4 katı olmuşsa bir zahmet idarecilerimiz empati yapsınlar..
 • Ali Haydar DivrikhanAli Haydar Divrikhan1 ay önce
  Almanya veya Amerika pasaport versin bu memlekette ne Arife kalır ne Şerife. En evvel de aşağıdaki bazı yorumcular gider.
 • Kadir KarmahancıKadir Karmahancı1 ay önce
  "hak" adıyla yazan "kripto puşt" YALAN söylüyorsun. Bu memleketteki yolsuzluklar senin gibilerin yüzünden oluyor. Son yolsuzluğunuz iftira ettiklerinizin İstan bul ve Ankarada oylarını çalmak değil mi? YALANINLA BATACAKSIN.
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Gidene güle güle. Bu ülkeye bir avuç vatan savdalısı insan da yeter. 1839 dan beri masonlarin ve siyonistlerin ülkemiz insanını hor görme aşağılama politikasının bir ürünüdür bu. Kolay kolay değişmez. Bu kompleks bu ülke insanının bir kısmının beynine kazındı. Sebep de bu ülkenin müslüman bir ülke fertlerinin de müslüman olmasıdır.
 • hakhak1 ay önce
  sen ülke yönetiminde liyakati kaldırıp yandaşı yalalakayı kifayetsizi80-90-100 alanları sözlüde eleyip yerine imam hatipli tosunukları hısım akrabayı alırsan ülkenin içine edersen kurumları darmaduman edip yerine uyduruk bir başkanlık sistemi getirirsen milletin vergilerini yandaşlar arasında bölüştürürsen millet tabiiki kaçacak yer arar. niye bütün islam ülkelerinden kaçanlar batı ülkelerinesığınmayı düşünüyor . siz kendiniz çalıp (lafta tam yerine oturdu :)oynamay devam edin.
 • Ke-mal Ke-mal 1 ay önce
  Antalyada türk bayrakları sallarlar,türkiyeyi seviyoruz derler,ama nedense almanyaya gelincede türkler defolun derler yada sen uyurken evini yakarlar!Gel gel de bunların nasıl bir insan olduklarını bir gör.Daha türkiyedeyken seni ALMANLAŞTIRMIŞLAR !
 • Ke-mal Ke-mal 1 ay önce
  Yahu siz bu alman gavurlarını tepenize ettirmekten ne anliyorsunuz!Gel gel ,bende burda yaşıyorum,gel de bunlardan temizlik insanlık ögren !Tahret bilmezler,evde ayakkabıyla gezerler,evde köpek beslerler,arada bi eve eder köpek,Ama nedense her konuştuklarında PIS TÜRKLER derler,sizlerde bunları insan sanırsınız !
 • TarafsızTarafsız1 ay önce
  Sizin anlattığınız olay 80 - 90 yıllık bir olay. Bu güne kadar Arife ler Alman olmak istemedi de neden bu gün istiyor? Sebebi bize giren beş milyon Suriyeli olabilir mi?
 • YAŞARYAŞAR1 ay önce
  Yorumlara bakıyorum da hiç kimse değinmemiş. Dün 23 nisan şenliklerinde gördüğüm her keste bir Atatürk sevgisi ve hayranlığı var. Marşlar ve şarkılar. Ama hiç biri Osmanlıyı ve Türk devletlerini belirten gösteren bir ibare ve örneği yok.Atatürk ile söyleyebileceğim. Kurtuluş savaşında başlayarak, orduya kumandanlık yapmış, sonrasında da ilke ve inklapları ile devleti çağdaş mürebbeh bir ülke haline getirmeye çalışmış. Yalnız olay şu ki. Burada örnek model olarak Avrupa ülkeleri alınmış. Yani 70 milyon nüfusun en az 50milyonu hayranı olduğu ve önder olarak gösterdiği biri bütün ilke ve inkalapları ve planları Avrupa ülkelerini model alarak almıştır. Hatta öyle ki, Medeni kanununu 1926 İsviçre'den, Borçlar kanununu 1926 İsviçre’den, Ceza Kanunu 1926 İtalya’dan, Ticaret Kanununu 1926 Almanya’dan, Ceza Mahkemeleri Kanunu 1929 Almanya’dan, Deniz Ticaret Kanunu 1929 Almanya’dan, İdare Kanununu 1929 Fransa’dan ve İcra ve İflas Kanununu 1932 İsviçre’den gelmiştir. Yani yanlış anlaşılmasın ama maalesef öyle, Tapılacak kadar çok sevilen Atatürk için gençliğin hedefinin Avrupa kültür ve bilim seviyesine hedef gösterdiği ve okullarımızda bu yönde eğitim verildiği bir zamanda, öğrencilerin de Avrupa’nın kendi gözlerinde bir cennet gibi görmeleri ve Avrupa vatandaşı hayali kurması gayet normaldir.
 • matrixmatrix1 ay önce
  15 yaşında çanakkale savaşında vatanını korumak için ölmeye giden bir nesilden, 15 yaşında kendi geleceği için alman vatandaşı olmak isteyen bir nesle... Kendi gençliği heba olmuş biri olarak söylüyorum.
 • yolsuzluk buduryolsuzluk budur1 ay önce
  bu ülkede liyakatin, aklın değil de nepotizmin iş yaptığını iliklerine kadar kavramıştır. gençlik giderse ülke kalmaz. hep kan kaybediyoruz, o çocuk almanya ya gidecek.
 • MataasMataas1 ay önce
  10-15 yaşlarındaki bir çocuğun kendi vatanından umudu kesmesine sebep olup daha bu yaşta ülkesinden kaçmanın hayalini aşılayanlar Allah gani gani belanızı versin. Allah gani gani belanızı versin. Allah gani gani belanızı versin.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Hanriler Araplardan suriyelilerden Afganlılardan daha iyi değilmi birde halka referandumla soralım
 • AKSOYAKSOY1 ay önce
  Helal olsun kıza hasret kaldıgımız DÜRÜST çe söylemiş . Anlaşılan torpili yok
 • vatandaş hilmivatandaş hilmi1 ay önce
  Çuvaldızı kendinize de batırın, sadece Atatürkçüler diyerek geçiştirmeyin! Atatürkçüler dindarlara Akpartililere Mhpleri suçlar, bu tarafta onları....yahu koskoca adamlar dinden uzaklaşıyor! çocuklar Alman vatandaşlığı hayali kuruyor...daha da gerçeklere yakın olun. Millet bu çekişmeden bıktı! ''Devlet vatandaş için var'' anlayışı bu ülkede yaşanmıyor..Tüm taraflar için ''vatandaş devlet için var'' ...siz gazetecilerde çok küfür ve beddua yiyorsunuz bunu da size biz hatırlatalım..her kez kendine çeki düzen versin, bu ülkede maalasef Atatürkçülük ve Dincilik ülkeye insanlara yargıya eğitime ekonomiye ve inanca zarar veriyor.
 • hsnhsn1 ay önce
  bu adama kızacak bir durum yok ana muhalefetin lideri askerimizi şehit eden ülkenin bir kısmını yahudi emriyle kürdistan yapmak isteyen ve dillendiren hdpkk ile işbirliği yapmadı mi ve onları meclise sokmadı miama ne yazık ki bu milletin yüzde ellisi de bunları bilerek ya da bilmezden gelerek millet ittifakını desteklemeldi mi durum vahim vechakikaten beka meselesi bir durum
 • Emin KoçEmin Koç1 ay önce
  Siz bu kafayla daha çok Arif kaybedersiniz.
 • Eray ZNEray ZN1 ay önce
  Ben Almanyada yasiyorum; ülkemizde TV programlari, Show lar, diziler Filmler. Halkiniz Amerikan ve Avrupa standartlarinin en üst düzeyinde yasam standartlarini her gün televizyon kanallarinda yasiyor. Algisi ve aklinda bu hayatvar. Kendi gercek hayatina bakincada sabah kalkmak bilmez, gündüz calismak bilmez, dolar Euro kaclira oldu, is yerinde calismak bilmez, siraya girmeden torpille en öne gecmek ister. Insanlari dinlemez kendini bildigini dikta eder. Halk olarak ahlakiniz bozuk, dini inancimiz cok zayif Her degeri parayla ölcüyoruz. Mpthis bir tüketiciyiz. Neden Almanya da Avrupada yasmak istiyoruz? Cünkü Orada daha cok tüketebinecegimizi düsünüyoruz. Buralarda tüketim daha cok degil malesef tam tersi daha az. Daha kücük evler daha planli bir yasam TV karsina ancak hafta sonu kurulabiliyorsun. Oyle diziler falan hak getire. Toplum olarak bizler bos burakkilacak bir millet degiliz. Bu yüzden devletin herseye el atmasi lazim. Toplumun aliskanliklarina günlük yasantisina TV programlarinin dizilerin ucerik ve kalitesine ve ssaatlerine kadar. Lakin onlrda iy kaybetme korkusundan kokla koklaya adim atiyorlar yvas kaliyorlar bu yüzden buralarda ciddi köklü adimlar atmalari lazim.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Çocukların bir başka milletin uyruğuna geçme hayali elbette hoş değil.En başta eğitimde bu çocuklara,gençlere yetemedik.Öğretmenlerimiz yeterli donanıma sahip değil.İsraf had safhada.Ülke insanımızın sosyo ekonomik durumu perişan.Doğu ve güney doğuda 50 kişilik bir işe 5 bin kişi baş vuruyor ve stadyumlarda talihli işçilerin adları kura ile belli oluyorsa,bunu Hanri Benazus örneği ile izah edemezsiniz.Siyasi iktidarın hiç mi kabahati yok?
 • kayserilikayserili1 ay önce
  bu kızı kimsesiz diye tanıtmışlardı yorum yapan cahiller de anası babası sokmuştur kafasına diyor. ne meraklısınız hemen birilerini suçlamaya. çocuk o çocuk.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Bu çocuk laik eğitim sisteminin proğramından başkabir proğram görmedi. Türkiyede çok çalışan ve yetenekli kişilere iş var aynen Almanyada olduğu gibi. Orada da yeteneksiz, beceriksizkişilere iş yok. AcabaAlmanyada işsizlik oranı yüzdesıfırmı?
 • GülGül1 ay önce
  Şimdi de ülkemizin en güzide eğitim kurumlarımızın olan darüşşafakayı kafayı takmış akit. Düşün yakasından milletin yeter ya yeter. Siz önce tarikatlarınızın zihniyetini düzeltin. Darüşşafakayı ne suçu var burada.
 • Hasan Yeten Hasan Yeten 1 ay önce
  Darussafaka yetim ve oksuzlerin okudugu bir okul. orda hocalar ve dedeler yok maalesef. keske olsaydida pkk ya veya iside katilmak isterdim diyen bir cocuk gorseydik.
 • ffffff1 ay önce
  Kizim ilkokul 4 ten beri takdir tesekkur aliyor basketbol da vizeli lisansli ortaokulda kiz futbolda cekmekoy ucuncusu oldular 10 yasinda iken misafir ogrenci olarak almanya da 8 yasindan beri yazdigi hikayelerle ulkeyi temsil ettiGecen gun konusuyorduk anne sporda kim cok bagis yaparsa maclarda o oynatiliyor dedi Kucukken mucadele ile cocugun hikaye yazmasi nedeniyle uni den kadikoy meb ustunden destek istedim binbir zorlukla uniden bir profa yonlendirildim o da o tarohte 500 tl bagis istedi cocugimaSu anda aynen arife gibi ulkesine kuskun benim milliyetci degerlerim nedeni ile almanya cocugumu istedigi halde gondermedim daha ilkokul donemindeAma ulkesi de cocuga sahip cikmadi ve kizim 18 yasinda taaa ilkokuldan beri yurtdisina yerlesmek hevesi o da tip istiyor Bu sekilde gelecegine onem vermeyen ulke olduktan sonra daha cok arifeler bu ulkeden kacmak isterTaaaa ilkokul ogretmeninden ilkokul mudururinden arifelerin hesabi sorulmaldir ilkokul ogretmeno cocugun yeteginin tespitinden muduru de ilgili yuksek kademelerine bildirmekten sorumludurArifeler gibi niceleri bu ulkeden liyakatsiz ve denetimsiz ogretmenler ve mudurler yuzunden ulkesinden sogudu bir sekilde imkan bulan kaci kurtuldu bulamaysn cok yeteneklerde oldu gittiArife haklidir isteginde sapkaya onumuze indirmezsek o arifeler cantalarini alip gidecek
 • MehmetMehmet1 ay önce
  İnanın haberi iki kere okudum, Arife nin hayalinin Atatürke ne ilgisi var onu anlayamadım. Arife nin alman vatandaşlığı hayali kurması eğer bir ayıpsa bu ayıp şimdiki hükümetin ayıbıdır. Ayağınız taşa takılıp düşseniz Atatürk'ten bileceksiniz.
 • hmdhmd1 ay önce
  acı acı tebessüm ettirecek birşey olmak la beraber, genede bu çocuğu taktir etmemek elde değil. neden ? Okumak öğrenmek iyidir zarar gelmez. Benim 24 yaşında bir oğlum var maddi manevî her imkana sahib zekasıda yüksek fakat tembel muğlak akim kısır arkadaş ortam ında 4 yıldır pünekleyip duruyor.
 • mustafamustafa1 ay önce
  Şu OSMANLI ATA YADİGARI Darüşşafaka meselesine ciddi olarak el atılmalı artık, ciddi şekilde yönetimleri, müfredatları, İSİM HAKLARI(çünkü lüks huzurevi ve spor kurumu haline geldiği söyleniyor!!!).... devlet, Vakıflar, Millet, STK lar göreve!... bu haberle de amacından uzaklaştığı düşüncem pekişti ve çok üzülüyorum. Başarılı YETİM VE ÖKSÜZ çocuklarımızın milli ve yerli DEĞERLERİMİZE BAĞLI YETİŞTİRİLDİĞİ KURUMLAR OLARAK ASLINA RÜCU ETMESİ SAĞLANMALI MUTLAKA....
 • SamiSami1 ay önce
  Bu çocuk ak parti iktidarından başka bir iktidar görmedi, bu ülkede kendisine bir gelecek ve kariyer umudu yok, yazık, yetenekli genç beyinler ülkeden kaçıyor, bize kalanlar organik çorba isad edenler
 • dahilekdahilek1 ay önce
  eğitimde gelinen son durum. yazık eğtim sistemine. milli eğitim denilen ucube daribe bu işte. müfredat değiştirdik diye bizi kandıranların mızrakları çuvala sığmadı. tüm hırıstiyan alemi eğitimin islam ve türk düşmanlığı üzerine kurgulayıp uygularken, bizde tam tersi.islam ve türk düşmanlığı hıristiyan putperestlik sevgisi üzerine kurgulanıyor. onun için batıda seçim vaad ve sloganları islam ve türk karşıtlığı üzerine oturtulur. bizde de batıcılık üzerine. allah bizi yönetenlerin "kalplerine iman başlarına akıl versin."din düşmanları iktidara gelir üç günde tüm sistemi değiştirir biz 17 yılda hiçbir şey yapamadık itirafında bulunuruz. "geleceğe hükmetmek isteyen insan yetiştirsin" kuralını görmezden gelir. böylece günübirlik yaşar gelecekle ilgili hiç bir palanı yok.onun için geleceğimiz hiçte parlak görünmüyor.
 • KaanKaan1 ay önce
  Liyakatin olmadigi, adamciligin, particiligin hakim oldugu bir ulkede yasiyoruz. Milletin ekmek ve sudan daha fazla seye ihtiyaci var,hHarcanmamak , kendinden cahile mudurum dememek , hakettigini kazanmak gibi.......
 • antipaganantipagan1 ay önce
  Adam Süfyan'la karşılıklı iki duble rakıya leblebiyi çerez yapınca Türk oluyor, yedi ceddi Türk olan ben Süfyan deccal'a Süfyan dediğim için Türk olamıyorum.
 • Abdullah Abdullah 1 ay önce
  Şundan 5 yıl önceki Türkiye ile şu an ki Türkiye arasında ciddi fark var. İdarecilerimizin özellikle dış politika da attığı adımlar ve iç piyasada gecikrn tarım hamleleri ülkemizi kötüye götürmeye devam ediyor. Bunu kabullenmek istemesekte bu böyle. Sıkıntılar büyük ama hükümet laf ile geçiştiriyor ne yazık ki. Tabii ki bunalan gençlik çıkış olarak yıllardır gördüğü gibi avrupayı görüyor.
 • KerimKerim1 ay önce
  Her yere kalitesiz üniversiteler açılırsa, iş bulma konusunda talep, arzı geçerse, iş bulunsa da maaşlar, yaşamak için yeterli gelmezse, insan hakları yerlerde olursa, beyin göçü başlar. Örneğin Almanya’da asgari ücret 1300 Euro(çoğu insan daha fazla kazanıyor bu paradan, Türkiye’deki gibi değil). Bir litre benzin 1 Euro. Berlin’de 60m2 ev 400 Euro kirası iyi bir muhitte. Ayrıca gerçek bir sosyal devlet olduğu için Almanya, birçok temel şeyler tamamen ücretsiz ve kaliteli. Türkiye’de iyi hizmet parayla. Yoksa paran, dandik hizmet var.
 • NinjaNinja1 ay önce
  Küçücük sıpa ne bilsin. Anası babası sokmuştur kafasına. Bana sorsalar o yaştaamerikaya gidip kanalizasyonu bulup ninja kaplumbağ olacam derdim.
 • KamilKamil1 ay önce
  Türklüğe kabul eden türk mü acaba?
 • Abdulketcap Abdulketcap 1 ay önce
  gerçekleri zamanla öğrenip öğrenemeyeceğini bilemem ama 10-15 yaşlarındaki bir çocuğun kendi vatanından umudu kesmesine sebep olup daha bu yaşta ülkesinden kaçmanın hayalini aşılayanlar allah gani gani belanızı versin. allah gani gani belanızı versin. allah gani gani belanızı versin.
 • mustafamustafa1 ay önce
  ADIMI BASARIM YA ERMENİ YADA ALEVİDİR. YANİ GAYRİMÜSLİM ÇOCUĞUDUR. KANI BOZUK OLDUĞUNDAN BURDA DURAMAZ BURALAR ONA DAR GELİR.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019