• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Halep nerede? Suriye’nin Halep şehri Türkiye’nin neresinde?

Halep nerede? Halep’te kaç sivil yaşamakta? Halep Türkiye’nin neresinde bulunuyor? sorularının yanıtı Halep’te sivillere yönelik katliam sonrası merak konusu oluyor. İran’dan gönderilen Şii milisler ve Rusya tarafından desteklenen Esed rejiminin sivil katliamına tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Türkiye’nin de devreye girmesiyle ateşkes sağlandı ve bölgeden sivillerin tahliyesi yapılmaya çalışıyor. Peki Halep’in önemi nedir? Halep nerededir? İşte tüm bu soruların yanıtı haberimizde.

2016-12-16 01:51:00 -
Halep nerede? Suriye’nin Halep şehri Türkiye’nin neresinde?

Halep nerede? Suriye’nin Halep şehri Türkiye’nin neresinde ? sorularının yanıtını haberimizde sizlerle paylaştık. Suriye’nin kadim şehri Halep’te acı, kan, hüzün ve göz yaşı dinmiyor. 200 bine yakın insanın 4 kilometrelik bir alanda sıkışmasıyla ve Rusya destekli Esed rejimi ile beraber İran’dan gönderilen Şii milisler, Halep’te katliam yaparken dünya buna sessiz kaldı. Türkiye’nin tüm illerinde Halep’teki katliama yönelik tepkiler çığ gibi büyüdü. Türkiye’nin başlattığı diploması müzakereleriyle Halep’te ateşkes sağlandı ve bölgeden sivillerin tahliyesi kararı alındı. Türkiye’den gönderilen otobüslerle tahliye edilecek siviller İran’dan gönderilen Şii milisler tarafından engellendi. Türkiye’nin Rusya ve İran ile görüşmesi sonrasında bugün tahliyeler tekrardan başlatıldı. Tahliye konvoyu yola çıktığında Şii milisler tarafından konvoya saldırı düzenlenmesi sonucu 4 kişi yaralandı ve konvoy Halep’e geri döndü. Peki Halep Suriye’nin ve Türkiye’nin neresinden bulunmaktadır? Halep’in önemi nedir? İşte tüm ayrıntıları bu yazımızda sizlerle için derledik.

Halep’te ateşkes

Halep’te rejim güçleri ve muhalifler arasında ilan edilen ateşkes sabah 8 itibariyle başladı. Halep’ten yola çıkan ilk konvoy İran destekli misillerin saldırısı nedeniyle kente geri döndü. Krizin çözümü için yoğun çaba harcanıyor. Ateşkes kapsamında bölgeden ayrılacak olan sivillerin tahliyesi başladı. Otobüsler yaralı ve sivilleri almak için Amiriyye bölgesinden muhaliflerin toplandığı bölgelere giriş yaptı. Ateşkesi rejim güçleri de doğrularken muhalifler, aileleri ve isteyen siviller tahliye edilecek. Suriye’de İran komutasındaki Şii milislerle Beşşar Esed ordusunun kuşatmasındaki doğu Halep’te, ateşkesin yeniden sağlanması konusunda uzlaşmaya varıldı.Halep’in önemi nedir?

Suriye’de bir şehirdir. Halep merkezinin 2007 nüfusu 1.7 milyon civarında olup, Halep’e bağlı olan yerleşim yerleri ile toplam nüfusu 4.393.000 ‘dir. Halep Arapça’da ve diğer bazı Sami dillerinde süt veren demektir. Halep ilinin de merkezidir.

Halep, Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli kentleri arasında yer almış, Türkçe deyimlere ve Türk edebiyatına yerleşmiştir. “Halep oradaysa arşın burada” deyimi, Aşık Ömer’in “İşte geldim gidiyorum şen olasın Halep şehri” beyiti, Aşık Emrah’ın sevdiğini Halep’te araması, Kerem’in Aslı’nın ateşine Halep’te yanıp kül olması bu meyanda sayılabilir.

Tarihi MÖ 3000’li yıllara uzanan Halep Kalesi’nde çeşitli Mezopotamya devletleri, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Arap hakimiyeti, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mirdasiler, Ukayliler çok kısa bir süreliğine Büyük Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu devirleri yaşanmıştır. I. Dünya Savaşı sonucunda Osmanlı İmparatorluğu’nun ortadan kalkmasından sonra bir müddet Fransızlarda kaldıktan sonra, Suriye Devleti kurulmuştur. Suriye’nin sürekli ticaret ve üretim merkezlerinden biri olmuştur.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Bursa ve İstanbul’dan sonraki en önemli dokumacılık merkezi Halep olmuştur. İpekli dokumaları ve meşhur sabunları Halep’in en önemli ihraç malı olmuştur. İstanbul’dan sonra ikinci en büyük ticaret merkezi ve altın çarşıları Halep’de olmuştur. 1500’lü yıllardan itibaren Venedikliler, İngilizler, Fransızlar ve Hollandalılar Halep’te konsolosluklar ve acentalar kurmuştur. Osmanlı’da ilk mason locası da Halep’te kurulmuştur. Osmanlı arşivlerinde yer alan hicri 1304 tarihli bir vesikada, Halep’te İngiliz konsolosu Handerson’un riyasetinde Farmason Locası namıyla bir gizli teşkilat kurulduğu bildirilmektedir. Arap harfleriyle ilk matbaa İstanbul’dan önce Halep’e uğramıştır.

Osmanlı şehirciliğinin klasik bir örneği olan Halep’in özelliklerinden biri de Kayşani ismindeki taş cinsinin yapılarda kullanılmasıdır. Halep Kalesi, hanlar, hamamlar, çarşılar, camiler (Halep Ulu Camii dahil), medreseler bu taşlardan yapılmıştır. Halepliler günümüzde bile evlerini taş kaplama yapmaya devam etmektedir. Selçuklu, Eyyubi, Memlük ve Osmanlı izlerini taşıyan Halep; Bursa, Konya, İstanbul’un bir alaşımı gibidir.
Halep’te birçok etnik kökenden topluluk yaşamaktadır. Halep’in nüfus yapısı esas itibari ile Arap ve Türkmen’lerden oluşmaktadır çok az sayıda Ermeni, Süryani, Yahudi, Kürt, Çerkez de şehirde yaşamaktadır. Şehir merkezinin nüfusu 2011 tahminine göre 1.7 milyon, çevresi ile birlikte 4 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor. şehrin tahmini nüfus oranı ise şöyledir; 50% Arap, 40% Türkmen, 10%’unu da Ermeni, Asuri, Yahudi, Kürt ve Çerkesler teşkil etmektedir. Ulaşım karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Şehirdeki yurtiçi-yurtdışı uçuşlara açık olan Halep Havalimanı, Suriye’nin ikinci en büyük havalimanıdır.

Halep, “2006 İslam Kültür Başkenti” unvanını kazandı, ve aynı zamanda 2011 yılında Suriye İç Savaşı ve Halep Muharebesi’nin başlangıcına kadar olan tarihi yerleri başarılı restorasyonlar dalgasına tanıklık etmiştir.

Halep’teki savaş

5 Mart 2011’de Suriye’de başlayan protestolar, birkaç ay sonra, 12 Ağustos 2011 tarihinde, Halep’te hükümet karşıtı protestolar olarak kentin Sakhour ilçesinde de dahil olmak üzere, Halep’in çeşitli ilçelerinde gerçekleştirildi. Binlerce protestocuların arasından en az iki protestocu Sakhour’daki bir gösteri sırasında, güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürüldü.İki ay sonra hükümet yanlısı bir gösteri, Saadallah Al-Jabiri Meydanı’nda gerçekleştirildi. New York Times’a göre, 11 Ekim 2011’de Başkan Beşar Esad’ı destekleyenler, 1.5 milyon kişinin katıldığını iddia ederken, büyük kalabalıklar tarafından düzenlenen bu gösteri, şimdiye kadar Suriye’de düzenlenen büyük mitinglerden biri olmuştur. 2012 yılı başlarında güvenlik güçlerine yönelik bombalama olayları başladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’na göre, Halep’teki 1.000 fabrika talan edilmiş, ve buradaki çalıntı mallar, Türk hükümetinin tam bilgi ve kolaylaştırması ile Türkiye’ye transfer olmuştur. Şubat 2014 yılında, İslam Cephesi muhalefet grupları, adalet sarayı da dahil olmak üzere eski şehrin önemli tarihi binaların yok edildiği sorumluluğunu üstlenmiştir.

Temmuz 2012’de, çatışmalar ciddi şekilde Halep’e ulaşmıştır. O zamandan beri sivil savaşın genellikle yerleşim alanlarında Halep, “en yıkıcı bombalama ve ateşli mücadelelerde yerini almıştır”. Uluslararası insani kuruluşlar tarafından tahmin edilen rakama göre 13,500 kişi öldürüldü. Kentin Yerel polis karakolları çatışma odağı oldu.

Şiddetli bir savaş sonucunda, Halep Ulu Camii’nin parçaları ve antik kentteki diğer orta çağ binaları dahil olmak üzere El-Medine Çarşısı’na ait birçok bölümler (Halep Eski Şehir Dünya Mirası) tahrip edildi ve Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Arap Ordusu’nun silahlı grupları, kentin kontrolü için mücadele etti. 2012 yılı Yaz ayı sonunda harap edildi veya yakıldı.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı