• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı

Sabah namazının vakti ne zaman? Namaz kılan Müslümanlar namaz vakitlerini merakla araştırıyor. Namaz aklı başıda olup da akıl bali olan her Müslümanın üzerine farzdır. Günde beş vakit Allah’ın (C.C) huzuruna namazla çıkılmakta. Günün ilk namaz vakti sabah namazı ile başlar. Her vaktin kıymeti büyüktür ancak sabah namazı oldukça önemli namazdır. Peki her ne sebeple olursa olsun sabah namazı vaktini kaçıran biri güneş doğduktan sonra sabah namazı kılabilir mi? Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı? İşte sabah namazı vakti.

Yeniakit Publisher
2020-01-21 11:43:00 - 2020-01-21 11:44:37
Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı

Namaz kılan Müslümanlar namaz vakitlerini merakla araştırıyor. Namaz aklı başıda olup da akıl bali olan her Müslümanın üzerine farzdır. Günde beş vakit Allah’ın (C.C) huzuruna namazla çıkılmakta. Günün ilk namaz vakti sabah namazı ile başlar. Her vaktin kıymeti büyüktür ancak sabah namazı oldukça önemli namazdır. Peki her ne sebeple olursa olsun sabah namazı vaktini kaçıran biri güneş doğduktan sonra sabah namazı kılabilir mi? Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı?

Sabah namazı imsak vaktinin girmesiyle kılınabilir mi?

Sabah namazının vakti, tan yerinin ağarması demek olan ikinci fecrin doğmasından başlayarak güneşin doğmasına kadar devam eder. Buna göre imsak vakti, başka bir deyişle oruç yasaklarının başlama vakti, fecr-i sâdıkın oluşması, yani tan yerinin ağarmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de, “Artık (Ramazan gecelerinde) eşlerinize yaklaşın ve Allah’ın sizin için takdir ettiklerini isteyin. Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187) buyrulmaktadır. İmsak ile birlikte sabah namazının vakti girdiğine göre bu vakitte sabah namazı kılınabilir. Bununla birlikte, konuyla ilgili bazı rivayetlere dayanan Hanefîler, biraz geciktirilerek (isfar vaktinde) kılınmasını daha uygun (müstehab) bulmuşlardır (İbnü’l-Hümâm, Feth, I, 227; İbn Kudâme, el-Muğnî, II, 29-30; Zeylaî, Tebyîn, I, 82) Nitekim Peygamber Efendimiz de bunu tavsiye etmiştir (Tirmizî, Salât, 5).

Sabah namazının vakti, güneşin doğmasına kadar devam eder. Zira Cebrail’in Hz. Peygambere (s.a.s.) imamlık ettiğine ilişkin hadise göre Cebrail sabah namazını birinci günde tan yeri ağardığında, ikinci günde de ortalık aydınlanıp güneş doğmasına yakın bir vakitte kıldırmış ve “Bu iki vaktin arası, senin ve senin ümmetin için sabah namazının vaktidir.” (Tirmizî, Salât, 1; Nesâî, Mevâkit, 5,9; Muvatta, Vükût, 3) demiştir.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23