Gül ve Babacan'ın partisi Davutoğlu’nunki ile neden birleşmiyor? İşte ihtimaller

Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın yeni kuracağı yeni partinin Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı parti ile birleşme ihtimalini değerlendirdi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 12:33
Gül ve Babacan'ın partisi Davutoğlu’nunki ile neden birleşmiyor? İşte ihtimaller

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, "Yeni partiler ne zaman kurulacak, Erdoğan'ın hamlesi ne olacak?" başlıklı yazısında "Abdullah Gül-Ali Babacan partisiyle Ahmet Davutoğlu'nun partisinin partisinin birleşmesi seçeneği var mı?" diye sordu.

Partilerin neden birleşemediğine ilişkin tarafların yaklaşımını aktaran Selvi, şunları kaydetti:

Davutoğlu: Neden beraber olamadığımızı bilmiyorum

Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan ve Abdullah Gül ile neden beraber olmadığımızı bilmiyorum” demişti. Ali Babacan ise neden birlikte olmadıkları sorusuna “İlmine saygı duyduğumuz bir insan. Ailecek yakın olduğumuz ve sevdiğimiz birisi kendisi. Ancak siyasetteki önceliklerimiz, izlediğimiz yöntem ve üslup oldukça farklı. Şu anda bizim geleceğe bakmamız gerekiyor ve tam anlamıyla bir ekip çalışması yapmamız gerekiyor” diye yanıt verdi.

Gül, Davutoğlu'na kırgın mı?

Abdullah Gül'ün iki konuda Davutoğlu'na kırgın olduğu söyleniyor.

1- Gül'ün Cumhurbaşkanı, Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı sıfatıyla ABD'de oldukları sırada Ahmet Davutoğlu, Gülen'i ziyaret etmişti. Daha sonra ziyaret kendisine sorulduğunda da Gül'ün bilgisi dahilinde ziyaret ettiğini söylemişti. Abdullah Gül'ün bundan dolayı Davutoğlu'na kırgın olduğu söyleniyor. Burada bir saptamada bulunmak istiyorum. Hem Gül hem Davutoğlu aradaki özel kalem Gürcan Balık tarafından farklı bilgiler verilmek suretiyle aldatılmış olabilir.

2- Gül, Cumhurbaşkanlığı'ndan 28 Ağustos 2014 tarihinde indi. Ahmet Davutoğlu ise 27 Ağustos günü yapılan AK Parti kongresinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan seçildi. Gül'ün Putin-Medvedev modeli uygulanarak Erdoğan Cumhurbaşkanı olurken kendisinin de partinin başına geçip Başbakanlığı üstlenmek istediği biliniyordu. Ama Erdoğan buna engel oldu.

Babacan, Davutoğlu'nu neden istemiyor?

Davutoğlu konusundaki ikinci ayağı ise Ali Babacan'ın kriterleri oluşturuyor.

1- Babacan'ın yeni partiyi bir kadro hareketi olarak ortaya çıkarmak istemesi, Ahmet Davutoğlu'nun ise kadro çalışmasına yatkın bulunmaması, daha çok bireysel ve lider eksenli çalışmayı tercih etmesi,

2- Davutoğlu'nun öngörülemez, bireysel, liderlik özelliği güçlü, kişi eksenli çalışan biri olarak görülmesi,

3- Davutoğlu'nun bagajındaki Suriye sorunu ve İslamcı imajının yeni partiye taşınmak istenmemesi.

İşin özü, bir köyde tek muhtar olur. Babacan yola çıkarken iki başlı bir yapıyı tercih etmedi. Ama arkasındaki gölge lider Abdullah Gül algısını nasıl aşacak onu bilemiyorum.

Babacan cephesinde yeni parti'ye "AK Parti kotası" getirilecek

Abdullah Gül ve Ali Babacan'ın yeni partiyi kurarken temel bir tercihte bulunduğu söyleniyor. Yeni partinin AK Parti'den ayrılanlar partisi ya da eski AK Partililerin partisi gibi bir imaja sahip olmasını istemedikleri ifade ediliyor. O nedenle AK Parti'den gelenlerin oranını yüzde 20'yle sınırlandırmayı düşündüğü ve eski bakanların birkaçı haricindekileri ise vitrine yerleştirilmeyeceği ifade ediliyor.

Kasım ve aralık ayında yeni partiler yola çıkacak, su akacak, yatağını bulacak.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 12:33

YORUM YAZ

 • HopHop3 gün önce
  İki parti kurulsa akp daha çok oy kaybeder hesabını yapıyorlar... yazıklar olsun dünya menfaatine.
 • KURŞUNLU YORUMKURŞUNLU YORUM4 gün önce
  MİLLETE İYİ EĞELENCE ÇIKTI. BEN DE GÜLMEK İÇİN OKUYORUM. KADROYMUŞ, LİDERMİŞ... ONUN BAGAJINDA İSLAMCILIK VARMIŞ... BREH, BREH...ÜLEN SİZİN BAĞAJDA DA İNGİLİZ MUHİPLİĞİ VAR, NE EDECEĞİZ? TEKRAR EDİYORUM. BUNLARIN ÜÇÜNÜ TOPLAYIN, YÜZDE ÜÇ ETMEZ. BUNLARI YOK EDECEK AK PARTİ'DİR, BÜYÜTECEK İSE AKP...
 • Merhaba Merhaba 4 gün önce
  Bugünkü ekonomik çöküşün baş sorumlusu Babacan'dır. Babacan 100 milyarlarca dolar dış borç yapmıştır. Cumhuriyet Tarihi boyunca yapılan fabrikaları satmıştır.Devlete ait varlıkları satmıştır. Bir de iç borç yapmıştır. Parayı betona harcamıştır. Paranın Sanayiye, Tarıma, Ekonomiye, Kalkınmaya harcanmasın gerekirken betona, inşaatları,kentsel dönüşümlere, statyumlara, sokak başı üniversitelere, harcanması sebebiyle bugünkü ekonomik kriz yaşanmıştır. Ülkeyi batırmıştır. Şimdi kurtarıcı gibi takdim edilmektedir.
 • Vatandaş Vatandaş 4 gün önce
  Suriye Politikasından asıl sorumlu olan Gül'dür. Gül, Cumhurbaşkanı iken Davutoğlu ise dışardan atanmış bir Dışişleri Bakanı iken Suriye politikası belirlenmiş ve uygulanmaya başlamıştır. Burada sorumlu olanlar Cumhurbaşkanı ile Başbakandır. Bir de Milli Güvenlik Kurulu'dur. Siz bütün sorumluları atlayıp kendi hatalarınızı getirip Davutoğlu'nun üzerine yıkmaya çalışırsanız, millet de buna eyvallah demez. Dolayısı ile Suriye politikasında asıl sorumlu olan Cumhurbaşkanı Gül'dür.
 • Metin TOKELMetin TOKEL4 gün önce
  Allah birliklerini darmadağın eylesin, huzurlarını bozsun, biraraya gelemesinler.
 • AntiCHP zihniyetiAntiCHP zihniyeti4 gün önce
  Kendi aralarında birleşem,yorlar ama velakin CHP ye yaranmada birleşiyorlar 3A nın ortak noktası CHP yalaması olarak karşımıza çıkıyor
 • Gül'ü isteyen kim? Gül uzak olsun!Gül'ü isteyen kim? Gül uzak olsun!4 gün önce
  Millet, Kasım da erken seçim istiyor. Millet burnundan soluyor! AKP %8'lere düştü. İkinci turda Davutoğlu tamamdır. Yarış İmamoğlu ile Davutoğlu arasında geçecek. Erken seçim kararı alınmazsa CHP yükselişi devam ediyor. CHP % 50 bandına doğru çıkacak. Şuanda gözlemlediğimiz %45 civarında. Herkes CHP'yi konuşuyor. Davutoğlu'dan ümidini kesmiş durumda. Kuracaksa biran önce kursun, Erken Seçim istesin deniyor. O kurmayınca çaresizlikten CHP'ye yöneliyor. Milletin sabredecek gücü kalmadı. Aktrollere bakmayın! Onlar AKP'nin dağılışını ve tükenişini gördükçe saldırganlaşıyor. Bu onların çaresizliğinden kaynaklanıyor.Kasıma Erken seçim kararı nezaman alınacak?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019