• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Gözler İsrail'e çevrilince Esper kaza deyip geçti

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, dün Beyrut Limanı'nda meydana gelen şiddetli patlamanın 'bir kaza' olduğuna inanıldığını ifade etti.

Yeniakit Publisher
2020-08-05 23:33:00 -
Gözler İsrail'e çevrilince Esper kaza deyip geçti

Lübnan'da Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamada birçok kişi İsrail'den şüphelenirken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, olayın bir kaza olduğunu iddia etti.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, internet üzerinden katıldığı Aspen Enstitüsü tarafından düzenlenen yıllık güvenlik konferansında açıklamalarda bulundu.

Mark Esper, Beyrut'taki patlamaya ilişkin, "Birçok kişi bunun bir kaza olduğuna inanıyor" ifadelerini kullandı.

Patlamanın nedenine ilişkin ellerinde şu anda çok bir şey olmadığının ve bilgi toplama sürecinin devam ettiğinin altını çizen Esper, "Bu bariz bir trajedi" dedi.

Esper, yardım teklifi için Lübnan hükümeti ile iletişimde olduklarını ve bu konuda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de görüştüklerini belirterek, "Biz Lübnan'a yapabileceğimiz her türlü yardımı yapabilecek şekilde hazırlıyoruz. Bunlar, insani yardım ve tıbbi malzeme olabilir" diye konuştu.

Trump, patlamayı 'korkunç saldırı' olarak nitelendirmişti

ABD Başkanı Donald Trump, dün Beyaz Saray'daki basın toplantısında ilk olarak Lübnan'daki patlamaya değinerek, "ABD olarak Lübnan halkına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Beyrut'taki patlamada birçok insanın yaşamını yitirdiği, birçok kişinin de yaralandığı bildiriliyor" ifadesini kullanmıştı.

Lübnan ile yakın ilişkileri olduğunun altını çizen Trump, "Biz yardım için burada olacağız. Bu, korkunç bir saldırı gibi görünüyor" demişti.

Donald Trump, bir gazetecinin olayı neden 'saldırı' olarak nitelendirdiğini sorması üzerine, "Generallerimizin bazıları ile görüştüm. Bunun bir saldırı olduğunu düşünüyor gibilerdi. Bu, bir tür üretim patlaması falan değildi" yanıtını vermişti.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mehmet

Yalancı itler artık o lağıma dönen ağzınızdan çıkan yalanlara kimse inanmıyor.
 • Yanıtla

kime yardim ettiyseniz kan döküldü niye yardim ediyorsunuz...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı