• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Fındıkta don tehlikesinin ardından şimdi de: Kozalak akarı

Ordu başta olmak üzere Karadeniz’in vazgeçilmez geçim kaynaklarından biri olan fındıkta zirai don yaşanmış yüzde 90’a varan kayıpların olduğu tespit edilmişti. Şimdi ise fındıkta ‘kozalak akarı’ tehlikesi baş gösterdi.

Yeniakit Publisher
2021-04-08 00:05:00 -
Fındıkta don tehlikesinin ardından şimdi de: Kozalak akarı

Fındıkta drakula ve kahverengi kokarcanın ardından bu sefer de kozalak akarı tehlikesi başladı

Kozalak akarına karşı ilaçlı mücadele başlatıldı

Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde üreticilerin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve her yıl yapılan milyon dolarlık ihracatların zirvesinde yer alan fındıkta yeni bir tehlike başladı. Halk arasında 'drakula' olarak bilinen 'turunçgil uzun antenli teke böceği' ve 'kahverengi kokarca' adlı böcek türünün istilasının ardından bu sefer de kozalak akarı ile fındıkta tehlike çanları çaldı. Yüzde 70’e varan zarara neden olduğu tespit edilen kozalak akarının özellikle bu yıl ciddi oranda arttığı öğrenilirken, elle toplama ve ilaçlı şekli ile kozalak akarına karşı örnek mücadele başlatıldı.

Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Ergan: Halk arasında mantar dediğimiz hastalığa karşı mücadele başlatıyoruz

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, fındığı önemsediklerini belirterek, “Fındığın verim ve kalitesini arttırmak istiyoruz. Kozalak akarı halk arasında mantar dediğimiz bu hastalığa karşı mücadele başlatıyoruz” dedi.

“Yüzde 30 ile yüzde 70’e varan hasarlara neden olduğunu gördük”

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk ise, kozalak akarının yüzde 30 ve yüzde 70 oranında zarar verdiğini tespit ettiklerini dile getirerek, “Üretici mutlaka zamanında mücadelesini yapmalı. Gübreyi, ilacı zamanında vermeli ki, verim artsın. Şu Anda gündemde kozalak akarı var. Geçmiş yıllara göre çok yoğun şekilde görünüyor. Türkiye’de üretim yapılan her noktada aynı şekilde çok yoğun şekilde var. Mekanik mücadeleyi öneriyoruz. Elle bunların toplanması gerekiyor. El ile toplamanın mümkün olmadığı noktalarda kimyasal mücadelenin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Geçmiş yıllardaki tecrübelerimiz kozalak akarının yüzde 30 ile yüzde 70’e varan hasarlara neden olduğunu gördük. Mücadele yapmadığımız takdirde gelecek sezonda rekolteyi son derece olumsuz yönde etkileyecek. Mutlaka mücadelenin başlaması lazım. Mayıs’ın 10’una kadar mücadelenin yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Fındık üreticisi Sadık Ustaömeroğlu, bu yıl kozalak akarının yoğun şekilde görüldüğünü kaydederek, “Şimdiye kadar böyle kozalak akarı görmemiştim. Geçen sene daha azdı, bu kadar görmemiştim. Bu sene çok fazla oldu. Bazı bilgiler verildi, onları inşallah uygulayacağız. Çocukluğumda bunları hatırlamıyorum ama bu sene çok oldu” diye konuştu.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ömer

Bütün gıdalar göz diktiker şimdi fındık bahane buldular bakalım hangi fırıldak donece fındığa sıra ona geldi yemiyorsanız bana gönderin ben iyim ne olursa olsun
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23