Seçim 2019 Sayfası

FETÖ'cüler dışardaki sistemi hapishaneye uyarladı!

FETÖ'cülerin yargılanması esnasında oldukça farklı detaylar da göze çarpıyor. Son olarak itirafçı bir örgüt mensubunun savunmasını 'koğuş arkadaşları görmesin diye' İngilizce hazırlaması FETÖ'cülerin dışarıda kurdukları paralel sistemin benzerini hapishanede olmalarına rağmen sürdürdüğünü gösteriyor. Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, serbest kalan örgüt mensuplarının sivil hayatlarında FETÖ mensuplarıyla buluşmamaları konusunda taahhüt alınması önerisinde bulundu.

11 Ocak 2019 Cuma 07:15
FETÖ'cüler dışardaki sistemi hapishaneye uyarladı!

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden Emniyet'e, yargıdan MİT'e ve hemen tüm devlet kurumlarına sızan ve 'paralel' bir yapı oluşturarak FETÖ'ye hizmet eden kişilere yönelik operasyonlarda bugüne kadar binlerce kişi gözaltına alındı.

Ülke genelinde örgüte yönelik operasyonlar devam ederken FETÖ'cülerin hapishanede aynı koğuşlarda kalması nedeniyle içeride de faaliyetlerine devam etmesi örgütün çözülmesinin önündeki engellerden biri olarak görülüyor.

FETÖ'cülerin kendi içinde ayrıştırılması gerek

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen'e göre, örgüt mensuplarının hapis olmasına rağmen faaliyetlerine devam edebilmesinin önüne geçilmesi bundan sonraki dönemler için son derece önemli.

FETÖ mensuplarının diğer suçlardan tutuklu insanlarla bir araya getirilmediğini anlatan Şen, "Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyenleri de ayrı yere koyuyorlar" bilgisini verdikten sonra, şöyle devam etti:

"Ancak itirafçı olmayan geniş bir kesim hapiste aynı ortamda kalıyorlar. Bu birlikteliğin sayısı fiziki imkanlara göre değişiyor. Kimi yerlerde 20'den fazla FETÖ mensubu aynı koğuşta kalabiliyor.

Peki bu neden sorun? Siz bu kadar aynı örgüt mensubunu bir arada tutunca çözülme gelmiyor. İçeride dahi sorumlu kişilerin diğer örgüt üyelerinin beyinlerini yıkama faaliyetleri devam ediyor."

Serbest kalan örgüt mensupları için bazı kuralar konmalı

Çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılan ya da şartlı sarı verilen kimi insanların dışarı çıkar çıkmaz yeniden örgüt mensuplarıyla bir araya geldiği gerçeği var.

Mahkemelerin şunu net bir şekilde bazı konularda taahhüt istemeli. Dışarı çıktıktan sonra örgütsel faaliyetler kapsamında görüşmeler yapmayacağını imza altına almalı.

Aynı şekilde örgüt mensuplarını hapishanede ziyaret eden isimler üzerinde de önemli durulmalı. Bu isimler üzerinden örgütsel iletişime kesinlikle izin verilmemeli.

Kimi FETÖ mensupları mahkemece denetimli olarak serbest bırakılmasına rağmen dışarı çıkar çıkmaz yine örgütsel faaliyetlere giriyor. Fotoğraf, denetimli serbestlikten yararlanıp serbest kalan FETÖ mensuplarının bir bağ evinde yaptıkları toplantıya düzenlenen polis baskınının ardından çekildi.

Devletin bu insanlara karşı rehabilite programı başlatması lazım

FETÖ'ye 2015 yılına kadar çok sayıda ismin dini sebeplerle girdiğini, kimi mensupların da gerek maddi çıkar gerek makam için bu yapıyla oldukça yakın bir ilişki kurduğunu hatırlatan Prof. Dr. Şen, "2010-2015 yılları arası için bu çerçevede örgüte dahil olmuş çok geniş bir kitle var. Sohbetlere katılan, ticari itibarını artıran, akrabalarının atamalarını yaptıran kişiler mevcut" ifadesini kullandı.

Bu çerçevedeki suçlar nedeniyle de hapishanede çok sayıda FETÖ'cü olduğunu anlatan Şen, şunları söyledi:

"Bahsettiğim bu ekibin 15 Temmuz'la ilgisi yok. Yani silahlı bir örgüt üyelisi yada yöneticisine ait faaliyet suçları söz konusu değil. Bu isimlerin dışarı çıkmaları halinde normal bir hayata dönmeleri toplum dinamikleri açısından son derece önemli. Bu nedenle devlet bu kitle için mutlaka bir rehabilitasyon programı uygulamalı. Öyle ya da böyle bu insanlar toplumla birlikte yaşıyor ve yaşamaya da devam edecek."

"Örgütün çöküşe geçmesi için mutlaka atılması gereken iki büyük adım var"

Prof. Dr. Şen, FETÖ mensuplarının hapishanedeki ideolojik çöküşlerinin olması için devletin iki temel adımı mutlaka atması gerektiğine dikkati çekti ve şöyle devam etti:

Eğer örgütü tamamen bitirmek istiyorsanız ideolojik açıdan çok büyük kopmalar sağlamanız lazım. Bunun için mutlaka ama mutlaka yapmanız gereken iki şey var.

Bunların başında örgütün en üst düzey yöneticilerini nerede olurlarsa olsun yakalayıp adalet önüne çıkmak. Yani örgütün ana takımını adalet önüne çıkarmanız lazım.

İkinci önemli adım bir örgütü ayakta tutan en temel unsuru yani para kaynağını kesmeniz lazım. FETÖ'ye gelen para musluklarını kesmediğiniz sürece örgüt bir şekilde yoluna devam ediyor.

Siz bunları yapmadığınız sürece de örgüt genelinde 'bu zor günler de geçer, bunların hepsi bir sınav' algısı çok daha güçlü bir şekilde yer ediniyor. Tabandaki bu ümidi kırmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu iki adımı atması hayati önem taşıyor."

Prof. Dr. Şen son olarak devletin FETÖ ile mücadelede iyi bir yolda ilerlediğinin altını çizerek, bu çizginin bozulmaması ve sürecin cadı avına dönmeden somut deliller üzerinden ilerlemesinin oldukça önemli olduğunu vurguladı. (Yeni Şafak)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 07:15

YORUM YAZ

 • osman özdemirosman özdemir3 ay önce
  asacaksin ve böyle seylerle ugrasmayacaksin.simdi her kes (hasa)ALLAHdan daha merhametlimi olmaya calisyor bunlara karsi.yarin birakacan ,sonra ne olacak.sübü bozuk kafirlerin????
 • MilitanMilitan3 ay önce
  İşkencede günlerce özgürlük mahkumları Sayısı onbinlerce özgürlük mahkumları.
 • Gurbetci HalilGurbetci Halil3 ay önce
  Reis öl de ölelim, bir isaretin yeter ! Sensiz TC ve Dünya düsünülemez !
 • Deutsche MustafaDeutsche Mustafa3 ay önce
  Abi ve ablalar görevlerinin basindalar. ..
 • KamyoncuHasanKamyoncuHasan3 ay önce
  Örgüt çöküşe değil, yükselişe geçiyor. Daha fazla oldular gibi his var.
 • halil45halil453 ay önce
  orasi otelmi hapishanemi yada bu kadar serbestlik pes dogrusu
 • önce vatanönce vatan3 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır.)
 • Ömer Ömer 3 ay önce
  28 Şubat bitti mi ki feto bitsin..
 • YILMAZYILMAZ3 ay önce
  15 TEMMUZ: ALLAH kuran da senin gibiler için şu ayeti indirmiş "De ki: “Eğer (iddia ettiğiniz gibi) Allah katındaki ahiret yurdu (cennet) diğer insanlar için değil de, yalnız sizinse ve doğru söyleyenler iseniz haydi ölümü temenni edin!” Mümbiç seni bekliyor. TC askeri olarak gidemiyorsan ÖSO ya katıl...
 • ahmetahmet3 ay önce
  vay fetdo fetdo senin yatacak yerin yok.sende geldin bu dünya.ya islam alemi nin içinde bir çiban oldun büyüdün. islam dışı mömine yakışmayan hal ve hareketler içinde zehirin kustun milleti birbiri ile kavgalı hale getirdin.sen bu alemde bu Vatan.a Bu millet.e.islam.a ettiklerin zararları senden sonra seleflerin iyi görmeli tövbe etmeli.yoksa defolu mal çok zor müşteri bulur.ve bedelinin kıymetide olmaz.sen bu saatden sonra malikhaneden vicdanın seslerini çok iyi duyuyorsundur. ben ne herze yedim bu işi başıma geçirdim diyorsundur fakat iş işden geçti biliyorsun bu sesleri duymamamak için ne kadar ilaçla tedavi ediyorsundur. kendini kendine ve tabiindekiler.e yazık etmedinmi. şimdi sokaklarda sana biatlı kişilerin görüyoruzda insanın bazıları yüzlerini saklıyor.hiç haber veriyorlarmı.nerde.. sana efendi hz.leri diyen beyinsizler bu durumu sana ulaştırabilirlermi.Hepsi çalınıp çırpılmadan korkarlar.korktukları günler hiçde uzak değil.. men rabbüke vema dinüke diyilince anlayacağız.inanın bu yorumu okuyan okuyucularım mazur görsünler şahsen bunun yaptıklarını aklıma gelince 250 ölü 2000 bin yaralı daha maddi ve manevi zararları az kalsın devlet elden gidiyordu. bu ne zalimlik bu ne ihtiras.... diyiliyor omu yaptı.benmi yaptım. her şey ortada kendilerince yine milleti tongaya yatıracaklar.geçti BORU.n pazarı.Yürü behey sapık. utanmazlar.
 • 15 temmuz15 temmuz3 ay önce
  şerefsiz o.ç. nettullah nülen iti
 • ihsanihsan3 ay önce
  ömür boyu sürdürsünler mahzur yok
 • ümitümit3 ay önce
  Nettullah Nülen yorumcusu ne kastediyor acaba siber suçlardan bu yorumcunun adresi bulunmalı..
 • HalideHalide3 ay önce
  Tamamen terör bitmesi için 657yasayı tasfiye edecen bak nasıl bitecek lojmanlarda oturanlar kim fetocu kemalizleryazıklar olsun bu 657yasayı tasfiye etmeyenlere
 • Nettullah NülenNettullah Nülen3 ay önce
  ...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Nisan 2019