Erdoğan'dan 'ekonomi' mesajı: Krizler geride kaldı, 2019'da daha iyi durumda olacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı canlı yayında, krizlerin artık geride kaldığını, 2019'da ekonominin çok daha iyi bir durumda olacağını söyledi. IMF hakkında da açıklama yapan Erdoğan, "IMF bizden borç istedi, 5 milyar Avro. Arkadaşlar sordu, 'verin' dedim. 'Ama' dedi, bugün borç alan yarın talimat alır. Baktılar ki çılgın Türkler geliyor IMF o borcu almadı. " dedi.

14 Mart 2019 Perşembe 23:15
Erdoğan'dan 'ekonomi' mesajı: Krizler geride kaldı, 2019'da daha iyi durumda olacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Habertürk TV - Show TV ortak canlı yayınında Ece Üner ve Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı.

"Krizler geride kaldı"

Ekonomiye dair soru üzerine Erdoğan, 2019'da ekonomik verilerin çok daha iyi bir duruma geleceğini ve Türkiye için krizlerin geride kaldığını söyledi.

Erdoğan konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Artık bu krizler geride kaldı. 2019 tam aksine ateşlemenin yapılacağı, kalkınmanın çok daha iyi noktada olacağı yıl.

"İhracat ve turizm gelirleri artıyor"

2019 güncel verileri ekonominin ılımlı bir toparlanma eğilimine işaret ediyor. Artan ihracat ve turizm gelirleri var. Bunlar büyümeyi besleyen ana kalemler.

"Cari açığı azaltıyoruz"

Nisan itibarıyla yapısal reformlarla süreci güçlendireceğiz. Cari açığı azaltıyoruz, katma değer üretimini de arttıracağız. Milletimizin refahını yükseltecek politikaları emin adımlarla uygulamaya devam edeceğiz. Bizim petrole vs. bağımlılığımızı cari açığımızı olumsuz etkileyen faktörlerdir.

"Geçen yıl savunma sanayi ürünlerinde 2,5 milyar dolar girdimiz var"

Savunma sanayinde attığımız adımlar kendi yerli üretimine geçişimiz lehteki dönüşümümüzdür. 

Savunma sanayi ürünlerinde geçen yıl yaklaşık 2,5 milyar dolar gibi girdimiz var. Bu gittikçe artacak.

Şu anda sermaye piyasalarına baktığımızda ilk iki ay içerisinde giriş 600 milyon doları buldu. Yatırımcının bu noktadaki algısı olumlu istikamette gelişiyor. Muhalefet bizim ülkemizde içimizdeki en büyük olumsuz tetikçi. Bunun gayreti içindeler."

"IMF'ye borcu ödedik, daha sonra IMF bizden borç istedi"

Küresel ekonomide artan zorluklara rağmen Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekten itibaren pozitif tabloyu yakalacaktır. Her şeyden önce IMF'in bizim kapımızı çaldığı dönem CHP iktidarı dönemidir. İktidara geldiğimizde 23,5 milyar dolar borçla devraldık. 2013 Mayıs'ında IMF'e borcu bitirdik. IMF bizden borç istedi, 5 milyar Avro. Arkadaşlar sordu, 'verin' dedim. 'Ama' dedi, bugün borç alan yarın talimat alır. Baktılar ki çılgın Türkler geliyor IMF o borcu almadı. Biz borcu sıfırladık. Merkez Bankamızın tırmanışı devam etti. Döviz rezervi 100 milyar doları yakaladı. Şimdi biz onu 136 milyar dolar çıtaydı, orayı geçeceğiz.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Mart 2019 Perşembe 23:15

YORUM YAZ

 • ImamImam5 gün önce
  Madem IMF'ye verebilecek 5 milyar dolarımız var Şu emeklilikte yaşa takılanların durumunu halletsin izle
 • AbdullahAbdullah5 gün önce
  Marketlet başta olmak üzere çoğu kalemde fiyatlar uçmuş durumda ve inmedi de. Halk olarak bu rahatlamayı ne zaman göreceğiz. Tamam beka sorunmuz var ama esas beka düşmanları sanırım içimizseki hainler. Devletimizden devlet marketleri bekliyoruz. Bu marketci teröründen halkı kurtarın.
 • KerimKerim5 gün önce
  Ekonominin iyi olması için somut veriler gerek. Enflasyon ile birlikte ekonomik olarak daralmaya gidildi 2018 son çeyrekte. İşsizlik de arttı. Haram olan faiz tepede seyretmeye devam ediyor, ekonomik stabilite için bu önemli ama uzun dönemde ülke için çok ciddi zararı olacak yüksek faizin. Faiz neden artar? Nakit para girişi için bankalara. Daha sonra bunlar hep borç hanelerine yazılıyor. Türkiye yüzde 24 faizle alınan borcu ödeyecek vadesi gelince. Neden bunu söylüyorum. Çünkü uzun vadede bunlar bize hep maddi külfet olarak geri dönecek misliyle. O yüzden ekonomi iyi olacak demek, bence kandırmacadan başka bir şey değildir. Ama gerçekten önemli adımlar atılırsa işler değişir tabi. Ama gidişata bakacak olursak, somut adımlar atılmıyor ülkeyi kalkındırmak anlamında. Hepimize geçmiş olsun.
 • m.turkm.turk6 gün önce
  Yarın, AB'yi istemediğimizi ilan edin. Siz kovmadınız, biz çıktık...
 • Fatih KARA Fatih KARA 6 gün önce
  Her secimden sonra ucuyoruz 17 yıl sonunda satılacak bir yer kalmadı BEKA yasar hale geldik harbiden refarandumdan sonra ucacaktik ya varlik kuyruklarinda sogan patates alamaz duruma düstuk
 • Mesut SarpMesut Sarp6 gün önce
  Bak Reiz "IMF'ye borcu ödedik, daha sonra IMF bizden borç istedi" diyor ve ekliyor "Krizler geride kaldı"! Tartışmayın yeter, kriz bitti.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mart 2019