• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Engin Karaaslan kimdir? Engin Karaaslan MİT operasyonunda öldürüldü mü?

Son dakika haberine göre, MİT, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği operasyonla Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'nın sözde merkez komite üyesi Engin Karaaslan'ı etkisiz hale getirdi. Kamışlı-Haseke anayolu üzerinde Eli Fero mevkiinde SİHA operasyonu leşi serilen Engin Karaaslan kimdir?

Yeniakit Publisher
2021-09-28 10:37:00 - 2021-09-28 10:59:51
Engin Karaaslan kimdir? Engin Karaaslan MİT operasyonunda öldürüldü mü?

Milil İstihbarat Teşkilatı yeni bir başarılı operasyona daha imza attı. MİT, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği operasyonla Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan PKK'nın sözde merkez komite üyesi Engin Karaaslan'ı etkisiz hale getirdi.

Engin Karaaslan kimdir?

Bizzat Abdullah Öcalan'dan eğitim alan Engin Karaaslan'ın PKK Merkez Komite üyesi olduğu, PKK'nın Suriye Genel Sağlık Sorumlusu olarak örgütte görev aldığı öğrenildi. MİT'in SİHA ile yaptığı bu operasyonun Suriye'de en üst düzey PKK'lı teröristin öldürüldüğü ilk operasyon olduğu öğrenildi.

PKK terör örgütüne 1980'li yıllarda katılan Haydar Varto kod adlı Engin Karaaslan, 1990'lı yıllarda Suriye/Şam'da Abdullah Öcalan'dan bizzat eğitim aldıktan sonra 2000'li yıllarda PKK Ermenistan Temsilciliği görevini üstlendi. KCK Adalet Divanı Üyesi olarak görev yapan azılı terörist, 2019 yılından bu yana Suriye'de PKK'nın en üst yürütme organı 'Suriye Sekreteryası Üyesi ve PKK/KCK 'Suriye Genel Sağlık Sorumlusu olarak görev aldı. Örgütte bulunduğu süre içerisinde Tunceli, Amanos ve Kandil'de silahlı alanda üst düzey yöneticilik ve çok sayıda eylemin planlamasını bizzat yaptığı bilinen Engin Karaaslan, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından takip edildi.

Engin Karaaslan

Terörist Engin Karaaslan Güvenpark terör saldırısında yargılanmıştı. PKK'lı terörist Seher Çağla Demir ile Özgür Ünsal, Atatürk Bulvarı'ndaki Güvenpark otobüs durakları önünde 13 Mart 2016'da bomba yüklü aracı patlatarak kanlı bir eylem gerçekleştirilmişti. İki teröristin parçalandığı saldırıda, durakta bekleyen vatandaşlardan 36'sı hayatını kaybetti, 344'ü ise yaralanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosundan görevlendirilen üç savcının yürüttüğü soruşturma bir yıl sürmüştü.

Aralarında terör örgütü PKK/KCK'nın elebaşları Murat Karayılan, Ali̇ Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Hülya Oran ve Salih Müslüm'ün de aralarında bulunduğu 55 kişinin yer aldığı iddianame, 10 Mart 2017'de Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilmişti. Terör örgütü PKK/KCK'nın sözde üst düzey yöneticileri Ali Haydar Kaytan, Ayfer Kordu, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Elif Yıldırım, Engin Karaaslan, Fehman Hüseyin, Fethi Şarlatan, Filiz Duman, Güleser Törün, Gülüşan Eksen, Gülüzar Tural, Hamiyet Yalçınkaya, Hejar Çelik, Hülya Oran, Zübeyr Aydar, İsmail Özden, Layika Gültekin, Mahmut Dora, Mehmet Tören, Mehmet Tahir Kılıç, Menafi Bayazit, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nuran Er, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Sabri Ok, Salih Müslüm, Salman Kurtulan, Sultan Kocabey ve Süleyman Şahin, Vahit Ayçil ve Necati Utku Kiraz hakkındaki dosya ayrılmıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23