• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Emanuel Karasso'dan 'Bediüzzaman' itirafı!

Osmanlı Devleti'nin yıkımında büyük rol oynayanlar arasında bulunan İttihatçı Yahudi Emanuel Karasso, Bediüzzaman Said Nursi'yi kendi yanlarına çekmek için görüşme gerçekleştirmiş ancak istediğini alamamıştı. Hatta görüşmenin kısa sürmesinin soranlara "Biraz daha kalsaydım, nerede ise beni Müslüman edecekti" itirafında bulunan Karasso, Bediüzzaman'ın kendisini Müslüman olmaya ikna etmeye çalıştığını beyan etmişti.

Yeniakit Publisher
2019-12-09 21:22:00 - 2019-12-09 21:33:41
Emanuel Karasso'dan 'Bediüzzaman' itirafı!

TRT 1'de yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde iki yahudi karakteri dikkat çeker. Bunlardan biri Emanuel Karasso, diğeri de Theodor Herzl'dir. Her ikisi de Siyonizmin önde gelen isimlerindendir. Her türlü hile ve entrikayı kullanmaktan çekinmeyen bu ikiliden Emanuel Karasso, Bediüzzaman Said Nursi ile de görüşmüştü.

Selanik'te gerçekleşen o görüşmeyi Bediüzzaman'ın talebesi merhum Abdülkadir Badıllı şöyle anlatmıştı:

Birçok İttihatçıyı Mason yaptı

"İkinci Meşrutiyet döneminde Selânikli Yahudi milletvekili ve Hahambaşı ve Makedonya Rissurt (Risorta) locasının Üstâdı azamı ve İttihad Terakki Cemiyetinin bir çok adamlarının masonluğa girmelerine vesile olmuş olan Emanuel Karasso, Bediüzzaman Said Nursi'nin şöhretini ve halk üzerindeki acîb te’sir ve nüfuzunu duyduğu için; onun gibi büyük bir dahiyi, görüşerek musahhar etmek ve kendi menhus emellerine alet ettirmek için, Bediüzzaman’la görüşme talebinde bulunur. 

Said Nursi ile kısa süre görüştükten sonra sokağa fırladı

Bediüzzaman bu isteği kabul ettiğini bildirir. Bunun üzerine dessas bir Yahudi masonu olan Karasso bu görüşme hazırlığını yapar.

Bediüzzaman ile uzun bir görüşme hazırlığını yaparak buluşmaya gelmişken ve her çeşit çareler, yollara baş vurarak onu teshir edeceği ümidiyle bu görüşmeyi taleb etmişken; çok az bir görüşme ve sohbetten sonra, pür heyecan dışarı fırlıyarak kaçmış.

Onu bekleyen aynı zihniyet ve niyetteki arkadaşları, ona: “Ne oldu? Neden görüşmeyi bu kadar çabuk bitirdin?” diye soranlara, Yahudi Karasso pür heyecan: “Aman sormayın, biraz daha kalsaydım, nerede ise beni Müslüman edecekti” şeklinde mağlubiyet ve perişaniyetini telâş içinde itiraf etmiştir.

Bu hadise hakkında, Bediüzzaman’ın eski ve yeni kitap ve makalelerinde herhangi bir işaret, ifade kaydedilmemişse de; lâkin onun sağlığında yazılan tarihçelerinde, bu mevzuyu kendisi de görmüş, herhangi bir itiraz veya tashih cihetine gitmemiştir. O halde hadise doğrudur. Ancak bu görüşmenin Selanik’te mi, yoksa İstanbul’da mı olduğu hakkında kesin bir bilgi mevcud olmamakla birlikte, Büyük Tarihçe-i Hayat bu görüşmenin Selanik’te vaki olduğunu kaydeder."

Kaynak: Risale Haber

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kocasolak

Gerçekten Kürt’lerin atası, büyük insan.
 • Yanıtla

Adsız

Her kurdi ifadesini kürt mü zannediyorsun komik
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23