Dilipak’tan 'nafaka yasası' uyarısı: Din ve geleneği hesaba katmadan olmaz!

Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, Meclis’in gündemine gelecek olan süresiz nafakada yapılacak değişiklikle ilgili önemli uyarıda bulundu.

24 Nisan 2019 Çarşamba 19:36
Dilipak’tan 'nafaka yasası' uyarısı: Din ve geleneği hesaba katmadan olmaz!

 Hakan Öztürk  yeniakit.com.tr 

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), 7 Mayıs’tan itibaren yoğun gündemle mesaiye başlayacak. 2 milyon nafaka mağdurlarının gözü kulağı Meclis’te olacak. Gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, Meclis’in gündemine gelecek olan süresiz nafakada yapılacak değişiklikle ilgili önemli uyarıda bulundu.

Din ve geleneği hesaba katmadan yapılan iş fayda sağlamaz

Dilipak, yapılacak yasa metninin efradına cami, ağyarına mani olacak şekilde çıkarılması gerektiğini belirterek, “Din ve geleneği hesaba katmadan yapılan düzenlemeler, kulağa hoş gelse de içi boş düzenlemelerdir. Din ve geleneği hesaba katmadan süresiz nafaka meselesinde yapılacak yasa düzenlemesi mağduriyetleri gidermez, Türkiye’ye de hiçbir fayda sağlamaz.” dedi.

Meseleye ‘kadın hakkı’ diye bakarsanız olacağı budur

Dilipak şöyle devam etti: “İslami şartları tam olarak karşılayan bir nikah akdi söz konusu değil. Şafi mezhebinde anne-baba velayeti, mihri müeccel ve mihri muahherin uygulanması tamamen keyfe kalmış. Dini açıdan Kadının mirastaki hak ve hukukun korunması söz konusu değil. Kızın erkek kardeşine terk ettiği payı, evleneceğinde talep etmesi ya da talak halinde erkek kardeşlerine rucusunu kimse konuşmuyor. Din dışı seküler hukukun abukluklarına İslami çözüm diye bir şey olmaz. Bir şeyi düzeltirken, başka bir şeyi bozarsınız. Konuya ‘Kadın hakkı’ diye bakarsanız olacağı budur.” diye konuştu.

Haklı olmak, başkalarına haksızlık etme hakkı vermez

"Hak"kın cinsiyetinin olmadığını ifade eden Dilipak, “Hak kimde tecelli ederse o hakkını alır. Fazlası zulümdür. Haklı olmak, başkalarına haksızlık etme hakkı vermez. Def-i mazarrat celb-i menafiden evladır. KADEM’in açıklamasında yanlışlık tespitleri ve bazı doğru teklifler olsa da sonuçta yapısal olan sorun çözülmeyecektir. Aza koysan dolmayacak, çoğa koysan almayacaktır.” dedi.

STK - siyaset ilişkisine dair önemli uyarı!

Süresiz nafakaya ilişkin konunun, kamuoyunda çok yönlü müzakeresinin yapılması gerektiğine dikkat çeken Abdurrahman Dilipak, “Mevcut durumda, yasama, yürütme ve yargının ıslah ya da zararı en aza indirmek için bir takım çalışmalar yapılabilir. Burada temel sorunlardan biri tek bir derneğin bir yasa metninin oluşmasında tek adres olmasıdır ve sorunlardan dolayı eleştirinin tek hedefi haline gelmesi ve sonuçta bakanlıktan önce yasayla ilgili açıklama yapmak zorunda kalması ve bu süreçte itiraz eden taraflarla konuşulmaması, akademik çevrelerin ve aile üzerine araştırma yapan bir takım düşünce kuruluşlarının görüşlerine başvurulmamış olmasıdır. Siyaset ve STK bu kadar iç içe olmamalı, siyaset ve STK lar toplumun nabzını tutmak konusunda daha fazla istekli olmalıdır. Bir sorun varsa çözüm için bu kadar geç kalınmamalıdır. Bu olay, süreç ve gelinen nokta hepimiz için ders olsun.” şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 19:36

YORUM YAZ

 • NefretNefret24 gün önce
  Neden 7 Mayıs. Dalga geçiyorlar herhalde. Umarım bir daha toplanamayacak şekilde dağılirsınız.
 • Mehmet Kanbur 05465078767Mehmet Kanbur 0546507876725 gün önce
  İslam bir bütündür. Hukuku yönetimi ibadeti savaşı barışı ticareti sosyal ekonomik her türlü emir ve nehiy tümü geçerli olmadığında islam olmaz. Ucundan kenarından yaşatmaya çalıştılar hep bize artık yeter. Ben hepsini istiyorum. Oraya bakmak lazım diyorsun. Bakamazsın yasak. Yasa çıkarırken dini referans alamazsın. Anayasaya aykırı. Hem de değişmez değişmesi teklif dahi edilemez maddesinden dolayı. Kendimizi aldatmayalım. Biz müslüman bir ülke değiliz. Bunu kabul edelim ve buna göre tavrımızı ayarlayalım. Biz Mekke dönemiyiz. Medine gibi davranmayalım artık. Bitsın bu dansözlük. Allah hepimize hidayet versin. Mehmet Kanbur tel 05465078767
 • m,bolat m,bolat 25 gün önce
  sn dilipak canakkale shtlr kutlamalarina y zelandalilari australyalilari neden cagiriyoruz
 • Mardinli hocaMardinli hoca26 gün önce
  Sayın dilipak hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam buyurduğunuz gibi mutlaka bu mesele ser î bir meseledir eğer milleti bu konuda rahatlatmak istiyorsanız muhakak dine dayalı çözüm olsun .Kısaca nefaka akit olduğu müddetçe bayanın nafakası ekgeye aittir boşandıktan hiç bir hakkı kalmaz eski eşine selam ve dua ile
 • Cem KaracaCem Karaca26 gün önce
  Boşanalı4 yıl oldu. Eski karım nafakaya almaya devam ediyor. Çocuğumun masraflarını O nafakadan karşılaması gereken tümünü ben ödüyorum ve çocuğum bundan olmuşuz etkilenmesin diye sorun çıkartmıyorum. Nafakayı enflasyon ortalaması kadar arttırmam zorunlu ama ben o kadar ücret artışı alamıyorum. O hayatını dibine kadar yaşamaya devam ediyor. Bense ağır okul, kıyafet diğer ihtiyaçları karşılamaya çalışıyorum. Evet her durum aynı değil ama ben durumda ömür boyu nafaka ödemeli miyim ?
 • hsnhsn26 gün önce
  Hukümet kültürel ve dini değerleri KADEM gibi bir yapıdan akıl arak koruyacağını mı zannediyor ki bu yapı kadınlarımızı dini kültğrel yönden zenginleştirmek mi yok da kısırlaştırma k mı ister bakanlık bu yapılara mesafeli durmalı
 • KaraKara26 gün önce
  Akp aklını başına al. Feministlere kulak verme.
 • Aslan akbeyAslan akbey26 gün önce
  Kadem muhafazakar görünümlü kadınların yeşil feminist örgütüdür. Mor çatıyla aralarındaki benzerlik erkek düşmanlığında bir olmak , farklılık ise birilerinin bunu dinimiz de böyle diyor demesi diğerlerinin ise din min hikaye demeleridir. Ama erkeklere eziyet noktasında chp ve hdp nin tayyip düşmanlığında bir araya gelmeleri gibi onlarda bir araya gelmeleridir.
 • Ayse Ayse 26 gün önce
  Eşim Lübnanlı ve Dini nikahımızda eşim benden boşanmak isterse 50 bin dolar ve evlenene kadar bana ve dogacak çocuklarıma nafaka ve bana takılan takıları verme mecburiyeti var bu şartları koyanda kayınvalıdem ama dini evliliklerde bu şartlar bizim ülkemizde kayıt altına alınmadıgı için kadın hakları ne kadar güvence altına alınıyor bılmıyorum.Babam annemden başka bir kadına aşık olup 40 yıl sonra boşandı bütün malvarlıgın aldı ve yeni eşiyle harcıyor anneme biz bakıyoruz kadın madur edilmemeli özellikle anneler yaşını almış bayanlar
 • FerhatFerhat26 gün önce
  Bu konuları sürekli gündeme taşıdığınız için Allah sizden razı olsun Abdurrahman hocam. Fakat Velayet davalarında, evlik ve boşanma davalarında ve hatta nafaka davalarında muhakkak İslam dini referens alınmalı. Zira Mevcut AB kriterlerine dayalı aile hukuku tamamen feminist yasa ve uygulamalar ile donatılmış. Kadınların ve annelerin tanrilastirildigi Erkeğin ve babalarınaşağıladığı bir aile hukuku kabul edilemez. Batıda aile kurumu çökmüş vaziyette. Avrupa konseyinin hak ve hürriyet anlayışına göre ve sözüm onaeşitlik ilkesine göre erkek ve kadın eşit haklara sahip olması gerek, fakat Avrupa konseyi hak ve hürriyet anlayisi gerçekleri yansıtmıyor, zira çocukların velayeti tek taraflı anneye verilmekte ve babalar ziyaretçi statüsüne konulmakta. Hatta velayet iki tarafa dahi verilse babalar çocukların eğitiminden ve bakımından mahrum bırakılarak babaların çocukları ile aile hayatı yaşamasi engellenmekte. Bu resmen bir zulüm. Batı da zalimane uygulamalar insan hakları ihlali olarak dahi kabul görmemekte.
 • AnigzelAnigzel26 gün önce
  bitmeyen zulüm
 • Tahir karaTahir kara26 gün önce
  Süresiz nafaka zulmüne sessiz kalmadığınız için Allah razı olsun
 • AHMEDAHMED26 gün önce
  Süresiz nafaka 5 yıla indirilecekmiş deniliyor. 5 yıl da fazla. İndirmenin hiç anlamı yok. Bir yıl çok bile.
 • YavuzYavuz26 gün önce
  Bitsin bu zulüm artık.
 • Umut##Umut##26 gün önce
  BİRİLERİ ÇIKMIŞ 5 YİLA İNDİRELİM DİYOR, YAHU NEDEN ZULMÜ AZALTACAGİNİZA BİTİRMİYORSUN.
 • Ömer_vÖmer_v26 gün önce
  MUEBBET ZULÜM OLAN, MUEBBET NAFAKA SON BULSUN.
 • Musa...Musa...26 gün önce
  Arkadaş, kuran ı kerim baz alınmadan yapılan her yasa tükenmeye mahkumdur.
 • KerimmKerimm26 gün önce
  6284 sayılı yasadan o kadar çok mahdurum ki anlatamam, ama hiçbirşey ın düzeltilmeyecegine o kadar da eminim. Çünkü bu kadar yanlışlar kasıtlı ve bilerek yapıldı. Amaç aileyi parçalamak. Şimdi neden düzeltsinler.
 • ismail@[email protected]26 gün önce
  Kadınları o kadar tanrılaştırdılar ki şimdi bu Tanrı makamını kadınlar asla Bırakmazlar, iktidar da bunu yapacak istek de yok güç te yok zaten. Yalandan bir tasarı, olup bittiye getirecekler, azıcık gaz alacaklar o kadar. Bunun dışında beklentiler girmek hayal olur.
 • Güner!Güner!26 gün önce
  Aileyi bu kadar parçalayan yasalar çıkartan hükümetin bu konuda sağlıklı bir düzenleme yapacağına inanmıyorum tamamen günü kurtarmaya yönelik yalandan bir yasa çıkartacaklar
 • Ersin##Ersin##26 gün önce
  Hükümet aile politikaları ve eşcinselleri tanıdığı tanrısal haklarla sınıfta kalmıştır.
 • DenizzDenizz26 gün önce
  Cumhuriyet tarihinde feministlere ve eşcinsellere en büyük hakları veren 2011 yılındaki İstanbul sözleşmesini imzalayan iktidar şimdi hiç bir yanlışı düzeltmez. Amaçları adaleti sağlamak değil popüler siyaset yapmak
 • A_cemilA_cemil26 gün önce
  6284 sayılı yasayı bu ülkeye getiren hükümet şimdi bu yaptığı yanlışı düzeltecek kudrete sahip değildir.
 • BenanBenan26 gün önce
  Ben bu siyasilerin düzgün bir yasa çıkaracaklarını inanmıyorum eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz
 • SinanSinan26 gün önce
  Hocam haklı , maalesef Müslüman olan kadınlar da feminizm tuzağına düşüp , şimdi diğer aileleri de bu tuzağa çekiyor.Süresiz nafaka toplum tüm ahlak yapısını bozup dost hayatını meşru hale getirdi
 • AhmetAhmet26 gün önce
  KADEM bizim camiamızın yüz karasıdır. Batı ve feminizm referansiyla bu topluma ancak zulüm ediyorlar. Dilipak hocam Allah senden razı olsun. Bu günlerde korkudan kimsenin dile getiremedigi doğruları konuşuyorsunuz.
 • EmeklEmekl26 gün önce
  Allah’a İnan peygamberlere vede İndirilmiş kitaplara İnan vede ahlak ve vicdanlı ol işte din de insanlıkta inançda ibadette bundan ibaret

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Mayıs 2019